داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
فرسایش خاک در ایران سه برابر آسیا است
کد مطلب: ۶۸۵۶۵
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۰۵
معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان گفت: فرسایش خاک در ایران سه برابر آسیا است.
فرسایش خاک در ایران سه برابر آسیا است
مهدی ترابی ظهر امروز در همایش بزرگداشت روز جهانی خاک اظهار داشت: بیش از 95 درصد نیازهای غذایی بر روی خاک و زمین ایجاد شده است.

وی افزود: در سالیان اخیر موارد متعددی باعث تخریب و فرسایش خاک شده اند و متاسفانه فرسایش این ماده حیاتی در کشور ایران سه برابر آسیا تعیین شده است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان هرمزگان رشد چشمگیر جمعیت را یکی از عوامل فرسایش خاک بیان کرد و بیان داشت: اهمیت این موضوع باعث شد به پیشنهاد کشور تایلند روزی را با نام روز جهانی خاک در تقویم جهانی به ثبت برسانند و مسائل و مشکلات مربوط به خاک مورد بررسی و آموزش قرار داده شود.

تمام ابعاد زندگی انسان با خاک سر و کار دارد
حجت الاسلام علی شرفی، نیز در این همایش اظهار داشت: یکی از پدیده‌های بسیار مهم و با ارزشی که خداوند متعال برای ما قرار داده است موضوع خاک است.

وی افزود: شاید در طول روز به موضوع خاک فکر نکرده ایم اما مهم‌ترین مساله خاک است و تمام ابعاد زندگی ما با خاک سر و کار دارد.

مسؤول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان در ادامه به کاربرد و استفاده‌های خاک اشاره داشت و افزود: با توجه به آیات و روایات، خداوند کریم، بی ادعا بودن، سخاوت و بخشندگی خاک را مورد توجه قرار داده است.

شرفی گفت: زمین صرفا برای گشت و گذار نیست، زمین برای توحید و پی بردن به مقام وجودی انسان است و ماهیت وجودی این زندگی زیبا از برکت زمین است.

وی با بیان اینکه در برخی از نقاط کشور زمین‌های کشاورزی را قطعه بندی کرده اند و برای ساخت منازل مسکونی به فروش رسانده اند، تصریح کرد: ویلاسازی‌ها و بنای ساختمان در زمین‌های کشاورزی باعث ضایع شدن خدمت زمین شده است.

مسؤول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان همچنین آسیب رساندن به جنگل ها و قطع درختان توسط افراد سودجو را یکی از عوامل ایجاد سیلاب‌ها در کشور و فرسایش خاک دانست و اظهار داشت: قطع بی رویه درختان موجب گسترش سیلاب‌ها و از حالت طبیعی خارج شدن زمین است.

انتهای پیام/ع/ی
Share/Save/Bookmark