داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
سفررئیس جمهوری لبنان به سعودی و قطر/ اهداف، انتظارات و برنامه ها
کد مطلب: ۵۶۷۵۷
تاریخ انتشار:دوشنبه ۲۰ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۲۶
ژنرال « میشل عون» که هفتاد روز قبل به عنوان سیزدهمین رئیس جمهوری لبنان انتخاب شد،عصر امروز (دوشنبه) در راس یک هیات بلندپایه عازم ریاض خواهد شد تا در جریان سفری رسمی به عربستان با مقامات سعودی دیدار وگفت وگو کند.
سفررئیس جمهوری لبنان به سعودی و قطر/ اهداف، انتظارات و برنامه ها
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا" ژنرال عون قرار است صبح چهارشنبه از ریاض عازم دوحه پایتخت قطر شود و روز پنجشنبه هم به بیروت بازگردد.
« مروان حماده» وزیر تربیت و آموزش عالی،« علی حسن خلیل» وزیر دارائی،«یعقوب الصراف » وزیر دفاع،« جبران باسیل» وزیر امور خارجه،« نهاد المشنوق» وزیر کشور، « رائد خوری» وزیر اقتصاد ، « ملحم ریاشی » وزیر اطلاع رسانی و « پیر رفول» وزیر مشاور در امور ریاست جمهوری ، ژنرال عون را در سفر به ریاض و دوحه همراهی می کنند.
ناظران در باره اهمیت این سفر گفته اند، انتظار می رود این سفر به سردی روابط بین رئیس جمهوری لبنان و سعودی که ناشی از مواضع سیاسی ژنرال عون در قبل از انتخابات ریاست جمهوری لبنان است، پایان دهد.
سعودی و همپیمانان داخلی آن همواره با حضور رزمندگان مقاومت لبنان در سوریه برای مبارزه با تروریست های تکفیری به منظور حمایت از امنیت و ثبات لبنان و تقویت محور مقاومت ضد صهیونیستی مخالفت کرده اند وحتی رژیم سعودی، حزب الله را سازمانی« تروریستی» خواند و تلاش کرد تا با تطمیع و ارعاب برخی کشورها را با خود همراه کند.
اگرچه برخی کشورها با رژیم سعودی همراهی کردند اما دولت لبنان با وجود فشارهای خارجی و برخی طرف های داخلی نزدیک به آل سعود به درخواست سعودی علیه حزب الله پاسخ منفی داد.
« جبران باسیل» وزیر امور خارجه لبنان که داماد ژنرال عون است در نشست های مختلف منطقه ای از جمله اتحادیه عرب حاضرنشد با ریاض همراهی و علیه مقاومت اسلامی لبنان موضعگیری کند.
رژیم سعود حتی انتقاد حزب الله به آن را برای ارتکاب جنایت های خونین علیه ملت های مظلوم از جمله یمن ، سوریه و بحرین ، اقدامات ریاض برای عادی سازی روابط با دشمن صهیونیستی و حمایت همه جانبه از تروریسم تکفیری برنتافته است.
سعودی ها که با بحران اقتصادی روز افزون مواجه هستند و به هیچ یک از اهداف شوم خود در جنگ علیه یمن و حمایت از تروریسم تکفیری و صهیونیستی در همه مناطق جهان به ویژه سوریه و عراق دست نیافته اند، علاوه بر بلوکه کردن هبه نظامی ادعائی سه و یک میلیارد دلاری به ارتش و نیروهای امنیتی لبنان، از سفر شهروندان خود به لبنان جلوگیری و کارگران لبنانی را هم از عربستان اخراج کردند تا شاید بتوانند بر دولت لبنان برای همراهی با سیاست های آن فشار وارد کنند.
سعودی ها همچنین با وتوی نام ژنرال عون همپیمان و نامزد حزب الله در انتخابات ریاست جمهوری ، دو سال و نیم اجازه ندادند تا رئیس جمهوری لبنان انتخاب شود اما در پایان خود و همپمانان لبنانی آنها از جمله احزاب « نیروهای لبنانی» و حزب جریان المستقبل مجبور شدند به انتخاب نامزد مورد حمایت حزب الله رای دهند و براین اساس ژنرال عون به عنوان رئیس جمهوری سیزدهم لبنان انتخاب شد.
حال ناظران می گویند که انتظار می رود با سفر ژنرال عون به ریاض، پرداخت هبه نظامی ادعائی برای کمک به ارتش و نیروهای امنیتی لبنان از طریق خرید سلاح و تجهیزات نظامی از فرانسه، سفر شهروندان سعودی و دیگر کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به لبنان برای گردشگری از سر گرفته شود.
ناظران همچنین انتظار دارند که سطح حضور دیپلماتیک سعودی در لبنان به سفیر ارتقا یابد و همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور به ویژه در زمینه نفت در این مرحله که دولت جدید لبنان مصوباتی در این زمینه داشته است، شروع شود و شرکت نفتی آرامکو در بخش نفت لبنان سرمایه گذاری کند.
روزنامه الجمهوریه لبنان نوشت: حدود ربع میلیون لبنانی در سعودی بسرمی برند و منشا یک سوم حواله های پولی ورودی به لبنان ، لبنانی های مقیم کشورهای عرب حوزه خلیج فارس به ویژه سعودی هستند.
منابع رسانه ای در لبنان اعلام کرده اند که ژنرال عون با مقامات سعودی و قطری در باره مسائل منطقه ای و بین المللی از جمله پرونده سوریه و پیامدهای آن مانند آوارگان سوریه و همچنین مبارزه با تروریسم و همکاری های دو کشور در این زمینه و نقش و تلاش لبنان برای بهبود روابط بین کشورهای عربی گفت وگو خواهد کرد.
ژنرال عون در آستانه سفر به سعودی و قطر اعلام کرد که در سفرهای خارجی خود پرونده نظامیان ربوده شده لبنانی توسط گروه تروریستی تکفیری داعش را با هدف فراهم شدن زمینه آزادسازی آنها پیگیری می کند.

