داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۲
 
اوشیدا از هنر سکه دوزی در سیستان و بلوچستان گزارش می دهد؛
سیستان و بلوچستان، دیاری ناشناخته با تمدنی کهن/سکه دوزی روشی برای پس انداز خانواده ها در گذشته
کد مطلب: ۳۶۴۶۰
تاریخ انتشار:دوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۱:۴۶
سکه دوزی در سیستان و بلوچستان دارای ویژگیهای منحصر بفردی است که آنرا از سایر کشورهای همجوار متفاوت می نماید.
سیستان و بلوچستان، دیاری ناشناخته با تمدنی کهن/سکه دوزی روشی برای پس انداز خانواده ها در گذشته
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: سیستان و بلوچستان، دیاری ناشناخته با تمدنی کهن، آرمیده در میان کویر و دریا،بخشی از فرهنگ و هنر ایران زمین است که برای شناخت آن باید سفرها کرد.

بدون شک یکی از افتخارات سیستان و بلوچستان صنایع دستی غنی و بومی آن است چراکه این صنعت و به عبارتی این هنر گرانقدر و زیبا حاصل ذوق،سلیقه،ابتکار و خلاقیت زنان این سرزمین است و سکه دوزی یکی از هنرهای زیبا و اصیل سیستان و بلوچستان است.سکه دوزی در سیستان و بلوچستان دارای ویژگیهای منحصر بفردی است که آنرا از سایر کشورهای همجوار متفاوت می نماید.

سکه دوزی مانند سوزن دوزی دارای سابقه ای طولانی است و تقریبا در تمامی مناطق روستایی استان رایج میباشد.

مرغوبیت محصولات سکه دوزی بستگی زیادی به مواد اولیه دارد و مهمترین موادی که در ساخت محصولات سکه دوزی استفاده می شوند عبارتند از: پارچه مخمل و یا پارچه هایی که دارای برق و جلا باشند،انواع پولک ،آینه های بزرگ و کوچک، خرمهره، مروارید و....

سکه دوزی ها دو نوع است:۱-سکه دوزی هایی که برای آویختن و تزئین خانه استفاده می شود و اغلب مجموعه ای از اشکال لوزی، مربع، دایره،مثلث و دیوارکوب هایی به صورت مستطیل شکل می باشد.۲-سکه دوزی هایی که برای تزئین رویه رختخواب و یا زینت کردن گردن شتر در موقع عروسی استفاده می شود.

در گذشته زنان هنرمند خانه، مازاد درآمد خانواده را تبدیل به سکه کرده و از آن برای سکه دوزی استفاده نموده و در مواقعی که خانواده دچار تنگدستی می شد،از آن سکه های پس انداز شده کمک می گرفته اند.در منطقه سیستان نیز این هنر رواج داشته با این تفاوت که به جای سکه از دکمه و آینه استفاده می کرده اند و با نام دکمه دوزی خوانده می شد.


گزارش از: مائده موسوی کارشناس صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی استان سیستان و بلوچستان

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark