داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
سهم آب شرب 83 هزار خانواده زاهدانی صرف نگهداری فضای سبز دانشگاه سیستان و بلوچستان!!!
کد مطلب: ۶۷۴۶۶
تاریخ انتشار:شنبه ۵ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۵
با توجه به قطعی آب در بسیاری از مناطق مختلف سیستان و مرکز استان، دانشگاه سیستان و بلوچستان سالیانه 5 میلیون متر مکعب آب برای نگهداری فضای سبز دانشگاه مصرف می کند.
سهم آب شرب 83 هزار خانواده زاهدانی صرف نگهداری فضای سبز دانشگاه سیستان و بلوچستان!!!
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ در سال های اخیر وضعیت مردم شمال استان بحرانی تر از قبل شده است، این در حالی است که آنها در زمستان سرد به دلیل کمبود کپسول گاز باید ساعت ها در صف های طولانی انتظار بکشند و در تابستان نیز همین صف را برای دریافت آب تجربه کنند.
با آغاز فصل گرما ، بخش ها مختلفی از مناطق مختلف سیستان دچار کمبود و قطعی آب شده است که در اکثر این روستاها با تانکر، اب شرب به درب منازل رسانده می شود.
از طرفی این مقدار آب نه تنها پاسخگو آب شرب ، استحمام و حتی مصرف کولر نیست ، بلکه مردم روستا ساعت ها باید در صفوف مختلف برای چند لیتر آب وقت خود را هدر دهند.
عباس نورزائی مهندس و کارشناس ارشد مسائل روستایی در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت:در حال حاضر، سالیانه قریب به ۳۳ میلیون متر مکعب آب از چاه‌نیمه‌های سیستان به شهر زاهدان انتقال می‌یابد و این در حالی است که خود سیستان در تب بی‌آبی می‌سوزد و مردم به صورت انبوهی مهاجرت کرده و خواهند کرد.
وی افزود: اما به‌رغم تزریق این میزان آب به شبکه‌ی شهری زاهدان، فغان از مشترکین آب شیرین، همواره بلند است و اغلب ساعات، شهروندان زاهدانی از آب شرب مناسبی برخوردار نیستند و آب در لوله‌ها فشار لازم را ندارد و یا آبی از شیرها جاری نمی شود.
نورزائی یادآور شد: در رسانه‌ها، مصاحبه‌ای از رئیس دانشگاه سیستان و بلوچستان انتشار یافته بود که گفته بوداین دانشگاه از بالاترین حجم فضای سبز برخوردار است و باید هر ۴۵ روز، ۲۵۰ تا ۲۷۰ میلیون تومان هزینه‌ی آب پرداخت کند که این مسأله برای دانشگاه، مشکل ایجاد کرده است.
وی گفت: در سال های گذشته بخش قابل توجهی از اعتبارات خشکسالی آن سال‌ها که باید به کشاورزان آسیب دیده اختصاص می‌یافت، یا طرح‌هایی برای کاهش آسیب‌های خشکسالی در مناطق روستایی استان، اجرا می‌شد، به دانشگاه سیستان و بلوچستان اختصاص یافت تا فضای سبز، ایجاد شود.
کارشناس ارشد مسائل روستایی خاطرنشان کرد: با اِعمال فشار بر اداره‌ی آب و فاضلاب شهری زاهدان، برای ایجاد و نگهداری باغات و فضای سبز وسیع این دانشگاه نیز از آب شرب شهری، تأمین شد و به گواه گفته‌های خود رئیس دانشگاه، حالا مشکل تأمین اعتبار برای خرید این آب دارند.
وی خاطرنشان کرد: چنانچه گفته‌ رئیس دانشگاه مبنی بر هزینه‌ ۲۷۰ میلیون تومانی برای ۴۵ روز تأمین آب فضای سبز دانشگاه را ملاک قرار دهیم، با احتساب قیمت حدود ۴۲۰ تومانی هر متر مکعب آب شهری، سالیانه قریب به پنج میلیون مترمکعب آب انتقال یافته از سیستان برای شرب مردم زاهدان، به کام فضای سبز دانشگاه می‌رود و ما فرض را بر این می‌گیریم که فضاهای مشابه دیگری از این آب استفاده نمی‌کند.
وی گفت: به طور متوسط هر خانوار شهری در زاهدان، براساس آمار ارائه شده توسط مدیر امور آب و فاضلاب شهرستان زاهدان، روزانه ۱۶۰ لیتر آب مصرف می‌کند که سالیانه رقمی معادل ۶۰ مترمکعب برای هر خانوار می‌باشد.
نورزائی ادامه داد: بنابراین مصرف سالیانه‌ی فضای سبز دانشگاه، معادل مصرف ۸۳ هزار خانوار زاهدانی خواهد بود.
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark