داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
تالاب هامون مخزن عظیم سیلاب های افغانستان
کد مطلب: ۶۶۷۳۷
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۵
تالاب هامون که سالهاست تشنه قطره های آب است اکنون خود را برای نگه داشت آب سیل آماده می کند.
تالاب هامون مخزن عظیم سیلاب های افغانستان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ خبر از سیل این روزها در بسیاری از نقاط ایران شنیده می شود، که منطقه سیستان نیز به تازگی به جمع شهرهای در خطر سیل قرار گرفته است.
تصاویر سیل معمولا تصاویر دلخراشی هستند که احساسات انسان را جریحه دار می کند، اما معمولا نام سیل در یک منطقه به نشانه پر باران بودن و همچنین عدم وجود خشکسالی در آن منطقه است.
اما با این حال در زابل اوضاع فرق می کند، تالاب هامون که سالهاست تشنه قطره های آب است اکنون خود را برای نگه داشت آب سیل آماده می کند.
روز گذشته فرماندار شهرستان زابل گفت: آب سیل به تالاب هامون هدایت می شود . جای نگرانی برای شهروندان ندارد.
اما به واقع این خانه های اطراف رودخانه ها هستند که ممکن است صدمات جدی را از ورود آب به سیستان متحمل شوند.
واقعیت امر این است که با این سیل نه تنها تالاب هامون احیا نخواهد شد بلکه در ماه ها بعد باعث فاجعه عظیم زیست محیطی و مرگ میلیون ها بچه ماهی خواهد شد.
در سال های گذشته نیز این اتفاق بارها تکرار شده است، آب به تالاب هدایت می شود، و در چند ماه ماهیگیری رونق پیدا می کند ، پس از آن به دلیل عدم ورود آب جایگزین تالاب به حالت اولیه بازگشته و مرگ میلیون ها ماهی را رقم میزند.
احمد علی کیخا نماینده مردم سیستان در مجلس شرای اسلامی به خانه ملت گفت: وضعیت آبگیری تالاب ها با توجه به بارش ها بهتر شده استاما هنوز فاصله زیادی تا بهبود وضعیت تالاب ها داریم.
رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، افزود: به عنوان مثال دریاچه ارومیه برای بررسی اختلاف ارتفاع اکولوژیک همچنان به ۳ تا ۴ متر آب نیاز دارد در حالی که ارتفاع آن تنها ۵۹ سانتی متر افزایش یافته و سایر تالاب ها نیز چنین وضعیتی دارند.
وی ادامه داد: نگران این هستیم شرایط بارندگی و بارش های بهاری باعث شود مدیران تمامی برنامه هایی که در گذشته برای احیا و حفظ تالاب ها داشتند را رها کنند.
حتی یک بیستم تالاب هامون آبگیری نشده است
این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه بارش های اخیر در بهبود وضعیت تالاب ها موثر بوده و بهتر شدن شرایط آنها را تسریع کرده اما کافی نیست، گفت: هامون هیرمند هنوز آبگیری نشده در واقع حجم مخازن تالاب های بین المللی هامون ۱۰ تا ۱۲ میلیون متر مکعب است اما هنوز یک بیستم تالاب آبگیری نشده است.
نماینده مردم زابل، زهک و هیرمند در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه برنامه های احیا و حفظ تالاب ها باید تداوم داشته باشد، تصریح کرد: این برنامه ها باید با جدیت بیشتری دنبال شده و تداوم یابند به ویژه اینکه تالاب ها در سیل به عنوان مخزن عمل کردند.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark