داخلی آرشيو خبر صفحه مشکلات مردم
امتیاز مثبت 
۰
 
سیر تا پیاز مصرف قرص سرماخوردگی/ آیا استامینوفن بی‌ضرر است؟
کد مطلب: ۶۶۶۰۲
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۸ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۴
یک متخصص داخلی گفت: استامینوفن ممکن است برای احتقان بینی و آبریزش بینی مفید باشد، اما برای درمان درد گلو، بی‌حالی، عطسه و سرفه سودی ندارد.
سیر تا پیاز مصرف قرص سرماخوردگی/ آیا استامینوفن بی‌ضرر است؟
علی ارغوانی متخصص داخلی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: بسیاری از افراد با دیدن علائم سرماخوردگی، به‌صورت خودسرانه به درمان اقدام می‌کنند؛‌ کاری که نه تنها بیماری را درمان نمی‌کند بلکه باعث می‌شود ویروس در بدنتان جا خوش کند؛ خوب است بدانید درمان علامتی، پایه اصلی درمان سرماخوردگی نیست و باید به بیمار برای کنترل علائم، توصیه‌هایی بدهیم.

این متخصص داخلی بیان کرد: اگر درمان علامتی کمتر انجام شود مشکل و آسیبی جدید به فرد وارد نمی‌شود؛ اگرچه درمان علامتی ممکن است باعث تسریع بهبود و کوتاه شدن دوره بیماری شود اما دارو‌های به کار رفته، نسبت به درمانی که با گذشت زمان و استراحت و مصرف مداوم مایعات بدست می‌آید، اثری محدود دارند.

بیشتر بخوانید: ۷ راهکار برای درمان فوری سرماخوردگی+ اینفوگرافی

رویکرد‌های درمانی در سرماخوردگی/آیا استامینوفن بی‌ضرر است؟
منظور از درمان ترکیبی چیست؟
ارغوانی گفت: درمان‌های ترکیبی شامل آنتی هیستامین‌ها، ضداحتقان‌ها و ضد درد‌هاست که در درمان علائم در افراد بالغ و نوجوانان فایده دارد؛ عوارض جانبی نیز باید در نظر گرفته شود، شدت و طول مدت علائم به باور و حس بیمار بستگی دارد؛ درمان عاطفی، طوری که بیمار آنرا درک کند نیز باعث بهبود علائم و مارکر‌های بیوشیمیایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه استامینوفن در سرما خوردگی برای کاهش تب و درد استفاده می‌شود، ادامه داد: استامینوفن ممکن است برای احتقان بینی و آبریزش بینی مفید باشد اما برای گلو درد، بی‌حالی، عطسه و سرفه سودی ندارد، با این حال این دارو یکی از پرمصرف‌ترین ضد درد‌ها وضد تب‌هاست و اولین انتخاب بسیاری از پزشکان در مدیریت تب و درد است.

استامینوفن دارویی موثر در درمان سرماخوردگی
این متخصص داخلی با بیان اینکه استامینوفن برای کاهش ناراحتی ناشی از بیماری مفید است، گفت: با وجود مفید بودن استامینوفن برای کاهش بیماری‌، باید دقت کرد که این دارو برای بهبود علائم تنفسی سودی ندارد؛ آسپیرین برای درد و تب مفید است، اما در برخی موارد به بروز مشکلات گوارشی منجر می‌شود از این رو توصیه می‌شود که این دارو به بچه‌های زیر ۱۸ سال داده نشود.

وی افزود: برای درمان احتقان بینی، آبریزش بینی و عطسه دارو‌هایی متفاوت از جمله دارو‌های تکی و ترکیبی در دسترس است و ترکیبات خوراکی ضد احتقان در بازار وجود دارد، در این بین برخی از اسپری‌های بینی باعث کاهش مقاومت مجاری هوایی می‌شوند، اما استفاده زیاد از آن ممکن است باعث احتقان مجدد شود.

رویکرد‌های درمانی در سرماخوردگی/آیا استامینوفن بی‌ضرر است؟

بیشتر بخوانید: طول دوره سرماخوردگی را کاهش دهید + اینفوگرافی

ارغوانی ادامه داد: برخی از اسپری‌های بینی در افراد بالغ مفید است که می‌توان برای درمان سرماخوردگی کودکان استفاده شود، اما ممکن است برای احتقان بینی سودی نداشته باشد.

این متخصص داخلی با اشاره به اینکه داروهای ترکیبی آنتی هیستامین برای درمان احتقان بینی در نوجوانان و بالغین مفید است، گفت: مطالعات بر روی این ترکیب نشان داده است که این دارو اثر کمی بر روی بچه‌های کوچک دارد، اما باید دانست زمانی که پزشک آنتی هیستامین و ضد سرفه را برای بچه‌ها تجویز می‌کند ممکن است آسیب‌های جدی به کودک بزنند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark