داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
خوراکی که باید در ایران پرواز کند/ لزوم توجه همگانی به مرغ لاین آرین
کد مطلب: ۷۳۲۱۶
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۳ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۳:۳۸
تولید مرغ لاین هرچند در آغاز راه است اما بدون شک عزم مسئولان و حمایتها و توسعه سرمایه‌گذاریها می‌تواند این غذای مهم خانوار ایرانی را از دست تحریم‌گران خارج کند.
خوراکی که باید در ایران پرواز کند/ لزوم توجه همگانی به مرغ لاین آرین

به گزارش  اوشیدا به نقل از سرویس بازار و اقتصاد  شبکه اطلاع رسانی مرصاد ، امنیت غذایی یکی از فاکتورهای مهم امنیت در هر کشور است. بدون شک توجه به امنیت تامین خوراک در هر جامعه در راستای تامین امنیت جامعه است زیرا کوچک ترین مشکلاتی در حوزه خوراک تبعات زیادی به دنبال دارد.

در شرایطی که دشمنان برنامه ریزی ویژه ای برای ضربه زدن به ارکان کشور و به خصوص امنیت داشته اند و در این راستا با تحریم های مختلف تلاش کرده اند این هدف خود را عملی کنند، توجه ویژه به امنیت غذایی در کشور توسط دولت و دیگر نهادهای مرتبط بیش از پیش اهمیت می یابد.

یکی از اقلام موجود در سبد خوراک خانوار، گوشت مرغ است. توجه به بحث تامین این خوراک پرطرفدار در راستای تامین امنیت غذایی خواهد بود. در حوزه تامین این خوراک بایستی به این نکته توجه کرد که  نژاد آن بومی باشد و وابستگی به خارج نداشته باشد تا در شرایط تحریمی، دشمنان برای فشار بر جامعه از آن به عنوان ابزار استفاده نکنند. بر همین اساس نیاز است تا نهادهای متولی نسبت به حمایت های مناسب از پرورش دهندگان نژاد بومی مرغ و همچنین تولید کنندگان جوجه این مرغ اقدام کنند.

به منظور احیای مرغ لاین آرین افزایش سهمیه نهاده های طیور به مرغداران انجام می شود

اسماعیل پرویزی فر در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: در حال حاضر به منظور احیای مرغ لاین آرین  افزایش سهمیه نهاده های طیور  به مرغداران انجام می‌شود.

مدیرکل شرکت پشتیبانی امور دام کرمانشاه افزود: باید همه زنجیره تولید مرغ شامل مرغ گوشتی و مرغ مادر باید مورد حمایت قرار گیرد.

پرویزی فر گفت: همچنین در شرایط معمول اگر مرغداران ۵ تا ۱۰ درصد اضافه جوجه ریزی کنند پذیرفته می شود و سهمیه آن را پرداخت می کنیم اما برای مرغداران تولید کننده نژاد بومی 20درصد  سهمیه مازاد پرداخت می شود.

وی با بیان اینکه با چنین اقداماتی درصدد حمایت از مرغ لاین آرین هستیم، عنوان کرد: در حال حاضر ۴ واحد مرغداری لاین آرین در کرمانشاه فعالیت می‌کنند.

پرویزی فر با بیان اینکه برنامه احیای مرغ لاین آرین گسترده است، گفت: باید تعداد واحدهای مرغداری پرورش دهنده مرغ لاین آرین افزایش یابد.

مرغ لاین‌ آرین از نظر سایز تفاوتی با سایر نژادها ندارد

پرویز اوسطی در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: در راستای احیای نژاد مرغ لاین آرین با توجه به بحث سال گذشته مبنی بر قصد تحریم کشورمان توسط آمریکا و کشورهای غربی هرچند که تحریم انجام نشد همچنین توصیه مقام معظم رهبری برای ورود مسئولان وزارت جهاد کشاورزی و دست‌اندرکاران به این موضوع، کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی جلساتی با حضور مسئولان کشوری، مقامات ذیربط و مسئولین وزارت جهاد کشاورزی تشکیل داد.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: در کمیسیون کشاورزی بحث احیای مرغ لاین آرین و جایگزین شدن آن در فرآیند تولید گوشت در دستور کار قرار گرفت و اکنون این موضوع در حال دنبال شدن است و کارها به خوبی پیش می‌رود.

اوسطی گفت: این دانش، توانمندی و تکنولوژی بالا که در کشور وجود دارد ما را مصون می‌کند در شرایطی که اگر تحریم پیش آید مشکلی از نظر تامین پروتئین مورد نیاز مردم نخواهیم داشت.

وی با بیان اینکه مرغ لاین آرین مرغ سبز بوده و سلامت جامعه را تضمین می کند، عنوان کرد: مرغ لاین آرین مرغ سایز است و اگر در اندازه مرغ سایز آن را تولید کنیم با سایر نژاد ها تفاوتی نخواهد داشت.

اوسطی تصریح کرد: این نژاد را رها کردیم در حالی که سالها باید بر روی آن کارهای تحقیقاتی انجام می گرفت و آن را بر اساس آخرین دانش، فناوری و تکنولوژی روز پیش می‌بردیم با این حال عقب افتادیم.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس افزود: مرغ لاین آرین از نظر سایز تفاوتی با سایر نژادها ندارد و می‌تواند جایگزین بخشی از نیاز داخلی ما باشد و در مصرف نهاده هم در اندازه مرغ سایز هیچ تفاوتی با سایر نژادها ندارد.

اوسطی گفت: این موضوعات، مباحث غیر کارشناسی است که گاهی مطرح می‌شود در حالی که می‌توانیم در قالب سیاست‌های تشویقی و حمایتی موجود اگر هم خلا و ضعفی وجود داشته باشد آن را جبران کنیم.

به گزارش مرصاد، با توجه به اهمیت موضوع، نیاز است تا تمامی نهادهای مرتبط اقدامات ویژه ای در خصوص حمایت ها برای استفاده از این نوع مرغ انجام دهند.

بدون شک هرگونه حمایت در این حوزه، یک سرمایه گذاری ویژه است که بایستی در اولویت قرار بگیرد.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark