داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۲
 
گزارش اوشیدا از ظرفیت مغفول سیستان؛
وقتی حق مرزنشینی مردم سیستان در جیب عده ای خاص می‌رود/ لزوم مدیریت و ساماندهی مرز جهت رسیدن به رونق اقتصادی
کد مطلب: ۶۴۰۹۹
تاریخ انتشار:دوشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۳۲
مرز یکی از بهترین ظرفیت هایی است که سیستان از آن بهره مند است اما سال هاست این فرصت ارزشمند به دست فراموشی سپرده شده و تنها عده ای خاص سود آن را به جیب می زنند.
وقتی حق مرزنشینی مردم سیستان در جیب عده ای خاص می‌رود/ لزوم مدیریت و ساماندهی مرز جهت رسیدن به رونق اقتصادی
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ در زمانی که مرز سیستان باز بود و مردم منطقه به راحتی به تجارت در آن می پرداختند وضع اقتصادی نه تنها مردم سیستان بلکه بسیاری از افراد دیگر که از شهرستان های دور و نزدیک برای کار به منطقه آمده بودند عالی بود.

پس از انسداد مرز و در کنار آن خشکسالی فقر و بیکاری تمام سطح سیستان را دربرگرفت به طوری که تعداد زیادی از مردم ساکن در آن نان شب خود را هم حتی نداشتند که این موضوع سبب مهاجرت سیل عظیمی از مردم منطقه شد به طوری که در حال حاضر بسیاری از روستاهای مرزی خالی از سکنه شده و این خود یک تهدید بزرگ برای امنیت منطقه به شمار می‌رود.

در سال های گذشته کارت مرزنشینی میان مردم منطقه توزیع شد اما هیچ عایدی به مردم منطقه نرسید چرا که سود این کارت ها را عده ای خاص خورده و مردمی که این سود حق آنان است تنها سماق مکیده و هر ساله نه تنها چیزی دریافت نمی کنند بلکه هزینه ای هم برای شارژ ان متحمل می‌شوند‌.

متاسفانه این روزها مرز به نام مردم سیستان اما به کام عده ای مسئول شده و در این بین عده ای اقدام به ویژه خواری از این فرصت می کنند به طوری که امام جمعه زابل در خطبه هفته قبل خود در نماز جمعه زابل این ویژه خواران را تهدید به افشاگری کرد.

مرز ساماندهی شود

امام جمعه شهرستان زهک عنوان کرد: با توجه به اینکه بحث اقتصادی را مقام معظم رهبری بیان فرمودند که راه برون‌رفت چیست؛ امروزسیستان وضعیت خوبی ندارد و این را همه می‌دانند.

حجت الاسلام و المسلمین حسن خدری به خبرنگار اوشیدا گفت: بیش از ۸۵ درصد مردم سیستان زیر خط فقر هستند و این شامل تمام اقشار آن چه کارمند و چه غیر کارمند آن می شود.

وی با بیان اینکه از وضعیت مرز گلایمند هستیم، خاطرنشان کرد: باید زودتر بحث مرز ساماندهی و استفاده شود؛ مردم زابل هم باید از این ظرفیت مرز بهره‌مند شوند اینطوری نیست که وضع مردم زابل از زهک بهتر باشد یا از زهک از هیرمند بهتر باشد باید کل سیستان اعم از کارمند و غیر کارمند در بحث مرز که یک ظرفیت است برای مردم سیستان بهره‌مند شوند.

حجت الاسلام خدری با عنوان اینکه وضعیت کل سیستان معلوم است و انتظار می‌رود زودتر برای آن چاره ای اندیشیده شود، اذعان کرد: در برنامه کوتاه مدت می توان سهمیه گازوئیل و نفت و گازی که برای مردم اختصاص داده می شود را به مافیای فروش مواد نفتی ندهند، از آنها گرفته وبه مردم تحویل دهند.

امام جمعه زهک تاکید کرد: شرکت‌های مرزنشینی نه حسابی دارد و نه کتابی؛ سالهای سال است متاسفانه آنها برگرده مردم نشسته اند هر کاری هم دلشان خواسته انجام دادند هر سال پول عضویت می گیرند هیچ کسی نیست از حق مردم دفاع کند سهمیه مردم را به خودشان بدهید خود مردم خوب می‌دانند مدیریت کنند.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark