داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
بازگشت مقاوم ترین نژاد گاو به نی زار های تالاب هامون
کد مطلب: ۶۶۸۴۶
تاریخ انتشار:پنجشنبه ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۰
با ورود آب به منطقه سیستان از ابتدای سال جاری ، گاو اصیل سیستانی نیز جانی دوباره گرفته است، این گاو ها با ورود آب به تالاب هامون، به زادگاه خود بازگشته اند.
بازگشت مقاوم ترین نژاد گاو به نی زار های تالاب هامون
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ یکی از بزرگترین سرمایه های اقتصادی در شمال استان سیستان و بلوچستان را می توان گاو اصیل سیستانی نامید.
این گاو که نسبت به هم نوعان خود به مراتب جثه بزرگتری دارد و همچنین از مزیت کوهانی عظیم برخوردار است، باعث شده است تا شکل ظاهری آن متمایز از سایر گاو های دیگر باشد.
گرچه نژاد گاو سیستانی اکنون در بسیاری از نقاط ایران دیده می شود اما با تداوم وجود خشکسالی در شمال استان ، این نژاد از گاو در خطر انقراض قرار داشت.
تغذیه اصلی این گاو قوی هیکل عمدتا نی زارهای تالاب هامون بوده است ، نی زار ها تنها در آب های شیرین رشد می کنند و تالاب هامون در گذشته یکی از بزرگترین نی زار های کشور را در خود جای داده بود.

با ورود آب به منطقه سیستان از ابتدای سال جاری ، گاو اصیل سیستانی نیز جانی دوباره گرفته است، این گاو ها با ورود آب به تالاب هامون، به زادگاه خود بازگشته اند و نی زار های موجود در قلب دریاچه تغذیه می کنند.
گوشت گاو اصیل سیستانی به دلیل چربی عجین شده با آن بسیار طعم بهتری از سایر گاو های دیگر دارد ، وزن این نژاد از گاو معمولا پس از ۱۸ ما از تولد به یک تن می رسد.
هادی میناب فعال حوزه محیط زیست در این خصوص گفت: طی دهه‌ های گذشته شاهد تغییر اقلیم و به واسطه آن کاهش منابع تغذیه‌ای دام‌ها در در منطقه سیستان بوده ایم.
وی افزود: پیامد این تغییرات باعث شده امکان توسعه گاو نژاد سیستانی در منطقه به میزان قابل توجهی کاهش یابد و به دلیل خشک شدن دریاچه هامون دامداران منطقه سیستان رغبت خود را برای نگهداری از این نوع گاو از دست داده بودند
میناب خاطرنشان کرد: با جاری شدن آب در تالاب هامون و احیاء نی زارها،گاو نژاد سیستانی که به عنوان یک گنجینه اقتصادی و تولیدی در این سال ها به علت تهدید خشکسالی در حال انقراض بود جان تازه ای گرفت.
وی تصریح کرد: تداوم آب در تالاب هامون و رشد نیزارهای خوب آن،زیست این نژاد را با زاد آوری مناسب به همراه خواهد داشت.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark