داخلی آرشيو خبر صفحه سیاسی
امتیاز مثبت 
۰
 
سفیر ایران در پاکستان تشریح کرد: صحنه تحقیرآمیزی که در شورای امنیت برای آمریکایی‌ها اتفاق افتاد
کد مطلب: ۷۱۴۰۷
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۸ شهريور ۱۳۹۹ ساعت ۲۰:۱۵
سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد داستان اخیری که در شورای امنیت رخ داد و 13 عضو این شورا با طرح آمریکا برای تمدید محدودیت‌های تسلیحاتی علیه ایران مخالفت کردند را صحنه‌ای تحقیرآمیزبرای این کشور خواند.
سفیر ایران در پاکستان تشریح کرد: صحنه تحقیرآمیزی که در شورای امنیت برای آمریکایی‌ها اتفاق افتاد

به گزارش اوشیدا به نقل از گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، سید محمدعلی حسینی سفیر جمهوری اسلامی ایران در اسلام‌آباد دیروز دوشنبه ۱۷ شهریور ماه ۱۳۹۹ به دعوت رئیس دانشگاه دفاع ملی پاکستان در نشستی با عنوان «روابط ایران و پاکستان» حضور یافت و به ایراد سخنرانی پرداخت. 

* مداخلات خارجی، عنصر مشترک بحران‌های منطقه

وی در ابتدای سخنانش با بیان اینکه طی دهه‌های گذشته، هیچ منطقه‌ای در جهان به اندازه خاورمیانه، خلیج فارس و غرب آسیا بحرانی نبوده، عنوان کرد: عنصر مشترک بحران‌های منطقه، مداخلات خارجی بوده که تاثیر منفی بر امنیت کشورهای منطقه داشته است. اما در دهه‌های اخیر، یاد گرفته‌ایم که چطور چالش‌های جاری را به فرصت‌های فعلی و آتی تبدیل کنیم.

حسینی خاطرنشان کرد: برای ما، بهترین شرایط وقتی خواهد بود که دستهای‌مان را به یاری بفشاریم و آثار منفی جانبی مداخلات عناصر دعوت نشده را خنثی کنیم.

سفیر ایران با بیان اینکه کشورهای خاورمیانه با انواع متعددی از سوء تفاهمات دست به گریبان هستند، یادآور شد: در چنین شرایط در هم آشفته‌ای، دست‌های نامریی نیز وجود دارند که با شناخت این نقطه ضعف‌ها، سعی می‌کنند با دمیدن در آتش اختلافات، این اختلافات را برای مدت‌ها در منطقه ما روشن نگهدارند.

وی به برخی از بحران‌ها و وضعیت‌های دشوار منطقه اشاره کرد از جمله افغانستان، فلسطین و یمن.

این دیپلمات ارشد ایرانی با بیان اینکه بی ثباتی یا نا‌امنی در افغانستان، به کشورهای همسایه - مخصوصا ایران و پاکستان-  نیز سرریز می‌کند، اظهار داشت: هیچ کشوری بیش از ایران و پاکستان زیر فشار ناشی از مسئولیت میزبانی مهاجران افغانستانی و یا افزایش کشت و تولید مواد مخدر در این کشور آسیب ندیده است.

حسینی گفت: امروز، ما از وقوع تحولات مثبت در فرآیند صلح افغانستان بسیار خرسندیم و همواره از افغانستانی باثبات و مترقی حمایت کرده‌ایم. اگر ما در جستجوی صلحی قابل قبول و ثباتی پایدار هستیم،  تلاشهای‌مان باید جنبه هم تکمیلی داشته باشند و ارتباطاتمان با یکدیگر بر سر موضوع افغانستان و با دولت افغانستان را افزایش دهیم.

به گفته وی اگر ما نتوانیم این امر را محقق سازیم، دیگرانی خواهند آمد و متناسب با اولویت‌ها و منافع خودشان در موردمان تصمیم خواهند گرفت.

*همکاری‌های سه جانبه بین ایران، افغانستان و پاکستان

حسینی خاطرنشان کرد: مطمئنا، همکاری‌های سه جانبه آتی بین ایران، افغانستان و پاکستان می‌تواند ما را به داشتن منطقه‌ای شکوفا و برخوردار از صلحی پایدار نزدیک‌تر کند.

