داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۲
 
در راستای طرح تحول سلامت؛
ارائه خدمات دندانپزشکی رایگان به دانش آموزان پایه ششم/ رابطه سلامت دهان و دندان با سلامت جسم
کد مطلب: ۶۴۰۷۲
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۷ ساعت ۰۷:۲۸
ارائه خدمات دندانپزشکی یکی از طرح هایی است که در راستای طرح تحول سلامت در نقاط مختلف کشور انجام می شود.
ارائه خدمات دندانپزشکی رایگان به دانش آموزان پایه ششم/ رابطه سلامت دهان و دندان با سلامت جسم
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ کمتر ایرانی را می‌توان یافت که با مشکلات دهان و دندان روبرو نباشد و به دلیل هزینه های گزاف دندانپزشکی بار درد را به جان نخریده باشد.

سلامت دهان و دندان رابطه مستقیمی با سلامت سایر نقاط بدن دارد به طوری که وقتی سلامت دندان افراد تامین می‌شود بسیاری از مشکلات جسمی و روحی نیز با آن التیام می یابد.

با توجه به اهمیت سلامت دهان و دندان انتظار می رود دولت در راستای کاهش هزینه ها اقدام کند تا تمامی اقشار بتوانند از خدمات دندانپزشکی بهره مند شوند تا این خدمات تنها به تعداد معدودی ارائه نشود.

خدمات دندان پزشکی برای گروه های هدف در روستاها رایگان است

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زابل در خصوص تحول سلامت دهان و دندان در طرح تحول سلامت به خبرنگار اوشیدا گفت: همزمان با اجرای طرح تحول سلامت، طرح سلامت دهان و دندان نیز با برنامه های جامع و وسیعی برای بهبود سلامت دهان و دندان جامعه اجرایی شده و باعث دسترسی مردم خصوصاً گروههای هدف ( زنان باردار ، مادران شیرده و کودکان زیر ۱۴ سال) به خدمات سلامت دهان و دندان افزایش چشمگیری داشته باشد.

جواد اکبری زاده افزود: در حال حاضر خدمات دندان پزشکی برای گروه های هدف فوق در روستاها رایگان و در شهرها نیز فقط با اخذ ۱۰% هزینه ارائه می‌شود؛ همچنین کلیه خدمات دندانپزشکی برای دانش آموزان پایه ششم رایگان می باشد.

معاون بهداشتی دانشگاه در مورد خدمات دهی این طرح از آغاز، اظهار کرد: در چارچوب اجرای طرح تحول سلامت دهان و دندان از ابتدای طرح تا کنون خدمات بسیاری به مردم سیستان ارائه شده که در این راستا انجام وارنیش فلوراید جهت بیش از ۲۸۷ هزار نفر دانش آموز طی پنج مرحله در سه سال با هدف افزایش مقاومت دندانها در برابر پوسیدگی و انجام فیشور سیلنت (ماده شیار پوش که بر روی دندانهای دائمی تازه رویش یافته گذاشته می شود) به تعداد ۲۴ هزار و ۵۱۹ مورد با هدف افزایش مقاومت دندان ها و رفع گیر غذایی در دندان های دائمی که جهت این دو خدمت مبلغ بیش از ۲۲ میلیارد ریال اعتبار هزینه شده است.

اکبری زاده خاطرنشان کرد: ترمیم دندانهای شیری و دائمی به تعداد ۱۳۶ هزار و ۲۷۳ مورد،جرمگیری به تعداد ۱۲ هزار مورد، کشیدن دندانهای شیری و دائمی غیر قابل نگهداری به تعداد ۱۲۰ هزار و۵۳۱ مورد و هزینه تجهیز و راه اندازی پنج واحد دندانپزشکی به مبلغ سه میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال خرید تجهیزات (جهت به روز رسانی واحدهای دندانپزشکی ) از دیگر خدمات ارائه شده به شمار می‌رود.

وی ابراز کرد: در طول این مدت مبلغ نزدیک بر چهار میلیارد ریال راه اندازی کلینیک سیار دندانپزشکی جهت ارائه خدمات دندانپزشکی در روستاهای غیر قابل دسترسی به مراکز دندانپزشکی با هزینه ای بالغ بر دو میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال که از مرداد ماه سال ۹۶ تاکنون ۹۸۵ نفر مورد معاینه و درمان قرار گرفته و ۶۸۲ مورد کشیدن دندان، ۱۲۵ مورد جرمگیری و ۹۷ مورد ترمیم دندان نیز انجام شده است.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark