داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
به بهانه فرار شاه از ایران؛
دوره شاه مخلوع برای آمریکایی ها رویایی بود/ دین زدایی در ایران بزرگترین هدف پهلوی و کشورهای غربی
کد مطلب: ۶۸۸۹۹
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۵۲
یک کارشناس سیاسی گفت: دوره شاه مخلوع برای امریکایی ها یک دوره رویایی بوده است چراکه نفت و منابع و قدرت ایران را در اختیار خود داشتند.
دوره شاه مخلوع برای آمریکایی ها رویایی بود/ دین زدایی در ایران بزرگترین هدف پهلوی و کشورهای غربی
سلطانعلی میر درخصوص علل فرار شاه از ایران در گفت و گو با خبرنگار زاهدنیوز بیان کرد: اعتراضات سال ۵۷ عمومی و مردمی بود و در دی ماه به اوج خود رسیده بود و درواقع دیگر جای ماندنی برای شاه وجود نداشت و استدلال غربی ها این بود که با خارج کردن شاه بتوانند انقلاب را سرکوب کنند.

این کارشناس سیاسی ادامه داد: شاه به بهانه درمان از ایران رفت اما واقعیت مطلب این بود که دیگر جامعه از رفتار و عملکرد رژیم به ستوه آمده بود و امام خمینی(ره) نیز تاکید بر رفتن شاه و ایجاد حکومت جمهوری اسلامی داشت.

وی افزود: البته آمریکایی ها می خواستند تجربه سال ۱۳۳۲ را تکرار کنند و با کودتا شاه را به قدرت برگردانند اما آگاهی و بینش مردم در سال ۵۷ بیشتر از آن زمان بود و رهبری امام خمینی(ره) باعث شد تا شاه برای همیشه خیال ایران را از سر بیرون کند.

میر تاکید کرد: مهمترین دلایل فرار شاه را می توان ظلم، ستم، دیکتاتوری، وابستگی به غرب و سرسپردگی به آمریکا، ضدیت با دین و درخدمت اسرائیل بودن دانست.

وی با اشاره به اینکه دولت شاه به دنبال دین زدایی بود و این را مردم ایران نمی خواستند، تصریح کرد: مسئله دین، مذهب و ایجاد حکومت دینی مهمترین خواسته مردم ایران بود و روزهای مذهبی مانند عاشورا از نقاط عطف انقلاب اسلامی بود و انقلاب اسلامی ایران یک انقلاب مذهبی و دینی بود و علت آن نیز این بود که شاه و تمام استعمارگران و سیاست های غرب بر این کوشش بودند تا دین زدایی در ایران اجرا شود و فرهنگ و تفکر غربی حاکم شود.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه پس از انقلاب اسلامی ایران، امریکایی ها دشمنی بیشتری را با مردم ما شروع کردند، گفت: مهمترین علت دشمنی ۴۰ ساله امریکایی ها با ملت ایران این است که شاه ژاندارم منطقه و حافظ منافع آمریکا در خاورمیانه بود و با رفتن او، حمایت های استراتژیکی که از اسرائیل انجام میشد برای همیشه قطع شد و امریکایی ها این را خطر بزرگی برای خود و اسرائیل می دیدند.

میر گفت: حرفهایی که در سال ۵۷ زده شده امروز هم وجود دارد چراکه دشمنی امریکایی ها با ما از روز اول بوده و امروز هم وجود دارد و بیشترهم شده است و درواقع امریکایی ها با همه تحریم ها و اقداماتی که علیه ملت ایران انجام می دهند می خواهند به آن دوره ای که منطقه را در اختیار خود داشتند برگردند.

وی درپایان خاطرنشان کرد: دوره شاه مخلوع برای امریکایی ها یک دوره رویایی بوده است چراکه نفت و منابع و قدرت ایران را در اختیار خود داشتند اما امروز قدرت انقلاب اسلامی نه تنها ایران، بلکه کل منطقه را با رشادت های شهدایی همچون شهید سلیمانی و دیگر رزمندگان جبهه مقاومت امن کرده است و برای امریکایی ها ناامن که این باعث می شود امریکایی ها باز هم دست به اقدامات خبیثانه علیه ملت ایران بزنند.

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark