داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
سیستان و بلوچستان میزبان گردشگران فرهنگی/موزه شهر سوخته برترین موزه شناخته شد/مردم به زندگی گذشتگان علاقه دارند
کد مطلب: ۶۶۹۱۷
تاریخ انتشار:يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۴۹
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: در استان سیستان و بلوچستان اکثر گردشگران، گردشکر فرهنگی هستند.
سیستان و بلوچستان میزبان گردشگران فرهنگی/موزه شهر سوخته برترین موزه شناخته شد/مردم به زندگی گذشتگان علاقه دارند
مجید کلانوری در گفت و گو با پایگاه خبری اوشیدا گفت: هر ساله سازمان ایکوم بر اساس معیار های خاصی موزه ها را مورد ارزیابی قرار می دهد که بر اساس هر یک از این شاخصه ها یک موزه برتر انتخاب می شود.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان افزود : در سال جاری موزه جنوب شرق و موزه شهر سوخته خوشبختانه توانستند برای اولین بار مقام کسب کنند و به عنوان موزه برتر شناخته شوند.
وی با بیان اینکه سطح بندی موزه ها متفاوت بوده است ادامه داد: موزه جنوب شرق با موزه های هم تراز خود رقابت کرده است و همچنین موزه شهر سوخته نیز نسبت به موزه های کوچک تر مورد ارزیابی قرار گرفته است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان تصریح کرد: موزه های شخصی ، دولتی کوچک، دولتی متوسط و دولتی بزرگ از جمله شاخصه هایی است که موزه ها در آنها مورد ارزشیابی قرار می گیرند.
کلانوری بیان داشت: موزه های استان سیستان و بلوچستان در حوزه های خرد و متوسط رقابت کرده است که در نهایت موفق به کسب عنوان برتر شد.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان بیان کرد: تنها موزه جنوب شرق و موزه شهر سوخته از استان سیستان و بلوچستان در این رقابت ها شرکت داشتند و مورد ارزیابی قرار گرفتند.
وی بیان داشت: برای اولین بار استان سیستان و بلوچستان رتبه برتر کشور را از آن خود کرده است که سال های قبل موفق به کسب رتبه نمی شدیم.
کلانوری تصریح کرد: موزه باستان شناسی شهر سوخته موزه ای تخصصی است که در واقع سایت های تاریخی و جهانی آن مختص نمایش آثاری است که متعلق به حفاری های کاوشی و علمی همان محل است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: اشیا موجود در موزه شهر سوخته صرفاً متعلق به خود موزه شهر سوخته است و اشیاء خارجی در آن وجود ندارد.
کلانوری همچنین عنوان داشت: اشیاء شاخص موزه شهر سوخت که مورد بازسازی هم قرار گرفته اند شامل پیکرک های مختلف، ابزار سنگی ، زیور آلات ، نمونه سنگ هایی زینتی و پارچه های که در آن دوران مورد استفاده قرار می گرفتند هستند.
وی گفت: در سال اخیر جهت جذب مخاطب بیشتر در این موزه باستان شناسی مدل زندگی مردم شهر سوخته را به نمایش گذاشته ایم که این عمل منجر به آن شد تا مخاطب بیشتری به این موزه کشانده شوند.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان بیان داشت: این موضوع همچنین باعث شد تا پارامنت های موجود در موزه باستان شناسی شهر سوخته برای کسب امتیاز بالا تر برود.
کلانوری همچنین ادامه داد: بیش از ۶۰۰ موزه در سراسر کشور وجود دارند که ۸۵ موزه برای عنوان برترین موزه کشور سالانه رقابت می کنند.
وی بیان داشت: سیستم ارزیابی به گونه ای است که عملکرد سالانه کل موزه ها مورد ارزیابی قرار می گیرد و در نهایت موزه هایی که قابل رقابت باشند انتخاب و به مرحله پایانی راه می یابند.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان همچنین بیان داشت: در استان سیستان و بلوچستان اکثر گردشگران، گردشکر فرهنگی هستند.
وی ادامه داد: موزه باستان شناسی شهر سوخته نیز که خاطرات مردمان گذشته در تاریخ را به نمایش می گذارد به عنوان یک ارگان فرهنگی در حال فعالیت است.
کلانوری تصریح کرد: نمایش زندگی مردم شهر سوخته همچنین باعث افزایش گردشگران بیشتر به این موزه شده است چرا که فرهنگ و سبک زندگی را در پنج هزار سال قبل به نمایش می گذارد.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان بیان داشت: موزه در برنامه سفر مردم جا پیدا کرده است و مردم برای بازدید از موزه ها وقت و هزینه صرف می کنند که این موضوع باعث افزایش میزان گردشگری در استان سیستان و بلوچستان شده است.
وی در ادامه به شهر سوخته اشاره کرد و افزود: این شهر یکی از پیشرفته‌ترین شهرهای باستانی جهان به شمار می‌آید و در سال ۱۳۹۳ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

کلانوری تصریح کرد: موزه شهر سوخته یک موزه کاملا تخصصی است که در زمینی به مساحت ۲۰ هکتار مقابل شهر سوخته ساخته شده و شامل بخش‌های اداری، پژوهشی، سالن پذیرایی، سالن آمفی تئاتر، موزه و کتابخانه است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان بیان داشت: اشیا مکشوفه از شهر سوخته همچون مهره‌ها، اشیای سفالی و سنگی، نمونه بازسازی شده گورهای پیدا شده با اسکلت، پیکرک‌ها و غیره در موزه شهر سوخته در معرض دید پژوهشگران و علاقمندان به تاریخ و فرهنگ قرار گرفته است .
کلانوری خاطرنشان کرد: خود مکان شهر سوخته نیز که به عنوان بهشت باستان شناسان معروف است، یکی از بزرگترین سرمایه های فرهنگی استان و کشور به شمار می رود که در ایام تعطیلات نوروز مورد توجه بسیاری از ایرانی ها و در دیگر ایام سال گردشگران خارجی قرار می گیرد.


وی ادامه داد: همچنین مولاژ چشم مصنوعی برای اولین بار در سال جاری رونمایی شد که بیش از ۹۰ درصد شبیه به واقعی آن می باشد.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: همچنین برای اولین بار با استفاده از نور و سایه زندگی مردم شهر سوخته مورد نمایش قرار داده شده است که به گونه ای بازسازی زندگی این شهر را به تصویر می کشد.
کلانوری در ادامه موزه شهر سوخته را یکی از مهمترین عوامل در جذب گردشگران فرهنگی دانست و افزود: در سال جاری همچنین این موزه مرود توجه سنین پایین تر نیز قرار گرفته است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان گفت: تغیرات دکور در این موزه و همچنین اضافه شدن اشیاء جدید در این موزه از جمله عواملی است که برای بازدید کنندگان در سال جاری در نظر گرفته شده است.
کلانوری همچنین خاطرنشان کرد: شاخصه های مهم فعالیت موزه ها از نظر سازمان ایکوم که آنها را مورد بررسی قرار می دهد شامل آموزش پرسنل ، آمار بازدید از موزه ، معرفی آثار باستانی و همچنین نگهداری و حفاظت آثار است.
وی بیان داشت: همچنین موزه جنوب شرق نیز که اکنون یکی از برترین موزه های کشور به شمار می رود ، جایگاهی برای بازگ. کردن تمدن مردم جنوب شرق است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: این موزه با مساحطی بالغ بر ۱۳ هزار متر مکعب در سه طبقه با موزه های متوسط کشور مورد ارزیابی قرار گرفته است.
وی ادامه داد: این موزه همچنین در سه بخش اصلی باستان‌شناسی، مردم‌شناسی و زیست‌بوم شناسی است که به معرفی آثار فرهنگی و اطلاعات حاصل از کاوش‌های باستان‌شناسی در شهر سوخته سیستان، اسپیدر بلوچستان، شهداد کرمان و صحنه‌هایی از زندگی روزمره ساکنان منطقه و فرهنگ می‌پردازد.
کلانوری گفت: معرفی زیست بوم جانوری، استان سیستان و بلوچستان . دو استان کرمان و خراسان جنوبی نیز یکی از مهمترین آثار این موزه است.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری سیستان و بلوچستان در پایان از مردم خواست تا جهت آشنا شدن با فرهنگ ۵ هزار ساله شهر سوخته و تمدن شگفت انگیز این منطقه از موزه باستان شناسی شهر سوخته دیدن کنند و در سفر به استان سیستان و بلوچستن این پدیده منحصر به فرد را از دست ندند.

انتهای پیام/


Share/Save/Bookmark