سفیر کشورمان بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران بر آن است که قانون اساسی افغانستان، در نتیجه طی شدن مسیری طولانی از سوی مردم افغانستان و جامعه بین‌الملل به دست آمده و بقای آن می‌تواند به حفظ نظم حداقلی فعلی در این کشور کمک کند. در ادامه موضع آشکار ایران در حمایت از حاکمیت و تمامیت ارضی کشورهای منطقه، ایران همچنین معتقد است که هر بحثی در خصوص آینده افغانستان باید در همکاری و هماهنگی با دولت رسمی و مرکزی این کشور باشد. 

*حضور رژیم صهیونیستی در منطقه، یک حضور کاملا غیر قانونی و نامشروع 

حسینی به بحث فلسطین اشاره و اضافه کرد: متاسفانه در سال‌های اخیر، دستور کار ناخوشایند موسوم به «معامله قرن» و آثار اجرایی آن، بر محو واقعیت فلسطین چه بر زمین و چه بر روی نقشه‌ها متمرکز شده است. متاسفانه کشورهای اسلامی نیز مجبور به عادی سازی روابطشان با رژیم صهیونیستی زیاده خواه و اشغالگر شده‌اند که در صورت عدم تبعیت از این موضوع، مورد تهدید و تلافی در حوزه‌های دیگر قرار می‌گیرند.  

وی گفت: برای جمهوری اسلامی ایران که هرگز سلطه و سرکوب را نپذیرفته، حضور رژیم صهیونیستی در منطقه، یک حضور کاملا غیر قانونی و نامشروع تفسیر می‌شود، چرا که این رژیم به واسطه اغوا، فریب و مجبور ساختن سایر ملت‌ها و کشورها است که تاکنون توانسته موجودیت خود را حفظ کند.

سفیر ایران اضافه کرد: در این مسیر بوده است که رژیم بدطینت صهیونیستی توانسته به طراحی و اجرای طرح‌های شومی بپردازد که ما به صورت روزمره با آثار ویرانگر و منفی آن بر مردم و منطقه خود مواجه می‌باشیم. هر چند تلاش‌هایی هم برای فرونشاندن ولع این رژیم صورت گرفته، ولی در نهایت نتیجه محسوسی به دست نیامده است.

وی بیان کرد: با مدنظر قراردادن ناکارایی طرح‌هایی که از قبل برای مواجه با مسئله فلسطین ارائه شده بود، جمهوری اسلامی ایران طرح  دقیقی با عنوان «همه پرسی ملی در فلسطین» را به سازمان ملل و با هدف حل این مسئله ارائه کرد. در این طرح، ایران خیلی شفاف چارچوبی را ارائه کرد که بستر لازم برای مردم فلسطین جهت اعمال حق تعیین سرنوشت خود را فراهم می‌کرد.

حسینی خاطرنشان کرد: بر مبنای این طرح، که در انطباق کامل با منشور سازمان ملل  و قواعد حقوق بین الملل مخصوصا قوانین حقوق بشری و بشردوستانه نیز می‌باشد، همه مردم فلسطین از هر مذهبی-شامل یهودیان، مسیحیان و مسلمانان- که قبل از صدور اعلامیه بالفور در این سرزمین‌ها زندگی می‌کردند، رفراندومی را برگزار می‌کنند که سیستم سیاسی برآمده از این همه پرسی، در خصوص وضعیت شهروندان غیر بومی این سرزمین تصمیم گیری خواهد کرد.

حسینی افزود: مهم‌ترین پیش‌نیاز این ابتکار که هم درخواست مردم فلسطین می‌باشد و هم در قطعنامه‌های سازمان ملل نیز ملحوظ شده ، بازگشت فلسطینی‌های بومی است که از سرزمین‌های خود رانده و آواره شده‌اند.

*ایران آماده بوده و خواهد بود تا برای حل ابدی بحران یمن کمک کند

سفیر ایران به تهاجم نظامی به یمن نیز اشاره کرد و افزود: تهاجمات گسترده نظامی و نقض حقوق بشر در یمن چیزی جز ویرانی و نومیدی به همراه نداشته است. با توجه به این موضوع، جمهوری اسلامی ایران همواه بر حل و فصل بحران از طریق گفت‌وگوهای یمنی- یمنی تاکید داشته و حداکثر تلاش خود جهت فرونشاندن تنش‌ها در این سرزمین را صورت داده است.

