داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
داغ خشکسالی بر پیشانی تالاب کجی نمکزار نهبندان
کد مطلب: ۶۴۷۲۹
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۱۴
تالاب های خراسان جنوبی یکی پس از دیگری به دلیل کمبود بارش های خشک می شوند و پرندگان مهاجر را کمتر مهمان خود می کنند.
تالاب‌ها بی‌نظیرترین و زیباترین اكوسیستم طبیعت هستند كه سخاوتمندانه زیبایی‌اش را در اختیار انسان‌ها قرار داده اند اما گاهی با بی‌مهری انسان‌ها دستخوش صدماتی جبران‌ناپذیر می شوند.

این روزها تالاب ها تراژدی تلخ خشكی و نابودی را تجربه می‌كنند كه آنها را به مظلوم‌ترین اكوسیستم‌ها در طبیعت تبدیل كرده گرچه این زیبایی وسعت چندانی ندارند، اما به علت ویژگی‌های منحصر به فردشان بهترین بوم برای فعالیت‌های اقتصادی، اجتماعی و خصوصا تفریحی است.

جذابیت های تالاب‌ها خود عاملی شده تا سالانه تعداد بی‌شماری گردشگر را به سمت خود بكشانند و زیبایی‌هایشان را نثار انسان‌ها می‌كنند، اما وظیفه ما حمایت از این طبیعت آرام قبل از نابود شدنشان است چرا که بهترین زیستگاه برای زندگی و تامین غذای پرندگان، ماهی‌ها و آبزیان هستند.

داغ خشکسالی بر پیشانی تالاب کجی نمکزار نهبندان

خشکسالی عامل نابودی تالاب نهبندان
شکرگزار مدیر اداره ی محیط زیست نهبندان در گفتگو با خبرنگار گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند در زمینه وضعیت تالاب گفت: تالاب کجی نهبندان یکی از زیباترین تالاب های استان است که دارای شوره زاری وسیع است که به دلیل پایین بودن سطح ارتفاع آن نسبت به مناطق اطراف محل تجمع حیوانات و پرندگان زیادی هست.

وی با اشاره به اینکه این منطقه زیستگاه دو نوع پرندگان بومی و مهاجر است، افزود: زاغ بور، هوبره، انواع پرندگان شکاری وحیواناتی چون گربه شنی، انواع روباه ، خرگوش پامسواکی بزرگ است.

شکرگزار با بیان اینکه در گذشته این تالاب محل زندگی 5 هزار پرنده مهاجر بود است اظهار کرد: متاسفانه با خشکسالی پیش آمده در استان میزان آب تالاب نسبت به سال گذشته پایین امده و شاهد حضور کمتر پرندگان مهاجر هستیم.

مدیر اداره محیط زیست نهبندان ادامه داد: تالاب نمکزار کجی تنها آبگیری است که به رودخانه و حتی آبراه‌ها وصل نمی‌‌شود و در زمستان با جوشیدن آب مکانی برای حضور پرندگان و حیوانات مختلف است.اما امروزه به دلیل وجود خشکسالی ها و کمبود بارش در استان خراسان جنوبی کمتر شاهد سرزندگی این چشم انداز زیبا و وجود این حیوانات هستیم.

شکرگزار بیان کرد: چرای بی رویه دام در این منطقه باعث از بین رفتن پوشش گیاهی تالاب چون جنگل طاق ، نیچه ،سلمه و... است که برای جلوگیری از چرای بیش از حد دام باید مسئولین با ما یاری کنند تا بتوانیم نظارتی بر چرای دام داشته باشیم.

داغ خشکسالی بر پیشانی تالاب کجی نمکزار نهبندان

به شمار افتادن نفس های آخر تالاب
درّکی یکی از بومیان تالاب نمک زار نهبندان در گفتگو گروه استان های باشگاه خبرنگاران جوان از بیرجند گفت: همان طور که می دانید تالاب‌ یكی از بی‌نظیرترین، زیباترین، بكرترین و شگفت ‌انگیزترین پدیده‌های طبیعی است كه دارای جلوه‌های بسیار بدیع، جالب، ناشناخته و پررمز و رازی است.

وی افزود: این زیبایی ها باعث شده طیف وسیعی از پرندگان آبزی، این منطقه را به عنوان مکانی برای زمستان گذرانی، زادآوری و حتی اقامت دائم برای زیستن انتخاب کنند.

درّکی با اشاره به اینکه تالاب اکنون وضعیت خوبی ندارد، گفت: در سال های گذشته میزان آب تالاب در اوج تابستان خیلی کم نمی شد و محیطی مناسب برای زندگی پرندگان مهاجر بود و شاهد چشم اندازهای زیبای خدادای بوده ایم اما امسال متاسفانه در فصل تابستان شاهد خشک شدن تالاب بودیم.

داغ خشکسالی بر پیشانی تالاب کجی نمکزار نهبندان

وی با اشاره به اینکه در محور جنگل طاق که یکی از شگفتی های تالاب است سالانه شاهد حضور چشم گیری از توریست ها این منطقه بوده ایم بیان کرد: به دلیل خشکسالی قسمت های زیادی از این جنگل طاق از بین رفته است و موجب کاهش حضور توریست ها شده است.

به گفته بومی این منطقه زمین‌هایی که قبلا جزو تالاب «نمکزار نهبندان» بوده است،‌ آب داشته ولی در اثر خشکسالی درختچه‌ها خشک و زمین به حالت بایر تبدیل شده است.

درکی ادامه داد: از بین پرندگان تالاب، زاغ بور که گونه‌‌ای نادر در دنیا است را فقط در حاشیه کویرهای ایران و خراسان جنوبی می‌توان یافت و فقط در تالاب کجی نمکزار زندگی می‌کند و محل اصلی زندگی این پرنده در قیچ ‌زارهای این منطقه است.

وی در پایان گفت: هر ساله جشنواره ای در تالاب برگزار می شده است که امسال به دلیل خشکسالی و کاهش آب تالاب این جشنواره برگزار نمی شود.

گزارش از اکبرابادی

انتهای پیام/س
Share/Save/Bookmark