** برنامه های سفر به ریاض و دوحه
روزنامه لبنانی الجمهوریه نوشت که ژنرال عون عصر امروز وارد ریاض می شود و بعداز استقبال رسمی توسط « فیصل بندر بن عبدالعزیز» امیر ریاض و نماینده « سلمان بن عبدالعزیز» شاه سعودی برای اقامت عازم کاخ الضیافه می شود.
این روزنامه افزود: ژنرال عون فردا سه شنبه با ملک سلمان ملاقات و از وی برای سفر به لبنان دعوت می کند و سپس از « محمد بن سلمان» جانشین ولیعهد سعودی در محل اقامتش استقبال و او را هم دعوت می کند تا به لبنان سفر کند.
الجمهوریه با بیان اینکه « به نظر می رسد ژنرال عون با « محمد بن نایف» ولیعهد سعودی که خارج از عربستان است، ملاقات نکند»، اضافه کرد: قبل از دیدار وزیران لبنانی با همتایان سعودی خود، ژنرال عون در ضیافت ناهار ملک سلمان شرکت می کند و آنگاه عصر سه شنبه در همایشی اقتصادی شرکت و صبح چهارشنبه بعداز دیدار با لبنانی های مقیم سعودی ، ریاض را به مقصد دوحه ترک خواهد کرد.
این روزنامه لبنانی نوشت: رئیس جمهوری لبنان در دوحه ابتدا با شیخ« تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی» امیر قطر ملاقات و سپس با لبنانی های مقیم این کشور دیدار می کند.
برخی رسانه های لبنانی از جمله البناء نوشته اند که ژنرال عون مانند برخی از رئیسان جمهوری قبلی لبنان از سعودی ها درخواست کمک های مالی مستقیم نخواهد کرد.

** تشکیل جلسه دولت لبنان
منابع خبری لبنانی تاکید کرده اند با وجود اینکه هشت وزیر لبنانی همراه رئیس جمهوری لبنان به سعودی و قطر می روند، اما دولت لبنان روز چهارشنبه به ریاست « سعدحریری» نخست وزیر تشکیل می شود.

** تنش در گروه 14 مارس
ژنرال عون در حالی عازم ریاض است که همپیمانان سعودی در لبنان در چارچوب گروه 14 مارس تنش و اتهام زنی ها تشدید شده تا جائی که برخی ناظران معتقدند این گروه در آستانه فروپاشی کامل قرار گرفته است.
« اشرف ریفی» وزیر سابق دادگستری که اکنون در انزوای شدیدی قرار گرفته است، بعداز بازداشت یکی از محافظانش توسط نیروهای امنیت داخلی(پلیس) به نهاد المشنوق وزیر کشورحمله کرد و او را مسئول جان خود دانست.
المشنوق هم در واکنشی تند به او گفت که افراد بی ارزش در باره مسائل عمومی مردم سخن می گویند.
پلیس لبنان هم با صدور بیانیه اقدام محافظ ریفی و از نیروهای پلیس برای دریافت پاسپورت شخصی و اعترافش به سفر به خارج از لبنان بدون هماهنگی با مقامات مسئول را تردید آمیز خوانده است.
ناظران معتقدند که اشرف ریفی نگران است برخی اقدامات خلاف قانون او فاش شود و به همین دلیل ضمن حمله به وزیر کشور وپلیس ، با قصد انحراف افکار عمومی حمله علیه محور مقاومت ضد تروریسم صهیونیستی و تکفیری به ویژه حزب الله و ایران را تشدید کرده است.
درهمین حال روابط میان حزب « الکتائب» به ریاست « سامی الجمیل» و حزب « نیروهای لبنانی» به ریاست « سمیر جعجع» متشنج شده است.
« محمد شقیر» رئیس اتاق بازرگانی لبنان ادعا کرده است که 60 درصد حوله های بانکی ورودی به لبنان از خارج را لبنانی های مقیم کشورهای عرب حوزه خلیج فارس ارسال می کنند.
روزنامه لبنانی المستقبل هم نوشت که سفر ژنرال عون به ریاض و دوحه ترجمه سیاست خارجی مستقل لبنان است که در خطابه او در مراسم سوگند رئیس جمهوری بر آن تاکید شده است.
Share/Save/Bookmark
    عکاس :