وی افزود: جمهوری اسلامی ایران آماده بوده و خواهد بود تا برای حل ابدی بحران یمن کمک کند و در این مسیر از روابط دوستانه خود با برخی گروه‌های داخلی یمن و تشویق آنها برای خاتمه بخشیدن به درگیری‌ها نیز بهره می‌برد. اما، باید این نکته را نیز توضیح دهم که مردم یمن مانند مردم هر کشور دیگری دستور کار و استراتژی دفاعی خودشان را دارند و یاد گرفته‌اند که چطور از خود دفاع کنند.

*تهدید اصلی در منطقه نه ایران، که رژیم صهیونیستی است

وی به بحران در خلیج فارس نیز اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در واکنش به حضور آمریکایی‌ها در منطقه و اقدامات مخرب آنها از جمله اختلاف افکنی بین کشورهای منطقه و تحریم ایران، آشکارا مخالفت خود با حضور آمریکایی‌ها در آب‌های مجاور را مطرح و از برادران مسلمان خود در کشورهای عربی خواست تا با یکدیگر بنشینند و نگرانی‌های امنیتی شان را با مذاکره حل کنند. در این راستا با ارائه «طرح صلح هرمز» تبیین می‌کند که تهدید اصلی در منطقه نه ایران، که رژیم صهیونیستی است.

*تحریم‌ها علیه ایران

سفیر جمهوری اسلامی ایران به اعمال تحریم‌ها علیه ایران نیز اشاره کرد و گفت: متاسفانه، با ایجاد تغییرات سیاسی در آمریکا، رئیس جمهور آمریکا که در آن زمان تازه به قدرت رسیده بود، به صورت یکجانبه کشورش را از برنامه جامع اقدام مشترک خارج کرد و آن را به مثابه دستاورد بی ثمر دموکرات‌ها بدنام ساخت. این نقض، زمانی رخ داد که حتی وقتی در نظام بین‌الملل حکومت ها تغییر می‌کنند، ما انتظار داریم حکومت جانشین به معاهدات حکومت قبلی پایبند باشد و به آنها احترام بگذارد چه رسد به زمانی که فقط دولت عوض می‌شود. 

وی ادامه داد: در گام بعدی، آمریکا تلاش کرد دیگر اعضای برجام را مجبور سازد یا از این معاهده خارج شوند و یا در سال‌های آتی مفاد آن را اجرایی نسازند، با نزدیکتر شدن به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، دولت ترامپ که  خود را در آستانه شکست می‌بیند، در جستجوی تحولاتی تعیین کننده است تا با رقم زدن به آنها رای بیشتری را کسب کرده، ریاست جمهوری خود برای دور بعد را تضمین کند.

*صحنه‌ای تحقیرآمیز برای آمریکایی‌ها در شورای امنیت

به گزارش فارس، حسینی اضافه کرد: اعمال فشارهایی بیشتر بر ایران با هدف خلق رخدادی بزرگ، یکی از موضوعاتی است که ترامپ و تیم آن به صورت جدی روی آن کار می‌کنند. خوشبختانه و به لطف مقاومت بالای مردم ایران، آمریکایی‌ها در بخش زیادی از سیاست‌هایشان در ایران شکست خورده‌اند. داستان اخیری که در شورای امنیت سازمان ملل رخ داد و طی آن ۹۰ درصد اعضای شورای امنیت (همه اعضا به جز یک عضو غیردائم ) با طرح آمریکا در خصوص تمدید محدودیت تسلیحاتی ایران  مخالفت کردند، صحنه‌ای تحقیرآمیز برای آمریکایی‌ها و مصداق یکی از این شکست‌ها بود.

وی ادامه داد: هنوز یک هفته از این شکست نگذشته بود که آمریکایی‌ها سعی کردند مواد قطعنامه‌های خاتمه یافته قلی را با فعال سازی آنچه خودشان اسنپ بک می‌نامند مجددا احیا کنند که این اقدام آنها نیز مجددا با شکستی شرم آور مواجه شد. هیچ کدام از اعضای دائم شورای امنیت سازمان ملل این اقدام آمریکا را نپذیرفتند و رئیس دوره‌ای شورای امنیت اعلام کرد که اعضای این شورا، مخصوصا اعضای صاحب حق وتو، معتقدند که اصلا آمریکا هیچ حقی برای بازگرداندن آن قطعنامه‌های قبلی را ندارد زیر این کشور دیگر عضو توافق هسته‌ای نیست.

حسینی بیان کرد: ما نیاز داریم و باید با یکدیگر کار کنیم و مقاومت جمعی خود را به خصومتی که نه فقط ایران را، بلکه کل منطقه و کشورهای اسلامی را نشانه گرفته است، نشان دهیم.

وی عنوان کرد: هر چند واکنش ایران به چنین فشارهایی ممکن است از صبر و خویشتنداری به واکنشی درخور و مناسب تغییر کند، ولی یک عنصر دائمی در ذات این مقاومت وجود دارد که هرگز تغییر نخواهد کرد و آن، طرز تفکر ایرانی مبنی بر عدم پذیرش رویکردهای قلدرمآبانه و یکجانبه است. اگر، این چنین مقاومتی، از سوی سایر کشورهای اسلامی نیز صورت پذیرد، مطمئنا کشور زورگو رویکرد خود را تغییر خواهد داد و در صورت تداوم این رویکرد، خود را در انزوای کامل خواهد دید. 

* ایران موفق شد چالش‌ها را به فرصت تبدیل کند

این دیپلمات ارشد ایرانی خاطرنشان کرد: در طول دوران تحریم، ایران موفق شد چالش‌ها را به فرصت تبدیل کند و میزان خوداتکایی‌اش را بالا ببرد. اقلام و کالاهای زیادی که یک زمانی وارد کشور ما می‌شدند، امروز از سوی جوانان ایرانی در داخل ساخته می‌شود. حتی در علوم دفاعی نیز ایران به یکی از بهترین‌ها در صنعت تولید موشک تبدیل شده است. در بسیاری از حوزه‌های علمی مثل دانش مربوط به سلول‌های بنیادین، تکنولوژی‌های هوا و فضا و سرمایه‌های انسانی، ایران به یکی از بهترین‌ها در منطقه و حتی جهان مبدل شده است.

وی یادآور شد: به این موفقیت‌ها اشاره کردم تا بگویم که مقاومت موضوعی است که کارایی و اثرگذاری آن ثابت شده است. اگر همسایگان نزدیک ما مثل پاکستان که مشابهت‌های زیادی با ما دارد تصمیم بگیرد در مقامل این حس برتری طلبی که آمریکایی‌ها دارند مقاومت کنند، موانع زیادی در روابط دوجانبه ما مرتفع خواهند شد.

به باور حسینی ما در همکاری و پیوستگی می‌توانیم به دستاوردهای بیشتری برسیم تا در افتراق و وابستگی به غیر خودمان.

*آنچه در پاکستان و ایران به آن نیاز داریم

وی در بخشی از این گفت‌وگو عنوان کرد: آنچه ما در پاکستان و ایران نیاز داریم که انجام دهیم، مقاومتی استوار در مقابل کلیه اشکال یکجانبه گرایی و اقدامات زورمدارانه‌ای است که مصداق آخرین تقلاهای یک هژمون نیمه جان و رو به موت برای تداوم بقا می‌باشد.

حسینی خاطرنشان کرد: ایران به عنوان یک کشور بزرگ در منطقه، همواره در خط مقدم مقابله با ترویسم و افراط گرایی بوده است. ایران همواره از چندجانبه گرایی و همکاری‌های منطقه‌ای حمایت کرده و خواهد کرد. برای ما، ابتکار کمربند- جاده در کل و سیپک به عنوان بخشی از آن، مثال‌های خوبی از همکاری‌های اقتصادی چند جانبه هستند و از آنها حمایت نیز خواهیم کرد. 

سفیر ایران همچنین گفت که بندر چابهار در ایران و بندر گوادر در پاکستان از پتانسیل‌های زیادی برای تقویت ارتباط بین اقتصاد ما در وهله نخست و همه کشورهای منطقه در وهله دوم برخوردارند.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark