داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
بارندگی در اغلب استان‌ها کمتر از نرمال است
کد مطلب: ۷۲۲۳۶
تاریخ انتشار:شنبه ۱ آذر ۱۳۹۹ ساعت ۲۳:۲۲
رئیس مرکز خشکسالی گفت: بنابر آخرین آمار از ابتدای سال زراعی مجموع بارش کشور ۲۱ میلی‌متر بوده، در حالی که در مدت مشابه سال قبل ۲۹ میلی‌متر بوده که این امر بیانگر کاهش ۵.۸ درصدی بارش نسبت به نرمال است.
بارندگی در اغلب استان‌ها کمتر از نرمال است

به گزارش اوشیدا به نقل از  شبکه اطلاع رسانی راه دانا؛ احد وظیفه رئیس مرکز خشکسالی درباره آخرین وضعیت بارش کشور اظهار کرد: بنابر آخرین آمار از ابتدای سال زراعی مجموع بارش کشور ۲۱ میلی‌متر بوده، در حالی که در مدت مشابه سال قبل ۲۹ میلی‌متر بوده که این امر بیانگر کاهش ۵.۸ درصدی بارش نسبت به نرمال است.

او افزود: بنابر پیش‌بینی‌های قبلی، بارندگی در اغلب استان‌ها کمتر از نرمال است‌.

وظیفه ادامه داد: آمار‌ها نشان می‌دهند که بارش در استان‌های آذربایجان شرقی ۱۹ میلی‌متر، آذربایجان غربی ۸ میلی‌متر، اردبیل ۵ میلی‌متر، اصفهان ۲ میلی‌متر، ایلام ۳۰ میلی‌متر و تهران ۵ میلی‌متر کمتر از نرمال و در کهگیلویه و بویر احمد ۲۱ میلی‌متر بیشتر از نرمال بوده است.

رئیس مرکز خشکسالی درباره پیش‌بینی‌های بارش در ماه‌های پیش رو بیان کرد: مدل‌ها نشان می‌دهند که در آذر، ماه اول زمستان و به احتمال زیاد تا پایان سال بارش‌ها به ویژه در حوزه زاگرس مرکزی کمتر از نرمال است.

وظیفه با بیان اینکه مفهوم کم بارشی، خشکسالی است، گفت: خشکسالی چندین مرحله دارد که در ابتدا خشکسالی هواشناسی و طی پروسه ۲ تا ۳ ماهه خشکسالی کشاورزی رخ می‌دهد و اگر در زمان طولانی‌تری باران نبارد، خشکسالی هیدرولوژی بر کشور حادث می‌شود.

رئیس مرکز خشکسالی در پایان تصریح کرد: برآورد‌ها حاکی از آن است که وضعیت رودخانه و چشمه‌ها در بهار پیش رو همانند سال ماقبل خود نیست که این امر در کشاورزی و تولید تاثیر بسزایی دارد.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark