داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
قاتلان هامون بازهم وارد تالاب شدند/مرگ پوشش گیاهی با سهل انگاری ساربانان
کد مطلب: ۶۷۶۲۸
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۲۴ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۵
دسته 300 تایی شتر با کمک یگان حفاظت محیط زیست زابل به بیرون هدایت شدند.
قاتلان هامون بازهم وارد تالاب شدند/مرگ پوشش گیاهی با سهل انگاری ساربانان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ سیستان به جهت وجود خاک حاصلخیز به عنوان یکی از مرغوب ترین مناطق برای کشاورزی محسوب می شود که سالهاست در برخی از مناطق آن به طور مداوم محصولات با کیفیت کشاورزی کشت می شود.
در همین حال نیز بستر تالاب هامون نیز به دلیل وجود حاصلخیز بودن خاک بعد از ورود آب با رشد چشمگیر علف هایی رو به رو بوده است که هم غذای ماهی ها و در ادامه غذای احشام عشایر را تامین می کند.
با این وجود با خشک شدن بخش هایی از آب تالاب هامون در روزهای اخیر بخش اعظمی از این علوفه نمایان شده است که ساربان هایی که دارای گله های بزرگ شتر هستند برای ورود به آن وسوسه شوند.

به گفته کارشناسان محیط زیست ورود شتر به بستر تالاب هامون ممنوع است چرا که ادرار این حیوان به قدری اسیدی است که می تواند پوشش گیاهی هر منطقه ای را از بین ببرد.
همچنین کارشناسان معتقدند تخریب پوشش گیاهی و فرسایش خاک تالاب هامون به وسیله رفت و آمد شتر ها باعث تشدید طوفان ها در سیستان خواهد شد.
در همین راستا مهدی سراوانی اول در گفت و گو با اوشیدا گفت: یگان حفاظت محیط زیست شهرستان زابل دسته ۳۰۰ نفری از شتران را داخل تالاب شناسایی و به بیرون هدایت کردند.
سراوانی اول ادامه داد: چرای بی رویه احشام در تالاب هامون باعث نابودی پوشش گیاهی و در نهایت تشدید پدیده ریزگردها می شود.
وی ادامه داد: از این رو با گشت زنی مداوم در تالاب هامون از چرای بی روویه دام ها جلوگیری خواهیم کرد.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark