داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
در جلسه شورای اداری منطقه سیستان عنوان شد؛
بهبود وضعیت معیشتی مردم سیستان نیاز به نگاه دلسوزانه دارد/اجرای طرح دادستان شهید نوری باید کشوری شود
کد مطلب: ۶۶۵۶۷
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۲۳:۵۰
جلسه شورای اداری منطقه سیستان با حضور مسئولین این منطقه در سالن اجتماعات فرمانداری زابل برگزار شد.
بهبود وضعیت معیشتی مردم سیستان نیاز به نگاه دلسوزانه دارد/اجرای طرح دادستان شهید نوری باید کشوری شود
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا، جلسه شورای اداری منطقه سیستان با حضور امام جمعه زاهدان، فرمانداران و همچنین ائمه جمعه سیستان در سالن اجتماعات فرمانداری شهرستان زابل برگزار شد.
در این جلسه حجت الاسلام شیخ مصطفی محامی امام جمعه زاهدان گفت: خدمت به محرومین در نظام جمهوری امری ارزشمند محسوب می شود.
وی افزود: علی رغم همه خدمات ارزنده ای که در استان سیستان و بلوچستان به واسطه انقلاب اسلامی انجام شده است اما خشکسالی باعث بروز مشکلاتی در منطقه سیستان شده است.
امام جمعه زاهدان ادامه داد: رهبر انقلاب اسلامی همواره بر رفع مشکلات استان سیستان و بلوچستان توجه و تاکید داشته اند که امید است گام های مثبتی جهت پیشرفت روز افزون این استان برداشته شود.

حجت الاسلام محامی خاطرنشان کرد: با همت و تلاش باید از همه ظرفیت های استان به خصوص ظرفیت های علمی، نیروی انسانی و موقعیت جغرافیایی بهره گرفته شود تا جهت برون رفت از مشکلات در مدت زمان کمی به نتیجه برسیم.
وی تصریح کرد: مرز را می توان به عنوان یک فرصت عنوان داشت ، که در این خصوص نیز با بهره گیری از نظرات کارشناسان می توان بالاترین استفاده را از آن برد.
نماینده ولی فقیه در استان سیستان و بلوچستان گفت: در صورت تامین آب از دریای عمان می توان مشاغل از دست رفته مردم سیستان که معمولا دامداری و کشاورزی بوده است احیا کرد اما در غیر این صورت باید روحانیون و حتی صدا و سیما جهت تغییر مشاغل این منطقه فرهنگ سازی کنند.
وی اظهار داشت: برای ماندگاری افراد در مرز و همچنین بهبود وضعیت معیشت خانواده ها نیاز به طرح های بزرگ و کوچک زود بازده داریم.
حجت الاسلام محامی بیان داشت: بهبود وضعیت معیشتی مردم نیاز به تلاش مضاعف با چاشنی دلسوزی و نگاه پدرانه دارد تا بتوانیم مسیر رشد و شکوفایی استان را در مدت زمان محدودی طی کنیم.

حجت الاسلام علی اکبر کیخا امام جمعه شهرستان زابل نیز در این جلسه گفت: با خشک شدن تالاب هامون هزاران شغل از بین رفت و بسیاری از افراد با بیکاری مواجه شدند.
وی افزود: هزینه های متعدد دولت در استان سیستان و بلوچستان با سوء مدیریت خروجی نداشته و باعث از بین رفتن بیت المال شده است.
امام جمعه زابل گفت: با وجود خشکسالی در سیستان می توان با استفاده از ظرفیت های موجود ، آن را به قطب اقتصادی جنوب شرق تبدیل کرد.
حجت الاسلام کیخا خاطرنشان کرد: مشکلات مردم همواره از خطبه های نماز جمعه بیان می شود و این مسئله یکی از دلایلی است که مردم در زابل با وجود مشکلات دست به تجمعات اعتراض آمیز نمی زنند.
وی خاطرنشان کرد: گذرگاه هایی باید در مرز بازگشایی شوند تا سوخت را خود مردم بتوانند به فروش برسانند.
امام جمعه زابل همچنین بیان داشت: از ظرفیت های گردشگری و انرژی خورشیدی و باد سیستان باید در جهت بهبود وضعیت معیشتی مردم استفاده کرد اما متاسفانه این امر هنوز تحقق نیافته است.
وی بیان داشت: در دشت سیستان مارهای سمی بسیاری وجود دارد که می توان به واسطه این خزندگان کارخانه سرم سازی را در سیستان راه اندازی شود، این امر باعث به وجود آمدن مشاغل پایدار خواهد شد.


امام جمعه زابل همچنین به طرح شهید نوری در زابل اشاره کرد و گفت: این طرح با همت فرمانده بسیج سپاه شهرستان زابل راه اندازی شده است که با هدف زندگی بخشیدن به افراد معتاد در کمپ های ایجاد شده در محلات فعالیت می کند.
وی ادامه داد: اعضای محلات در این طرح خدماتی را به افراد معتاد ارائه می دهند، که شخصیت اجتماعی از دست رفته آنها مجددا به این افراد باز می گردد.
حجت الاسلام کیخا اظهار داشت: طرح دادستان شهید نوری باید در استان و حتی کشور تصویب شود که می تواند بسیاری از معتادان را به زندگی بازگرداند.
سرهنگ پرویز آبسالان فرمانده قرارگاه شهید هراتی سیستان همچنین در این جلسه گفت: با توجه به خشکسالی و مشکلاتی که در بحث اشتغال برای مردم ایجاد شده است سپاه وظیفه خود می داند که در کنار مردم بایستند و همکاری لازم را با خانواده ها را داشته باشد.
وی ادامه داد: در طول سال گذشته ۳۵۰ واحد مسکونی برای مردم ساخته شده است همچنین در زمینه اشتغال زایی نیز کارگاه های متعددی در راستای فعالیت مردم ایجاد شده است.
فرمانده قرارگاه شهید هراتی سیستان خاطرنشان کرد: طرحی جهت بازگشایی چند معبر نیز مطرح شده است که سوخت از طریق خود مردم به فروش برسد.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark