داخلی آرشيو خبر صفحه فناوری اطلاعات
امتیاز مثبت 
۰
 
پنج عضو از بدن كه دانشمندان با فناوري سه بعدي آن را توليد كرده اند
کد مطلب: ۱۱۸۴۵
تاریخ انتشار:شنبه ۲ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۲۸
اوشیدا: دانشمندان موفق شدند تا با استفاده از فناوري چاپ سه بعدي اعضايي از بدن را تهيه و در بيماران بكار گيرند.
پنج عضو از بدن كه دانشمندان با فناوري سه بعدي آن را توليد كرده اند
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: اين اعضا شامل، گوش، كليه، رگ هاي خوني، پوست و استخوان است.
***گوش
بيوتكنولوژيست ها با دريافت اسكن سه بعدي از گوش كودكان، يك برنامه هفت بخشي را در برنامه كامپيووتري را نوشته اند و بخش هاي مختلف را طراحي كرده اند.
همچنين بخش هاي مختلف با يك ژل با چگالي بالا كه از ۲۵۰ ميليون سلول غضروف گاو و كلاژن از دم موش ساخته شده است؛ بعد از گذشت ۱۵ دقيقه اين تركيب به مدت چند روز كشت سلول مي شود .
در سه ماه گذشته غضروف توليد شده از اين روش جايگزين كلاژن شده است.
از بين هر ۱۲ هزار و ۵۰۰ كودك متولد شده يك كودك مبتلا به بيماري ميكروتيا است؛ در اين بيماري گوش فرد به صورت ناقص رشد مي كند و فرد فاقد گوش است.
برخلاف ايمپلمنت هاي مصنوعي، گوش رشد يافته از سلول هاي انساني با احتمال بيشتري قابل پيوند زدن به بدن است.
*** كليه
محققان موسسه پزشكي احيا كننده موسسه ويك فارست با يك چاپگر سه بعدي زيسته چندين نوع سلول كليه توليد كردند و به طور همزمان يك قالب از مواد زيست تجزيه پذير ساختند. محصول نهايي براي كشت سلولي آماده شد؛ وقتي كه اين كليه به يك بيمار پيوند زده شود همزمان با رشد بافت اصلي به آرامي قابليت تجزيه خود به مواد زيستي را نشان مي دهد.
۸۰ درصد بيماراني كه در فهرست پيوند عضو قرار دارند در انتظار دريافت كليه هستند. كليه هاي چاپ شده زيستي هنوز كارايي ندارند اما وقتي كه آنها عملكردشان واقعيت يابد، استفاده از سلولهاي خود بيمار براي بافت كليه به اين معنا است كه پزشكان روزي قادر خواهند بود كه براي هر بيمار كليه مورد نيازي را كه كاملا با بدنش همخواني دارد بسازند.
***رگ هاي خوني
محققان دانشگاه پنسيلوانيا و ام آي تي با استفاده از يك چاپگر به نام RepRap و نرم افزار متن باز يك شبكه از رشته هاي شكر داخل يك قالب را چاپ كرده و رشته ها را با پليمتر گرفته شده از ذرت پوشاندند.
پس از آن آنها يك ژل حاوي سلولهاي بافتي را وارد قالب كردند. وقتي كه اين ژل داخل قالب قرار گرفت، آنها كل ساختار را در آب شستشو دادند كه شكل حل شد و كانالهاي خالي در بافت باقي ماند.
محققان نشان دادند كه پمپ كردن مواد مغذي از طريق اين كانالها بقاي سلولهاي اطراف را افزايش مي دهد. از آنجا كه سلولهاي خوني سلامت بافت را حفظ مي كند، پي بردن به چگونگي افزايش مقياس و چاپ يك سيستم عروقي بزرگتر و قويتر كليد چاپ كل بافت ها است.
*** پوست
محققان در مرحله نخست از اسكن ها و نقشه هاي سه بعدي براي مشخص شدن وضعيت زخم بيمار استفاده كردند. دريچه يك چاپگر آنزيم ترومبين و چاپگر ديگر سلولهاي آميخته شده با كلاژن و فيبرينوژن بيرون مي دهد، پس از آن چاپگر يك لايه از فيبروبلاست انساني و يك لايه از سلولهاي پوستي انساني را كه كراتينوسيت ناميده مي شود روي هم قرار مي دهد.
براي پيوند هاي پوست سنتي جراح، پوست را از يك قسمت بدن گرفته و آن را به قسمت ديگر پيوند مي دهد.
آنها در نهايت مي خواهند يك چاپگر قابل حمل بسازند كه بتوان از آن در زمان فجايع طبيعي استفاده كرد.
***استخوان
محققان دانشگاه واشنگتن قالبهايي را با پودر سراميك ( استخوان انسان ۷۰ درصد از سراميك تشكيل شده) چاپ كردند. آنها در چاپ اين قالب ها از چاپگرهاي سه بعدي كمك كردند كه قطعات فلزي موتورهاي الكتريكي را مي سازد. يك چاپگر سراميك را با لايه اي از چسب پلاستيك پركرد، اين ساختار به مدت ۱۲۰ دقيقه با دماي ۱۲۵۰ درجه سانتيگراد پخته شد و براي كشت سلولهاي استخوان انساني آماده شد.
هرسال ميليونها نفر از تصادفات اتومبيل جان سالم به در برده اما دچار شكستگي هاي پيچيده مي شوند كه ترميم آنها با روشهاي سنتي دشوار است.
پزشكان مي توانند با استفاده از اسكن هاي آم آر آي استخوان لازم براي پيوند را كه دقيقا با شكستگي تطابق دارد چاپ كنند.
Share/Save/Bookmark
    عکاس :