داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
یادداشت سردبیر اوشیدا؛
سیستان در گذر حوادث و تنگناهای موجود
کد مطلب: ۶۴۵۸۷
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۴۳
سیستان این سالها سخترین روزها را پشت سر می گذارد و مردمانش در دشوار ترین شرایط زندگی می کنند .
سیستان در گذر حوادث و تنگناهای موجود
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ سیستان این سالها سخترین روزها را پشت سر می گذارد و مردمانش در دشوار ترین شرایط زندگی می کنند .
آنچه این روزها در سیستان شاهد هستیم فاجعه ای است بس عظیم که در ابعاد وسیع بر مردمانش تحمیل ، و تحت تاثیر عوامل گوناگون از محیطی گرفته تا انسانی و اقتصادی، شرایط سخت و دشواری را رقم زده است .
زلزله های خاموش پی درپی که تمامی شریانهای حیاطی را تحت تاثیر قرار داده و علاوه بر خسارتهای محیطی و شرایط زیست محیطی سیستان و هامون، تنفس و ریه های انسانها را نیز نشانه گرفته است .
آنچه مسلم‌است حوادث طبیعی تحت تاثیر تغییرات اکو سیستمی تالاب هامون و بحران خشکسالی ، پدیده توفانهای توام‌ با ریزگردها را به دنبال داشته که عامل انسانی جز بی توجهی مسئولین در اقدامات پیشگیرانه ‌و مطالبه حق آبه هامون از کشور افغانستان بر اساس معاهدات بین المللی ، در آن دخیل نبوده و خشکسالی های پی درپی دریاچه هامون باعث گردیده تا هر ساله در فصل تابستان با شدت گرفتن توفانهای ۱۲۰ روزه شرایط زندگی را سخت و مشکلاتی را به دنبال داشته باشد .
اما آنچه در این بین بیشتر از حوادث طبیعی خاطر مردم سیستان را می رنجاند ناملایمات و مرارتهای است که برخی از فرزندان خودش بر مردم و این سرزمین تحمیل می کنند .
ناملایماتی که روز به روز با رویکردی تجمل گرایانه و اشرافی گری به سمت وسوی دیگر هدایت شده تا جائی که با تضعیع حق مردم و شهروندان ، اختلاسهای میلیاردی را رقم زد .
مبالغ هنگفتی که اگر در مسیری صحیح و کارشناسی شده هزینه می شد می توانست بسیاری از مشکلاتی را که امروز شاهد هستیم مرتفع کند .
ماه گذشته در یک حرکت خود جوش و حساب شده که انتطار آن از سالها پیش می رفت ، مردم با تجمعی مسالمت آمیز ، و گل گرفتن درب شورای شهر اعتراض خود را اعلام کردند .
اینکه این حرکت ها تا چه اندازه می تواند تاثیر گذار باشد را باید منتطر ماند و در اقدامات مسئولین جستجو کرد ، مسیولینی که این روزها کمتر به فکر سیستان و سیستانی هستند و گویی برای چند صباحی سکان مدیریت را بدست گرفته بدون اینکه به وظیفه ذاتی و انسانی خود در قبال تعهدی که به مردم دارند ، عمل کنند .
در شرایط کنونی نیز شاهد شرایط سخت زندگی برای مردم، در پی تغییر نواسانات ارز و گرانی ها هستیم، به طوریکه هیچ گونه دستگاه نظارتی کنترلی بر قیمت کالا ها نداشته و مردم سخت در تامین معاش زندگی با مشکل مواجه هستند که تامین داروی بیماران تنفسی و چشمی نیز بخشی از این مشکلات را شامل می شود.
این روزها شاهد آن هستیم که قیمت برخی از کالا ها اساسی و تولید داخلی به نسبت دو مغازه همجوار متفاوت است، که قیمت گذاری بر روی کالاها می تواند نقش تعیین کننده ای را در کنترل قیمت ها داشته باشد.

باید پذیرفت تا مادامی که فرزندانی دلسوز از سیستان بپا نخیزند و انتخابها بدون توجه به نگاه قوم گرایی و طایفه ای و یا دستیابی به منافع شخصی و فردی انجام نشود ، این روند ، ادامه خواهد داشت .
به قطع یقین تا زمانی که نگاه قومیتی بر تصمیمات و انتخابها تاثیر گذار باشد ، این روند ادامه خواهد داشت مگر اینکه نوع نگاه فراتر از طایفه و قومیت گرائی براساس تجربه و تخصص و اعتقادات دینی و مذهبی افراد صورت پذیرد .

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark