داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۱
 
وقف چشمه جوشان همیشه جاری/ نجات استان با وقف امکان پذیر است
کد مطلب: ۶۴۲۵۲
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۹ تير ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۲۸
وقف چشمه همیشه جاویدانی است که افراد با انجام آن دنیا و آخرت خود را تضمین می کنند.
وقف چشمه جوشان همیشه جاری/ نجات استان با وقف امکان پذیر است
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ وقف یکی از سنت های حسنه ای است که پیامبر مکرم اسلام و ائمه معصومین نسبت به آن تاکید فراوان داشته اند.

با ترویج فرهنگ وقف در جامعه به راحتی می توان بسیاری از معضلات را رفع و عدالت اجتماعی را در جامعه پدیدار کرد.

افراد با انجام وقف می توانند نامه اعمال خود را پس از مرگ تا زمانی که آن موقوفه وحود دارد و مردم از آن بهره مند می شوند باز نگه داشته و به طور مکرر ثواب و خیرات را بر خود ثبت کنند.

جامعه امروزی بیش از پیش نیازمند سنت وقف است چرا که این پدیده ارزشمند در تمامی اعصار از قبیل اجتماعی، آموزشی، فرهنگی، بهداشتی و ...کاربرد دارد.

با توجه به اثر وقف بر سرنوشت انسان و تامین نیازهای جامعه انتظار می‌رود افراد بیش از پیش در این وادی گام نهند و سرنوشت دنیا و آخرت خود را تضمین کنند.


نجات استان به وسیله وقف امکان پذیر است

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه استان سیستان وبلوچستان به خبرنگار اوشیدا گفت: با توجه به اینکه اولین واقف خدای متعال می باشد انتظار می رود تمامی افراد به ویژه متمولان در این راه گام گذارند تا از برکات آن بهره مند شوند.

حجت الاسلام محسن اشرفیان افزود: از پیش از اسلام، وقف در بین پیروان همه ادیان غرب و شرق رایج بوده، چنان که همه معبدها، صومعه ها، آتشکده ها و زندگی اسقف ها، موبدان و کاهنان از منافع موقوفات، اداره می شده است.

وی ادامه داد:  پس از پیدایش اسلام، این روش پسندیده ادامه یافت و در زمان رسول خدا (ص) و امامان (ع) و زمان صحابه و تابعین نیز رواج داشت؛ چنان که بر اساس روایات، رسول خدا(ص) اموالی را وقف میهمانان می کرد.

حجت الاسلام اشرفیان اذعان کرد: طبق تصریح ابن هشام و دیگر مورخان نخستین صدقه موقوفه در اسلام زمین های خیرّان است که آن ها را با وصیت در اختیار رسول خدا قرار دادند و پیامبر آن ها را وقف کرد، این مورد اولین وقف در دنیای اسلام به حساب می آید؛ ضمناً به گزارش روایات عدیده، حضرت فاطمه (س) باغستان خود را در مدینه وقف کرد.

معاون فرهنگی اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه سیستان و بلوچستان اضافه کرد: در وقفنامه حضرت علی (ع) آمده است: «… علی عبدالله امیرالمؤمنان دو مزرعه «ابی نیرز» و «بغیبغه» را برای فقرای مدینه و ابن سبیل صدقه قرار داد تا خداوند، روز قیامت چهره او را از حرارت آتش مصون دارد، پس فروخته و بخشیده نمی شود تا به دست وارث هستی برسد»؛ همچنین روایت شده است: «لم یکن من الصاحبه ذو مقدره الا وقف وقفاً»  از صحابه کسی نبود که توانایی مالی داشته باشد، ولی وقف نکند.

وی بیان کرد: راه نجات استان به وسیله وقف است که باید طبق نیت واقف اجرا شود؛ مثلا نیازهای استان به مساله وقف شامل وقف برای نیازمندان وفقرا، وقف برای مریضان صعب العلاج، وقف برای تحصیل دانش آموزان بی بضاعت، وقف برای امورات قرآنی، وقف برای حوزه های علمیه، وقف برای  تهیه جهیزیه برای جوانان بی بضاعت، وقف برای ایتام  و وقف برای امورات مسجد و... می باشد.

معاون فرهنگی و اجتماعی اداره کل اوقاف و امور خیریه سیستان و بلوچستان ابراز کرد: اگر به موضوع وقف  اهتمام و توجه  شود بخش اعظمی از مشکلات موجود در استان حل خواهد شد. 

حجت الاسلام اشرفیان خاطرنشان کرد: در هر شهرستانی که اداره اوقاف مشغول به کار است مرکز مشاوره وقف جهت مشاوره وقف براساس نیاز های جامعه فعال است و همچنین از خطبا و علما ومبلغینی که از قم اعزام می‌شود در مناسبت ها خواسته و خواهدشد که در منابر و مجالس خود از وقف و اهمیت وقف سخنرانی کنند.

وی اذعان کرد: از اقشار مختلف جامعه در گروه های انجمن یاوران وقف که پیرامون وقف تلاش می‌کنند بهره برده می‌شود.

انتهای پیام

Share/Save/Bookmark