داخلی آرشيو خبر صفحه فناوری اطلاعات
امتیاز مثبت 
۰
 
ثبت بیشترین رشد برای دامنه .ir در بین کشورهای عضو سازمان دامنه های اروپا
کد مطلب: ۲۰۹۴۵
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۹ بهمن ۱۳۹۲ ساعت ۱۹:۱۹
اوشیدا:دامنه نقطه-آی آر به عنوان برترین دامنه کشوری از نظر رشد، در بین کشورهای عضو در سازمان دامنه های اروپا «Centr» قرار گرفته است.
ثبت بیشترین رشد برای دامنه .ir در بین کشورهای عضو سازمان دامنه های اروپا
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا:دامنه ir. از جمله دامنه هایی است که به نام وب سایت هایی که در داخل ایران فعالیت می کنند، به ثبت می رسند.دو حرف نخست سرنام هر کشور چنین دامنه هایی را تولید می کنند که از آن جمله می توان به jp (ژاپن)، de (آلمان)٬ uk (انگلیس)٬ ps (فلسطین) اشاره کرد.

مرکز ثبت دامنه پژوهشگاه دانش های بنیادین اعلام کرد: شورای سازمان دامنه های اروپایی دامنه ایرانی دات آی آر را در حالی دارای بالاترین نرخ رشد معرفی می کند که در سال ۲۰۱۳ رشدی بیش از ۴۷ درصد به نسبت سال ماقبل داشته است.

پرتغال، روسیه و ایسلند نیز به ترتیب در رده های بعدی با ۱۶.۴، ۱۵.۵ و ۱۲.۹ درصد قرار گرفته اند.

***آماری از فعالیت دامنه های ایرانی

براساس این گزارش، اکنون ۴۶۸۷۶۱ دامنه دات آی.آر و دامنه co.ir با تعداد سه هزار و ۱۷۰ نمونه ثبت شده، مقام دوم را به خود اختصاص داده اند.

همچنین دامنه ایران، ۲ هزار و ۹۲۹ نمونه ثبت شده است و دامنه ac.ir با تعداد هزار ۶۴۳ نمونه و نیز sch.ir با ۳۸۹ نمونه، دامنه gov.ir با ۳۱۸ نمونه ثبت شده، دامنه org.ir با ۲۸۲ نمونه ثبت شده و دامنه id.ir با ۲۵۷ نمونه و دامنه net.ir با ۴۱ نمونه ثبت شده است.

***انواع شناسه های کاربری:

- شخص حقیقی: صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه های “‎.ir” ، “‏.ایران” و “‎.id.ir” معرفی شوند.

- شرکت، مؤسسه یا نهاد غیردولتی: تمامی شرکت ها (ازجمله شرکت ها مسولیت محدود، سهامی عام و دیگر موارد)، موسسات، انجمن ها، نشریات و روزنامه ها و کلیه اشخاص حقوقی که در سازمان ثبت شرکت ها، اتحادیه صنفی یا سازمان ثبت اسناد رسمی کشور به ثبت رسید ه اند و شماره ثبتی دارند.

صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه های “‎.ir “، “‏.ایران “، “‎.co.ir “، “‎.org.ir ” و “‎.net.ir” معرفی شوند.

وزارتخانه، سازمان یا شرکت دولتی :سازمان ها، وزارتخانه ها و موسسات وابسته به قوای سه گانه، صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه های “‎.ir “، “‏.ایران “، “‎.gov.ir ” و “‎.co.ir” معرفی شوند.

- مرکز آموزشی و پژوهشی: تمامی سازمان ها و مراکز تحقیقاتی، آموزشی، دانشگاهی، مدارس و همه اشخاص حقوقی که از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مجوز دارند.صاحبان این نوع شناسه فقط می توانند به عنوان صاحب امتیاز برای دامنه های “‎.ir “، “‏.ایران “، “‎.sch.ir “، “‎.ac.ir ” و “‎.org.ir ” معرفی شوند
Share/Save/Bookmark
    عکاس :