داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
کشف ردی از رودخانه‌‌ها بر سطح مریخ
کد مطلب: ۶۶۳۵۹
تاریخ انتشار:شنبه ۴ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۳۸
ایستگاه فضایی اروپا آثار به جا مانده از شبکه‌های رودخانه‌ای را بر روی سطح مریخ کشف کرد.
کشف ردی از رودخانه‌‌ها بر سطح مریخ
به گزارش اوشیدا به نقل از خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، مریخ به طور معمول سیاره‌ای خشک و خاکی است اما آثار تازه‌کشف شده بر روی آن نشان می‌دهد که این سیاره همیشه به این شکل نبوده است.

براساس گزارش «نیواطلس»، «مارس اکسپرس» ایستگاه فضایی اروپا تصاویری را منتشر کرد که آثار به جا مانده از شبکه‌های رودخانه‌ای قدیمی را در سراسر مریخ نشان می‌دهد.

در حال حاضر مریخ از هر بیابانی که در زمین وجود دارد، خشک‌تر است اما دانشمندان معتقدند که این سیاره حدود 4 میلیارد سال پیش آب داشته و اقیانوسی بزرگ‌تر از اقیانوس اطلس در شمال آن قرار داشته است.

این تصاویر از ارتفاعات جنوبی مریخ گرفته شده که شکلی از شبکه‌های منشعب و مارپیچی را نشان می‌دهد و در آن آثاری از وجود آب در گذشته قابل تشخیص است.با توجه به نقشه برداری‌ها، به نظر می‌رسد این شبکه‌های آبی دارای عرض 2 کیلومتر و عمق 200 متر باشند که از شمال به جنوب در جریان بوده‌اند.

گفتنی است، اگرچه حجم زیادی از آب مریخ از دست رفته است اما شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد در زیر سطح مریخ ورقه‌های یخی یا حتی دریاچه‌های مایع وجود دارد که می‌توانند برای مهاجران انسانی به مریخ حیاتی باشند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark