داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
همکاری مشترک چین و قرقیزستان در مبارزه با جنبش ترکستان شرقی
کد مطلب: ۵۶۷۰۲
تاریخ انتشار:شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۷
رهبران چین و قرقیزستان موافقت کردند که دو کشور از این پس همکاری های امنیتی خود را در راستای مبارزه با تروریسم از جمله مقابله با گروه موسوم به «جنبش ترکستان شرقی» افزایش دهند.
همکاری مشترک چین و قرقیزستان در مبارزه با جنبش ترکستان شرقی
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا" تاکید بر همکاری دو کشور در این زمینه در جریان دیدار «شی جین پینگ» رئیس جمهوری خلق چین و «المازبیک آتامبایف» همتای قرقیز وی در پکن صورت گرفت و طرفین اعلام کردند در باره راه های مبارزه با نیروهای تروریستی مناسبات خود را گسترش خواهند داد.
چین همواره نگرانی خود را از فعالیت گروه «ترکستان شرقی» که در شمال غرب این کشور فعال است و تحرکات آنها طی چند سال اخیر روندی رو به رشد داشته، اعلام کرده است.
«ترکستان شرقی» که چین آن را به همراه سازمان ملل متحد یک گروه تروریستی و جدایی طلب می داند، فعال ترین جنبشی است که هدف خود را جدا کردن «سین کیانگ» از خاک چین عنوان کرده است.
شین هوا روز شنبه نوشت، در ملاقات رئیسان جمهور دو کشور همچنین طرفین تاکید کردند که چین و قرقیزستان باید همکاری های امنیتی را بر مبارزه با سه نیروی شیطانی جدایی طلبی، ‌افراط گرایی و تروریسم متمرکز کنند.
امسال مصادف با بیست و پنجمین سالگرد برقراری روابط دیپلماتیک دو کشور است و «شی» از اینکه روابط در سطح بسیار بالایی قراردارد ابراز خرسندی کرد.
دو طرف تصریح کردند که روابط چین و قرقیزستان بر پایه احترام و منافع متقابل استوار است و هر دوکشور مناسبات و همزیستی مسالمت آمیز دارند.
دو کشور همچنین روند همکاری های خود را در سازمان همکاری شانگهای به عنوان دو عضو رسمی مورد بررسی و بحث قرار دادند.
دو کشور اعلام کرده اند که از مواضع یکدیگر در مبارزه با تروریست ها و افراط گرایان از جمله مقابله با جنبش ترکستان شرقی که خواستار جدایی سین کیانگ از خاک چین می باشد، حمایت می کنند.
مقام های دو کشور در جریان گفت وگوهای خود خواستار گسترش روابط در چارچوب اجرای برنامه راه ابریشم شدند و قرار شد که در بخش های کشاورزی و اجرای طرح های زیربنایی نیز همکاری نزدیکتری داشته باشند.
در پایان این ملاقات رئیس جمهوری قرقیزستان گفت که کشورش از اصل «یک چین» و اینکه تایوان بخشی از سرزمین مادری است، ‌حمایت می کند.
آمار دقیقی از ارزش تبادلات تجاری دو کشور منتشر نشده اما بر اساس ارقامی که قرقیزستان ارائه کرده است، ارزش مبادلات بین دو طرف در سال، بیش از یک میلیارد دلار است.
Share/Save/Bookmark
    عکاس :