داخلی آرشيو مقاله صفحه استان
امتیاز مثبت 
۳
 
آزادی مبارک از زندان ، قربانی کردن عدالت به پای استکبار جهانی
سردبیر
کد مطلب: ۱۱۸۱۹
تاریخ انتشار:جمعه ۱ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۵۶
اوشیدا:آزادي مبارك از زندان يعني تبرئه كردن از اتهاماتي كه در يك پروسه طولاني انجاميد، و پيش بيني نيز مي شد.
آزادی مبارک از زندان ، قربانی کردن عدالت به پای استکبار جهانی
پایگاه خبری اوشیدا:آزادي مبارك از زندان يعني تبرئه كردن از اتهاماتي كه در يك پروسه طولاني انجاميد، و پيش بيني نيز مي شد. كشورهاي غربي دوست نداشتند كه مبارك اعدام شود در صورتي كه پس از انقلاب بحث اعدام او مطرح بود. به ويژه بر اثر اتهام كشتاري كه در انقلاب ۲۵ژانويه صورت داد و عده زيادي كشته شدند. قبل از آن نيز او سعي كرد تا با جمع كردن نيروي انتظامي از خيابان ها اوباش را به خيابان ها بفرستد تا ناامني گسترده يي ايجاد كنند و هدفش از اين ناامني اين بود كه دوباره مردم از او بخواهند كه نيروهاي امنيتي را به خيابان ها بازگرداند و به اين بهانه بتواند مردم را سركوب كند. مردم مصر انتظار داشتند مبارك اعدام شود و بسياري از خانواده هاي شهداي انقلاب مصر در نخستين دادگاه وي حضور داشتند و تلاش كردند تا براي وي حكم اعدام بريده شود اما با وجود تلاش هايي كه شد مبارك تبرئه شد كه مي توان سه دليل را براي تبرئه وي اعلام كرد.

۱- نخستين دليل سياسي بودن دستگاه قضايي مصر است كه در زمان هاي مختلف اين موضوع را ثابت كرده و با توجه به اينكه قضات مستقل بسياري در مصر حضور دارند اما نمي تواند از زير سايه قوه اجرايي كشور خارج شود.

۲- مورد بعدي نقش عربستان است. عربستان از آغاز بهار عربي درصدد بود كه آن را خنثي كند. آنها نخستين گام را در پناه دادن به بن علي و مخالفت با محاكمه او برداشتند. قدم دوم اقدام براي جلوگيري از اعدام مبارك بود.
آنها حتي در زمان مرسي مي خواستند به مصر كمك مالي انجام دهند اما دو شرط براي دولت مصر گذاشتند: نخست آنكه مرسي اعدام نشود و در مورد بعدي پاي ايران به مصر باز نشود و اين شروط را در قبال كمك هاي مالي به مصر تحميل كرد. اكنون پس از سقوط مرسي عربستان از فرصت استفاده كرد و به شكل جديد وارد مصر شد و به شكل حمايت از دولت كودتا وارد عمل شد. ترتيبي داد كه نه تنها مبارك اعدام نشود بلكه آزاد هم شود و به راحتي از مبارك بگذرند. قربانيان مصر به نظر نمي رسد به راحتي از خون شهداي خود بگذرند. اما بحران مصر به نوعي است كه اكنون صداي اعتراضات مردم به حكم مبارك به گوش نمي رسد اما به طور حتم پس از آرامش فضاي سياسي مصر نيروهاي سياسي در مصر و خانواده شهدا مجددا به دنبال متهم كردن مبارك خواهند رفت. پسرهاي مبارك همچنان در زندان براي مكيدن خشم مردمي مصر به سر مي برند و احتمال اينكه جمال مبارك همچنان در زندان باقي بماند بسيار زياد است، اگرچه اتهامات جمال بيشتر مالي است اما او را نگه مي دارند تا پاسخي باشد براي خشم مردم و پس از مدتي جمال را هم طي محاكمات ويژه يي آزاد خواهند كرد. اما سوال مهم اينجاست كه مبارك پس از آزادي چه خواهد كرد. پس از آنكه انقلاب مصر به انجام رسيد مبارك به ويلاي خود در شرم الشيخ رفت تا زماني كه ارتش اورا به زندان ببرد اما به نظر نمي رسد شرايط به مانند گذشته براي چنين رفتاري از مبارك مهيا باشد، در حالتي ديگر يا مي تواند از كشور خارج شود يا در نقطه يي از كشور در خفا زندگي كند اما بازگشت وي به صحنه قدرت اين كشور كاملابعيد خواهد بود.
Share/Save/Bookmark