داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
1400 سال تشنگی سیستان؛
ضعف وزارت خارجه در بحث دیپلماسی آب کام مردم سیستان را خشک کرد
کد مطلب: ۷۳۳۵۰
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۸ فروردين ۱۴۰۰ ساعت ۰۱:۴۱
افغانستان جدیداً با افتتاح بند کمال خان و تغییر مسیر رودخانه هیرمند توانسته است آب این رودخانه بین‌المللی را کنترل کند و مانع از ورود آن به ایران شود.
ضعف وزارت خارجه در بحث دیپلماسی آب کام مردم سیستان را خشک کرد
به گزارش اوشیدا؛ این روزها یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های مردم در شمال سیستان و بلوچستان تهیه آب چاه نیمه‌ها و تالاب هامون است که با تغییر مسیر رودخانه هیرمند توسط کشور افغانستان در سال جاری وارد ایران نشده است.

چاه نیمه‌ها گودال‌های طبیعی هستند که هرساله به‌وسیله سیلاب‌های فصلی رودخانه هیرمند آبگیری می‌شد و به مصارف خانگی شهرهای منطقه سیستان و زاهدان می‌رسید.

افغانستان جدیداً با افتتاح بند کمال خان و تغییر مسیر رودخانه هیرمند توانسته است آب این رودخانه بین‌المللی را کنترل کند و مانع از ورود آن به ایران شود.

وابسته کردن حیات سیستان به افغانستان سم است

حجت‌الاسلام مجتبی عزیزی امام‌جمعه شهرستان زابل با انتقاد از این فعالیت افغان‌ها به خبرنگار ما گفت: رئیس‌جمهور کشور افغانستان در یک برهه از زمان اظهار می‌داشت که نیمی از آب‌های ما متعلق به برادران ما در ایران است اما به‌یک‌باره تغییر نظر داد.

وی ادامه داد: مشخص است که کشورهایی که دشمنی خاصی با ایران دارند از افغانستان حمایت می‌کنند تا آب از طریق رودخانه هیرمند به ایران نرسد.

حجت‌الاسلام عزیزی تصریح کرد: امروز ما حق نداریم که مردم را ناامید کنیم لذا از محتاج کردن حیات سیستان به کشور افغانستان می‌تواند برای ما مثل سم باشد.

وی ادامه داد: مسئولان امر در سطح ملی و استانی باید همت کنند که منابع جایگزین محکم پیگیری بشود، فعلاً دولتی‌ها می‌گویند آب را از دریای عمان به سیستان خواهیم رساند که باید پیگیری سفت و محکمی در این خصوص بشود.

امام‌جمعه زابل همچنین گفت: آب از دریای عمان به سیستان خواهد رسید اما در راستای شرب و صنعت خواهد بود که باید پیگیری کنیم که برای کشاورزی نیز در نظر گرفته شود.

وزارت خارجه هر سه ماه یک‌بار گزارش دهد

حبیب‌الله دهمرده نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی نیز در این خصوص به خبرنگار ما گفت: دولت مکلف است در سال ۱۴۰۰ جهت تثبیت، استمرار و افزایش حق آبه ایران از رودخانه هیرمند اقدام سیاسی، اقتصادی و عمرانی لازم را در چهارچوب اعتبارات مصوب به عمل آورد.

وی ادامه داد: همچنین وزارت امور خارجه موظف است گزارش عملکرد در خصوص حق آبه ایران هر سه ماه یک‌بار در مجلس شورای اسلامی ارائه کند.

دهمرده تصریح کرد: این پیشنهادها را در مجلس شورای اسلامی ارائه کردیم که خوشبختانه با رأی مثبت نمایندگان تصویب شده است.

همچنین محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه‌وبودجه کشور در بین مردم سیستان در سفری که به شهرستان نیمروز داشت گفته بود بودجه کامل انتقال آب از دریای عمان و استخراج چاه‌های ژرف را تأمین خواهیم کرد و در این مورد نگرانی وجود ندارد.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark