داخلی آرشيو خبر صفحه مشکلات مردم
امتیاز مثبت 
۰
 
همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری از آبان/ واگذاری دو درصد سهام شستا به بازنشستگان
کد مطلب: ۷۰۷۵۰
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۲۶ تير ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۰۳
شریعتمداری با بیان این که همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری از آبان ماه انجام می‌شود، گفت: صندوقهای بازنشستگی جدیدی در کشور راه‌اندازی خواهد شد.
همسان‌سازی حقوق بازنشستگان کشوری از آبان/ واگذاری دو درصد سهام شستا به بازنشستگان

به گزارش  اوشیدا به نقل از شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ محمد شریعتمداری امروز در یک نشست خبری در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در باره مطالبات ثبت شده در سامانه فارس من در مورد همسان سازی حقوق بازنشستگان اظهار داشت: ما به بازنشستگان به صورت ویژه توجه می‌کنیم، چنانکه در باره همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری 6 هزار و 500 میلیارد تومان در بودجه امسال در نظر گرفته شد که 30 درصد به سمت همسان‌سازی حرکت کردیم.

 
وی افزود: با آقای نوبخت مذاکره کردیم و در نهایت به این نتیجه رسیدیم که حقوق بازنشستگان کشوری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ در همین ماه‌های آینده تا 90 درصد حقوق شاغلین برسانیم ولی به دو برابر 6 هزار و 500 میلیارد تومان برای این کار نیاز داریم.
 
شریعتمداری درباره همسان سازی حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز گفت: پس از 57 جلسه با بخش‌های مختلف دولت با دستور رئیس جمهور که در سایه شفاف سازی اطلاعات تأمین اجتماعی به دست آمد 32 هزار میلیارد تومان منابع دولت پرداخت شد به گونه‌ای که بازنشستگان 30 ساله زیر 2 میلیون و 800 هزار تومان و بازنشستگان با 35 ساله سابقه زیر 3 میلیون تومان دریافت نخواهند کرد.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: معادل همین 32 هزار میلیارد تومان یعنی قریب به 30 هزار میلیارد تومان دیگر بدهی‌های دولت به سازمان تأمین اجتماعی تأدیه خواهد شد و برای این کار توافق اولیه با آقای نوبخت انجام شده و با آقای دژپسند و سازمان خصوصی سازی نیز توافق خواهد شد.
 
وی افزود: امیدواریم با همت سازمان برنامه و خزانه بتوانیم تا آبان ماه همسان سازی حقوق بازنشستگان کشوری را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ انجام دهیم و این همسان سازی روی پایه حقوق می‌نشیند.
 
شریعتمداری در پاسخ به مطالبه دیگر ثبت شده در سامانه فارس من اظهار داشت: موضوع قرارداد کار معین و دیگر قراردادهایی که سازمان‌های دولتی می‌بندند در حوزه فعالیت سازمان امور استخدامی و اما این تنوع قراردادهای موجود ما را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ به عنوان دستگاه‌های دولتی به شدت آزار می‌دهد.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: قرار بود یک نظام جامع پرداخت داشته باشیم، اما الان یک نظام جامع قانونی ناهماهنگ پرداختی داریم و قانون خدمات کشوری هم که قرار بود این وضعیت را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ اصلاح کند مرتبا تخصیص خورد و عملا از کار افتاد.
 
وی در باره ساماندهی وضعیت نامطلوب صندوق‌های بازنشستگی نیز اظهار داشت: در کمیسیون اجتماعی دولت به دنبال لایحه ساماندهی صندوق‌های بازنشستگی رفتیم که تکلیف قانونی هم بود و از سال 83 بر زمین مانده بود.
 
شریعتمداری با بیان این که لایحه در 34 ماده آمده است گفت: شورایی وظیفه نظارت بر صندوق‌ها را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ برعهده خواهد گرفت؛ البته به سمت تجمیع صندوق‌ها نخواهیم رفت کما اینکه بعضی از صندوق‌‌ها از جمله صندوق عشایر و روستائیان به صورت مترقی‌تری اداره می‌شوند و در 8 لایه به صورت انتخابی به بیمه شدگان خدمات ارائه می‌کند.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تأکید کرد: ایجاد صندوق‌های متعدد در لایحه پیش بینی شده است و صندوق واحد نخواهیم داشت.
 
وی با بیان این که صندوق‌های موجود به دلیل مشکلات پارامتریک در حال فنا هستند، گفت: با ایجاد صندوق‌های جدید کسانی که سابقه کمتر از 5 سال دارند می‌توانند از صندوق‌های قبلی به صندوق‌های جدیدالتأسیس منتقل شوند و بقیه هم می‌توانند بمانند و پرداخت‌ها هم با تعهد دولت ادامه خواهد داشت تا این صندوق‌ها عمر طبیعی خود را‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ طی کرده و به تدریج عمر آنها به پایان برسد.
 
شریعتمداری تأکید کرد: صندوق‌های جدید از ابتدا دارای پارامترهای مناسب، قواعد مناسب و پرداختی مناسب خواهند بود و برای حیات مستمر طراحی می‌شوند.
 
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان گفت: 2 درصد از سهام شستا به مستمری بگیران تأمین اجتماعی واگذار خواهد شد.
Share/Save/Bookmark