داخلی آرشيو خبر صفحه سیاسی
امتیاز مثبت 
۰
 
آیا سخنان ظریف در این شرایط درست بود؟
کد مطلب: ۶۹۰۰۴
تاریخ انتشار:دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۹
سخنان آقای ظریف مبنی بر وجود احتمال مذاکره با آمریکا، نظام محاسباتی دشمن درباره پاسخ محکم و قاطع ایران را دچار تردید و در نتیجه آن را گستاخ‌تر می‌کند.
آیا سخنان ظریف در این شرایط درست بود؟

 بخشی از مصاحبه وزیر امور خارجه کشورمان با روزنامه آلمانی اشپیگل واکنش‌هایی را در داخل به همراه داشته است. متن دقیق مصاحبه آقای ظریف که روز جمعه منتشر شد، به شرح زیر است:

کریستیانه هوفمان خبرنگار اشپیگل: آیا شما امکان مذاکره با آمریکا را پس از ترور سلیمانی منتفی می‌دانید؟

ظریف وزیر امور خارجه: خیر، من هرگز این احتمال که افراد رویکرد خود را تغییر داده و واقعیت‌ها را به رسمیت بشناسند، منتفی نمی‌دانم. برای ما مهم نیست چه کسی ساکن کاخ سفید است. آنچه مهم است چگونگی رفتار آنهاست. دولت ترامپ می‌تواند گذشته خود را اصلاح کند، تحریم‌ها را بردارد و به میز مذاکره بازگردد. ما هنوز پشت میز مذاکره هستیم. آن‌ها بودند که میز مذاکره را ترک کردند.

ترامپ هم صبح امروز فرصت را مغتنم شمرد و به اظهارات ظریف اینگونه پاسخ داد، آنهم به زبان فارسی: وزیر امور خارجه ایران می‌گوید ایران خواستار مذاکره با ایالات متحده است، اما می‌خواهد که تحریم‌ها برداشته شود. نه، مرسی!

اما چرا سخنان آقای ظریف در این شرایط مناسب نبود؟ این ادبیات وزیر امورخارجه بار‌ها قبل از ترور سردار سلیمانی هم تکرار شده بود، ولی نتیجه‌ای برای دولت در پی نداشت. از این رو، هیچ کس انتظار نداشت پس از ترور سردار سلیمانی، کسی از مذاکره با قاتل او حرف بزند.

طرح موضوع مذاکره در کشور موجب اختلاف در جریانات سیاسی و مردم می‌شود. آنهم پس از وحدت ایجاد شده بعد از شهادت سردار سلیمانی.

موضوع مذاکره در سخنان رهبر معظم انقلاب در نماز جمعه ۲۷ دی ماه هم صریح و روشن بود: مذاکره با آمریکا منتفی است؛ مثل قبل.

بنابراین می‌توان گفت که سخنان آقای ظریف، نظام محاسباتی دشمن درباره پاسخ محکم و قاطع ایران را دچار تردید و در نتیجه آن را گستاخ‌تر می‌کند.

در این شرایط از سخنان وزیر امور خارجه موضع ضعف استنباط می‌شود و شایسته بود آقای ظریف با ادبیات و لحن محکم‌تری درباره قاتل سردار سلیمانی صحبت می‌کرد. اما با این حال، باید مراقب وحدت داخلی هم بود و اجازه بهره‌برداری به دشمن نداد.

Share/Save/Bookmark