داخلی آرشيو خبر صفحه اقتصادی
امتیاز مثبت 
۰
 
سهم نیم درصدی ایران از تجارت گردشگری در دنیا/ درخواست‌های بخش خصوصی در حوزه گردشگری
کد مطلب: ۶۷۷۷۱
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۱ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۲۴
رئیس اتاق بازرگانی ایران گفت: سهم گردشگری در تجارت کل دنیا حدود 7 درصد است و علیرغم اینکه در ایران جاذبه‌های مختلف و متنوع گردشگری وجود دارد ایران از این سهم نیم درصد را در اختیار دارد.
سهم نیم درصدی ایران از تجارت گردشگری در دنیا/ درخواست‌های بخش خصوصی در حوزه گردشگری
غلامحسین شافعی امروز در نشست صبحانه کاری فعالان بخش خصوصی با سرپرست وزارت میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری ایران که در اتاق بازرگانی ایران برگزار ش گفت: عدم تثبیت مدیریت یکی از اسیب های جدی حوزه گردشگری در طول سال های گذشته بوده است .

رئیس اتاق بازرگانی ایران افزود: امروز درآمد صنعت گردشگری با درآمد حاصل از صنعت نفت و خودروسازی مقایسه می‌شود که شاید این مقایسه درست باشد اما از نظر ارزش افزوده صنعت گردشگری قابل مقایسه با هیچ کدام از بخش‌های اقتصادی نیست.

رییس اتاق بازرگانی ایران افزود: سهم گردشگری در تجارت کل دنیا حدود ۷ درصد است و علیرغم اینکه در ایران جاذبه‌های مختلف و متنوع گردشگری وجود دارد ایران از این سهم نیم درصد را در اختیار دارد.

شافعی با اشاره به یک میلیارد و ۲۵۰ میلیون نفر گردشگر در سطح دنیا که درآمد ۱۵۰۰ میلیارد دلاری ایجاد می کند افزود: این در حالی است که سهم ایران از این حوزه بسیار اندک است.

وی افزود: ایران یکی از ارزان ترین کشورها برای گرشگران خارجی است و این فرصت استثنایی برای بهره مندی را فراهم می کند اما مساله مهمتر اهمیت اثر اجتماعی بر صنعت گردشگری است.

شافعی اظهار داشت: متاسفانه تصویرسازی درستی از ایران در جامعه بین الملل انجام نمی شود در حالیکه انتقال درست تصویر ایران به بیرون در توسعه این صنعت بسیار موثر است.

وی در ادامه به خواسته های بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: یکی از درخواست های ما تقویت حضور بخش خصوصی در صنعت گردشگری است.

رییس اتاق بازرگانی ایران اظهار داشت: در تدوین سیاست های کلان انتظار این است که بخش خصوصی حضور داشته باشد و مشاوره دهد. همچنین بخش خصوصی باید در تدوین سیاست ها در شوارای عالی فرهنگی گردشگری حضور داشته باشد.

وی افزود: تسریع در تدوین سند ملی گردشگری هم جز خواسته های تشکل ها و نهایتا برای چشم انداز آینده موضوع ایجاد تسهیلات ویژه و حمایت لازم در حوزه گرشگری کشور جزء خواسته های مهم بخش خصوصی است.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark