داخلی آرشيو گفتگو صفحه استان
امتیاز مثبت 
۴
 
گزارش اوشیدا از صدای خفته مردم سیستان ؛
روزی که ماسک ها صدای اعتراض مردم سیستان شدند/ هشداری به حاد شدن مشکلات زیست محیطی در سیستان
کد مطلب: ۳۹۳۶۹
تاریخ انتشار:جمعه ۲۳ مرداد ۱۳۹۴ ساعت ۱۷:۱۳
امروز جمعه 23 مردادماه در حالی نمازگزاران سیستانی با ماسک وارد مصلی المهدی(عج) زابل شدند.
روزی که ماسک ها صدای اعتراض مردم سیستان شدند/ هشداری به حاد شدن مشکلات زیست محیطی در سیستان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا: طوفان شدید همراه با گرد و خاک طی هفته گذشته موجب اخلال در زندگی بسیاری از مردم ساکن در سیستان شد و در طی هفته گذشته ادارات ۵ شهر از جمله زابل، هیرمند، زهک، هامون و نیمروز را به تعطیلی کشاند.

این وضعیت بحرانی سیستان در حالی بوجود آمده است که چندی پیش معصومه ابتکار، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با شانه خالی کردن از وظیفه خویش اعلام کرده بود که مردم باید با گرد و غبار بسازند و مشکل ریزگردها قابل حل نیست.
و امروز جمعه 23 مردادماه در حالی نمازگزاران سیستانی با ماسک وارد مصلی المهدی(عج) زابل شدند که این حرکت خود را اعتراضی نسبت به سیاست های مسئولین محیط زیست دانسته و خواستار توجه بیشتر مسئولین به چاره اندیشی برای حل معضلات زیست محیطی ، پیگیری و رفع حق آبه تالاب بین المللی هامون و معضل ریزگردها در این منطقه شدند.
مرد و زن سیستانی در حالی که ماسک بر صورت داشته نماز امروز را اقامه کردند.

رضا میرشکاری مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه زابل در گفت و گو با خبرنگار اوشیدا حضور نمازگزاران با ماسک را نشان از اعتراض مردم نسبت به معضلات و مشکلات زیست محیطی دانست و گفت: از آنجا که نقش و برنامه محوری بسیج دانشجویی مطالبه گری است در همین راستا بسیج دانشجویی دانشگاه زابل پس از طوفانهای اخیر در سیستان که بطور بی سابقه ای روی داد تصمیم به اجرای این حرکت توسط شهروندان گرفت.

مسئول بسیج دانشجویی زابل افزود: برای اعتراض به عنوان حرکتی نمادین ماسک بین همشهریان و علی الخصوص نمازگزاران توزیع شد تا نمازگزاران حامل ماسک بر صورت صدای اعتراض مردم سیستان را به گوش مسئولین برسانند.
میرشکاری بیان کرد: در حدود 2000 ماسک تهیه شد که تعداد 600 ماسک اهدای هلال احمر و مابقی توسط بسیج دانشجویی دانشگاه زابل خریداری شد که از این تعداد 1800 ماسک بین نمازگزاران شهرستان زابل توزیع شد.

وی با انتقاد از اظهارت مسئولین محیط زیست در خوب جلوه دادن شرایط آب تالاب هامون گفت: نمی دانیم خانم ابتکار اخبار را از چه منبع و به چه شکلی از هامون دریافت می کنند که نمی دانند خبری از آب در هامون نیست چرا که وجود ریزگردها در هوای این منطقه خود گویای خشک بودن تالاب هامون است.

میرشکاری با اشاره به سخن مقام معظم رهبری که فرمودند؛ سیستان تنگه احد است، عنوان کرد: مسئولین و دولتمردان کشوری فکری بیاندیشند و راهی جهت حل مشکلات مردم سیستان از جمله ریزگردها و تالاب هامون که زندگی و نفس کشیدن را از ساکنان این دیار ربوده است ،کنند.

مسئول بسیج دانشجویی دانشگاه زابل افزود: مردم سیستان اگرچه با هجوم طوفان و ریزگردها خسته شدند اما همچنان بر باورها و اعتقادات دینی خود محکم ایستاده و حضور پرشکوه آنها در نماز جمعه نشان دهنده این گفتار است .

انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark