داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
کمپینی برای تحریم چهارشنبه سوری
کد مطلب: ۴۴۶۷۹
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۹:۴۰
امروزه شیوه برگزاری چهارشنبه سوری تغییر کرده تا جایی که ترقه ها با صدای مهیب و ترس آور بیشتر توجه جوان تر ها را به خود جلب می کنند.
کمپینی برای تحریم چهارشنبه سوری
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا" از بلند ترین شب سال و دانه های سرخ انارش تا سرخی آتش چهارشنبه سوری؛ فاصله ای که برای استقبال از بهار با آداب و رسومی که تنها بخشی از آن باقی مانده است سپری می شود.

چهارشنبه سوری یکی از جشن های چندین هزار ساله ای است که آداب و آئین مخصوص به خود را دارد، از آش پختن و چیدن سفره های رنگین تا پرش از روی آتش و خانه تکانی که پیش از آن باید انجام شود. خرید آیینه و اسپند دان، چراغانی کردن کوچه ها، فراهم کردن آجیل هفت مغز و گفتن آرزوها به آب روان هم از آداب این سنت قدیمی است.

در گذشته چهارشنبه سوری در شهرهای مختلف ایران به گونه های مختلف انجام می گرفته است برای مثال در شهر اصفهان کوزه شکستن و آتش افروختن در معابر خیلی باب بوده یا در استان خراسان مردم شهر با اسپند دود کردن و ریختن آن به آتش مراسم خود را برگزار می کردند. اما چند سالی است که شکل و نوع برگزاری چهارشنبه سوری تغییر کرده و می شود گفت به چهارشنبه سوزی تبدیل شده است، سه شنبه ای که بیشتر شبیه به یک جنگ تمام عیار است.

امروزه با مدرن شدن برگزاری رسومات و استفاده از ترقه و بمب و نارنجک در این مراسم، هر چه صدای وسایل آتش بازی مهیب تر، هیجان برگزاری چهارشنبه سوری هم بیشتر!
 
حال با نزدیک شدن به روزهای پایانی سال و چهارشنبه سوری برخی هنرمندان و کاربران فضای مجازی کمپینی را با مضمون" تحریم چهارشنبه سوری خطاب به چینی ها" تشکیل داده اند. هدف اصلی این کمپین خرید نکردن از بازار چینی وسایل آتش بازی است.
 
می توان گفت واردات قاچاق درآمدزایی خوبی تا به حال برای چشم بادامی ها داشته است.

در این بین گاهی برخی از رسوم بین المللی در عین دوری کشورها به هم مشابه هستند همانطور که مراسم آتش بازی در ایران وجود دارد، کشور چین هم چنین مراسمی را هر ساله برگزار می کند. مراسم آتش بازی در چین برمی گردد به اواخر قرن سیزدهم که یک راهب انگلیسی دست به آزمایش هایی با ترکیبات باروت زد و برای نخستین بار به مناسبت عید پاک، مسیحیان یک کبوتر خاص ساختند که با جرقه های رنگی بر روی یک ریسمان معلق حرکت می کرد.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark