داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
آغاز وزش طوفان وگردوخاک شدید در سیستان
کد مطلب: ۶۴۳۲۴
تاریخ انتشار:يکشنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۳۸
طوفان به همراه گردو خاک از صبح امروز در شمال استان سیستان و بلوچستان آغاز شده است و تا پایان هفته ادامه دارد.
آغاز وزش طوفان وگردوخاک شدید در سیستان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا، طوفان به همراه گردو خاک از صبح امروز در شمال استان سیستان و بلوچستان آغاز شده است و همانند سال های گذشته حجم عظیمی از ریزگردها را روانه منازل روستائیان و شهر های همجوار تالاب هامون می کند.

طوفان های ۱۲۰ روزه در منطقه سیستان معروف هستند؛ این طوفان ها از اوایل اردیبهشت ماه شروع می شود و تا پایان شهریور ادامه دارند حداکثر سرعت این بادها گاهاً به ۱۲۰ کیلومتر بر ساعت می رسد؛ گرچه طوفان در منطقه سیستان در زمستان نیز وجود دارد اما سرعت آنها به مراتب از بادهای تابستانی کمتر است.

کارشناسان زیست محیطی بستر خشکیده دریاچه هامون را منشاء ریزگردها می دانند، طوفان های ۱۲۰ روزه سیستان یکی از پدیده های نادر در استان است که با خشکسالی های پیاپی در شمال استان امروزه به یک معضل تبدیل شده است.

طبق اخطاریه صادر شده اداره کل هواشناسی استان سیستان و بلوچستان امروز یکشنبه براساس بررسی آخرین نقشه های پیش یابی ، دوشنبه تا چهارشنبه ( ۱۵ تا ۱۷ مرداد ۹۷) در شهرستان های زابل، زهک، هیرمند، هامون و نیمروز وزش باد شدید سبب خیزش گردوخاک و در نقاط مستعد توفان گردوخاک و کاهش شدید دید و کاهش کیفیت هوا خواهد شد.

در این اخطاریه آمده است : در برخی نقاط جاده های مواصلاتی زابل - نهبندان، زاهدان - نهبندان، زاهدان - زابل، زاهدان - بم و ایرانشهر - بم باد و گردوخاک سبب کاهش دید می شود.

در این اخطاریه ضمن در خواست بکارگرفتن تمهیدات لازم برای کاهش اثرات مخرب گردوخاک به خصوص در سلامت و بهداشت مردم و حمل و نقل جاده ای افزوده است : پنج شنبه و جمعه از شدت وزش باد کاسته می شود اما از شنبه بادهای ۱۲۰ روزه در شمال استان تشدید می شود.
منبع: ندای هیرمند
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark