داخلی آرشيو خبر صفحه فناوری اطلاعات
امتیاز مثبت 
۰
 
6 مورد از هر 10 طلاق متأثر از فضای مجازی است
کد مطلب: ۶۷۱۹۶
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۶
یک استاد دانشگاه و روانشناس گفت: بررسی های میدانی نشان می‌دهد از هر مواجهه با 10 طلاق حد اقل 6 مورد آن نشأت گرفته از فضای مجازی است.
هادی فرهادی در نشست علمی تخصصی بررسی شیوه‌های پیشگیری از وقوع جرائم رایانه‌ای و نقش این جرائم در کاهش امنیت و احساس امنیت اظهار داشت: آسیب‌های فضای مجازی امروز بر هیچ‌کس پوشیده نیست و اعتیاد به فضای مجازی نیز مانند اعتیاد به مواد مخدر خانمان‌برانداز است و بنیان خانواده‌ها را از هم می‌پاشد.

استاد دانشگاه آزاد واحد خوراسگان اصفهان افزود: به جرأت می‌توانم بگویم از هر مواجهه با 10 طلاق، 6 مورد آن نشأت گرفته از فضای مجازی است به‌گونه‌ای که آقا یا خانم یک‌زمانی در فضای مجازی مرتکب عملی شدند که همان کار باعث از هم پاشیده شدن زندگی آن‌ها شده است.

وی از جمله آسیب‌های فضای مجازی را وقوع طلاق‌های عاطفی که در هیچ مرکز و دفترخانه‌ای ثبت نمی‌شود ذکر کرد و اظهار داشت: معتقدم به جای مقابله با این فضا بایستی از خود آن برای ایجاد صمیمیت و محبت در بین خانواده استفاده کنیم.

فرهادی با طرح این سؤال که چند درصد از مردان و زنان جامعه از فضای مجازی برای ابراز عشق و محبت کردن به همسر خود استفاده می‌کنند؟ گفت: باید راه استفاده صحیح از این فضا را به مردم یاد بدهیم و در عین حال آن‌ها را از عواقب و آسیب‌های ورود به سایت‌ها و شبکه‌های غیراخلاقی و ضد ارزشی آگاه کنیم.

استاد دانشگاه آزاد واحد خوراسگان اصفهان با بیان اینکه پلیس فتا اقدامات خوبی هم در زمینه مقابله و هم در زمینه پیشگیری از آسیب‌های فضای مجازی صورت داده اظهار داشت: در زمینه فرهنگ سازی بایستی نخبگان علمی به صورت جدی وارد میدان شوند ضمن اینکه نیازمند یک اتاق فکر هستیم تا در آن اساتید و صاحب نظران چاره‌اندیشی و ریشه‌یابی کنند که چه چیزی سبب وقوع این‌گونه جرائم و گرایش افراد به سمت آن‌ها می‌شود.

وی افزود: اگر پرونده‌های مجرمان و قربانیان جرائم اخلاقی به‌دقت موردبررسی و تجزیه و تحلیل قرار گرفته و ویژگی‌های شخصیتی، افرادی که درگیراین جرائم می‌شوند از نظر روحی و روانی ارزیابی شوند قطعاً می‌توانیم از شیوع آن‌ها در بین دیگر افراد جامعه پیشگیری کنیم.

فرهادی، با اشاره به تأثیر تولید محتواهای فرهنگی و ساخت انیمیشن "داداش سیا" در فرهنگ‌سازی کمربند ایمنی عنوان کرد: پلیس می‌تواند با همکاری و مشارکت نخبگان فرهنگی می‌تواند تجربه الگوی "داداش سیا" و فرهنگ‌سازی کمربند ایمنی را در زمینه تولید محتواها برای آگاه‌سازی مردم از آسیب‌های فضای مجازی به ویژه جرائم اخلاقی، کلاه‌برداری‌ها و ... انجام دهد و مطمئناً این کار تأثیرات خود را آینده نشان می‌دهد و اگر این کار انجام شود می‌توان گفت شعار اجتماعی شدن مبارزه با جرائم و آسیب‌ها که از سوی به خوبی از سوی فرمانده انتظامی استان اصفهان اعلام شده است محقق خواهد شد.

این استاد دانشگاه آزاد واحد خوراسگان اصفهان در پایان برای همکاری با پلیس فتا و معاونت اجتماعی پلیس اصفهان در خصوص اختصاص اولویت پژوهشی در حوزه ریشه‌یابی جرائم سایبری برای پایان‌نامه دانشجویان تمام واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان اعلام آمادگی کرد.

منبع: پایگاه خبری پلیس

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark