داخلی آرشيو خبر صفحه فناوری اطلاعات
امتیاز مثبت 
۰
 
تاریخ آنفلوآنزا را باید از نو نوشت؟
کد مطلب: ۲۲۳۵۷
تاریخ انتشار:شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۰
اوشیدا:دانشمندان مدعی‌اند تاریخ تکامل ویروس آنفلوآنزا باید از نو نوشته شود.
تاریخ آنفلوآنزا را باید از نو نوشت؟
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: مطالعه جدید برای بازسازی شجره‌نامه تکاملی ویروس‌ آنفلوآنزا، نظریه‌های کنونی را به چالش می‌کشد و تعدادی از معماهای موجود پیرامون شیوع‌های این بیماری را که از لحاظ تاریخی حائز اهمیت هستند، حل می‌کند. این یافته‌ها همچنین جامع‌ترین تحلیل تا به امروز از روابط تکاملی ویروس مزبور را در گونه‌های میزبان مختلف طی زمان ارائه می‌دهد.


علاوه بر تشریح چگونگی تکامل این ویروس با سرعت‌های متنوع در گونه‌های میزبان مختلف، تحقیقات انجام‌شده چندین نظریه کنونی را به چالش می‌کشند؛ بر اساس یکی از این نظریه‌ها، ویروس آنفلوآنزا به طور فوق‌العاده تک‌مسیره از پرندگان وحشی به پرندگان خانگی و نه در مسیری دیگر منتقل می‌شود. این مطالعه همچنین منشا ویروسی را که موجب شیوع بی‌سابقه آنفلوآنزای شدید در سال ۱۹۱۸ شد، آشکارسازی می‌کند.


تحقیق جدید احتمالا شیوه نگاه دانشمندان و متخصصان بهداشت را به تاریخ این ویروس متحول می‌کند؛ این که چگونه چنین ویروسی از لحاظ ژنتیکی طی زمان تغییر کرد و چگونه بین گونه‌های میزبان مختلف پرش داشت.


یافته‌های دانشمندان به رهبری محققانی از دانشگاه آریزونا و ادینبورگ، همچنین دارای مضامینی جهت ارزیابی خطرهای بهداشتی برای جوامع با هدف طراحی واکسن‌های جدید است.


تیم علمی داده‌های بیش از ۸۰ هزار توالی ژنی را که نشان‌دهنده تنوع جهانی ویروس آنفلوآنزا A بودند، با رویکردهای نرم‌افزاری جدید تحلیل کرد. شجره‌نامه خانوادگی ارائه‌شده از ویروس آنفلوآنزا نشان می‌دهد چه گونه‌هایی از این ویروس به کدام گونه‌های میزبان و در چه زمانی حرکت کردند.


بر اساس این مطالعه، ویروس آنفلوآنزای مرغی دارای تاریخ بسیار جدیدتر در بسیاری از ژن‌هایش بوده و تاریخ آن بر خلاف آنچه تصور می‌شد، قدیمی‌تر از اختراع تلفن نیست. همچنین نتایج جدید، نظریه‌ پذیرفته‌شده مبنی بر این که پرندگان وحشی منبع ویروس آنفلوآنزا هستند و این که ویروس از این پرندگان به پرندگان خانگی و دیگر گونه‌ها شامل انسان پرش می‌کند، را به چالش می‌کشد.


جزئیات این مطالعه در مجله Nature منتشر شد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : دریچه
    عکاس :