داخلی آرشيو خبر صفحه طوایف سیستان
۴
امتیاز مثبت 
۲
 
طایفه بختیاری از طوایف سیستان
کد مطلب: ۵۱۸۳
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۱۹
اوشیدا: طایفه بختیاری سیستان، از طوایف قدیمی سیستان می‌باشد.
طایفه بختیاری از طوایف سیستان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: بر اساس نوشته جی.پی. تیت، در کتاب سیستان و به استناد گفته ارباب سیف الدین ارباب زئی و ملک محمد عظیم خان کیانی، طایفه بختیاری تا سقوط زاهدان کهنه (توسط تیمور) در سیستان اقامت داشته‌اند.

دروازه بختیاری که آثار آن در ضلع جنوبی زاهدان کهنه باقی است، تنها خاطره بازمانده از این طایفه‌است. به اعتقاد جی. پی. تیت، بختیاری‌ها و جمشیدی‌ها از رعایای وابسته به قوم نکودری بوده‌اند که به استناد نوشته روضه الضفا، در ناحیه دهوار یا هامون زندگی می‌کردند.این ناحیه تا قرن چهاردهم میلادی، قسمتی از محدوده سیستان بوده‌است.

نکودری‌ها یکی از گروه‌های بازمانده از لشکرمغول بودند که ابتدا در خراسان و سپس تا سیستان و یزد وفارس را مورد تهاجم قرار داده بودند. در نتیجه بختیاری‌ها به علت ناامن بودن منطقه به مکان دیگری کوچ کردند و بعد از این که این گروه توسط امیرتیمور از بین رفت، بختیاری‌ها مجدداً به سیستان بازگشتند و تا کنون نیز در این منطقه سکونت دارند.
بازدید کننده گرامی شما میتوانید جهت تکمیل و بروز رسانی اطلاعات طوایف سیستان مارا یاری نمایدایمیل:info@oshida.ir
Share/Save/Bookmark
مرجع : ویکی پدیا
    عکاس :
اسکندر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۱۲ ۰۱:۰۶:۵۱
طایفه بختیاری سیستان از بختیاری های لر بوده اند. (2874)
 
اکبر
United States
۱۳۹۲-۰۷-۲۵ ۲۳:۱۰:۱۴
این بختیاری ها همان بحتیاری هایی بودند که محمود افغان رو از اصفهان بیرون کردند ودر افغانستان و بلوچستان ماندگار شدن (4334)
 
علی بختیاری
۱۳۹۳-۰۲-۳۱ ۱۱:۴۴:۴۱
بسیار زیبا ما بختیاریها چند طایفه از دست دادیم که ازشون اصلاع نداریم سه طایفه ولی اینو میدونم که ما افغانیها رو از اصفهان بیرون کردیم و دروازه ندهارو ما شکستیم و اونجا رو فتح کردیم و افتخار میکنم به برادران بلوچ فرهنگشون دوست دارم.خیلی شبیه به فرهنگ ما هستن غیرت مردانش (6515)
 
۱۳۹۳-۱۰-۲۵ ۱۸:۵۳:۴۳
بختیاری های سیستان افرادی باغیرت وتوانمندبودند مومن ووطن پرست به گفته جدم درمقابل لشکرتیمورمقاومت چشمگیری داشته اند ازطرف اسکندری (8401)