داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
مهم ترین عمل برای ورود به رمضان پاکسازی روح است
کد مطلب: ۶۶۸۰۹
تاریخ انتشار:يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۱۸
استاد حوزه علمیه قم در توصیه به استقبال کنندگان از ماه رحمت الهی ضمن مهم دانستن دستگیری از افراد بی بضاعت گفت: مهم ترین عمل برای استقبال حقیقی از ماه مبارک، توبه از گناهان بویژه کنار گذاشتن کینه هاست.
مهم ترین عمل برای ورود به رمضان پاکسازی روح است
حجت الاسلام حبیب الله فرحزاد شب گذشته و در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه (س) از مؤمنین و مؤمنات خواست تا خود را برای ورود به ماه میهمانی خدا آماده کنند؛ چراکه ماه میهمانی خدا، شایسته آماده سازی برای ورود به آن است.

وی زدودن دل از کینه ها را از مهم ترین راه های این آماده سازی توصیف کرد و گفت: یک حلالیت طلبی یا عذرخواهی ساده حتی با ارسال یک پیامک می تواند کینه های موجود بین افراد برخی خانواده ها، اهل فامیل، دوستان و یا همکاران را از بین ببرد تا با دلی پاک و پاکیزه به ماه ضیافت الهی وارد شویم.

این کارشناس مذهبی همچنین افزود: تعبیر روایت امام معصوم (ع) درباره ضرورت زدودن کینه ها، تعبیر به «قلع و قمع» است؛ چراکه باید این کینه ها از ریشه درآید تا رشد معنوی انسان شتاب گیرد و دل، آماده دریافت فیوضات الهی شود.

وی در توضیح بیشتر این نکته، به روایت دیگری از یکی از ائمه معصومین (ع) توجه داد و بیان داشت: این روایت بیان می دارد که نامه اعمال ما هر روز و یا به تعبیر روایت دیگر، در برخی روزهای هفته به محضر حضرت بقیت الله الاعظم (عج) ارائه می شود که این پرونده اعمال، دارای کارهای خوب و بد است و حضرتش از خداوند می خواهند تا اعمال خوب پذیرفته و اعمال بد بخشیده شوند؛ اما این درخواست تنها یک استثناء دارد و آن درباره قهر بودن دو مؤمن با هم یا کینه داشتن دو مؤمن از یکدیگر است که در این صورت و به تعبیر روایت، امام معصوم (ع) نه برای آنان دعا و نه برایشان استغفار می کند؛ بلکه ندا می دهند که پرونده این افراد را تا زمان آشتی و زدودن کینه ها، بایگانی کنید؛ چراکه نه ثوابی برای آنان نوشته و نه گناهی از پرونده آنان پاک می شود.

حجت الاسلام فرحزاد همچنین در این روزهای پایانی ماه شعبان و ایام استقبال از ماه ضیافت الله، از مؤمنان خواست تا با درگذشتن از یکدیگر و بخشش، در ثواب بسیار بزرگ آزادی زندانیان سهیم شوند؛ چراکه ترحم بر نیازمندان و کمک هرچند اندک به آنان و همچنین آزاد کردن اسیران در روزهای ورود به ماه مبارک رمضان، از سنت ها و سیره های حضرت رسول الله (ص) بوده است.

وی ادامه داد: ما در دعاهای هر روز ماه مبارک رمضان از خداوند می خواهیم که «اللهم فُکّ کُلّ اسیر»؛ پس لازم است تا در مقام عمل هم حداقل به گوشه ای از این دعا عمل کنیم تا در این ثواب بسیار بزرگ سهیم شویم؛ به بیان دیگر، خودمان دیگران را که به خاطر بگومگوهای ساده یا دیه و مهریه به حبس افتاده اند، ببخشیم تا خدا هم ما را ببخشد و از ما درگُذَرَد.

فرحزاد همچنین رسیدگی به افراد بی بضاعت، به ویژه افراد نیازمند در فامیل را از دیگر امور مهم برای استقبال از ماه ضیافت خدا خواند و خاطر نشان کرد: شایسته است تا در این اوضاع اقتصادی، حداقل برای یک ماه هم که شده، تا آن جا که در توان داریم در تهیه بسته های حمایتی برای افراد محتاج، به ویژه نیازمندان فامیلی و خانوادگی کوشا باشیم.

وی در این باره اضافه کرد: تعبیر روایت این است که اگر مؤمنی به نیازمندان رحم کند و آنان را دریابد؛ خداوند نیز درهای رزق و روزی را به روی وی می گشاید، بنابراین لازم است تا در این روزها و همچنین در روزهای ماه مبارک، از صدقه دادن غافل نباشیم.

حجت الاسلام فرحزاد در پایان سخنان خود نیز به روایتی از امام امیرالمؤمنین (ع) اشاره کرد و افزود: همه بدانیم که زمان سحر و افطار، از مواقع استجابت دعاست و البته تعبیر روایتی از امام علی (ع) این است که اگر می خواهیم رحمت خدا به طور کامل بر ما سرازیر شود؛ لازم است تا رحمت الهی را برای همه بخواهیم و به همین دلیل است که در دعای هر روز ماه مبارک رمضان، بارها کلمه «کُلّ» تکرار شده که «اللهم اَغنِ کل فقیر»، «اللهم اَشبِع کل جائع»، «اللهم اکسُ کل عریان»، «اللهم اقض دَینَ کل مَدین»، «اللهم فرِّج عن کل مکروب»، «اللهم اشف کل مریض» و «اللهم اصلح کل فاسد من امور المسلمین» از آن جمله است.

انتهای پیام/2258
Share/Save/Bookmark