داخلی آرشيو خبر صفحه فناوری اطلاعات
امتیاز مثبت 
۱
 
نتیجه مطالعه محققان ایرانی درباره تأثیر تریاک و چای داغ در بروز 4 سرطان
کد مطلب: ۲۲۳۵۸
تاریخ انتشار:شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۲ ساعت ۱۱:۵۲
اوشیدا:معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درباره نتایج مطالعه کوهورت استان گلستان گفت: بر اساس این مطالعه تریاک، چای داغ و مسواک نزدن عامل بسیار مهمی در بروز بیماری هایی مانند سرطان حنجره، ریه، مری و معده است.
نتیجه مطالعه محققان ایرانی درباره تأثیر تریاک و چای داغ در بروز 4 سرطان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا:دکتر رضا ملک زاده معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت در دیدار با جمعی از مشاوران و مدیران سازمان بهداشت جهانی منطقه امرو (مدیترانه شرقی) از جمله دکتر ثمین صدیقی مدیر نظام های سلامت این سازمان نتایج مطالعه کوهورت استان گلستان را تشریح کرد و به پرسش های آنان در زمینه های مختلف تحقیقات و پژوهش در نظام سلامت ایران پاسخ داد.

ملک زاده گفت: این تحقیقات برای اولین بار در کشور در استان گلستان انجام شد که نتایج آن از نظر بین المللی قابل توجه است. در این مطالعات ۵۰ هزار نفر از سال ۷۹ در گنبدکاووس شرکت داشته اند ۴ هزار نفر در این مطالعات فوت کرده اند و ۷ هزار نفر هم مورد بررسی قرار گرفته اند.

وی اضافه کرد: نتایج این تحقیقات در دو بخش اهمیت دارد که بخش اول تاثیر تریاک را بررسی می کند، بر همین اساس مشخص شد تریاک ۵ نوع بیماری و سرطان را عامل می شود و حتی از سیگار هم خطرناک تر است که به دلیل شیوع در ایران و آسیای میانه عامل بیماری هایی مانند سرطان حنجره، ریه، مری و معده است.

معاون وزیر بهداشت یادآور شد: نتیجه دوم درباره نوشیدنی ها داغ مانند چای است که سرطان هایی مانند مری و معده را به وجود می آورد، در جاهایی که مصرف نوشیدنی داغ بخصوص چای فراوان است سرطان شایع تر است.

وی اضافه کرد: از نتایج این مطالعه در حوزه بهداشت دهان هم این است که افرادی که مسواک نمی زنند و دندان های خرابی دارند بیشتر به بیماری های سرطان مری و معده دچار می شوند.

ملک زاده گفت: این نتایج اولین بار در دنیا به دست آمده و تا ۸۰ درصد در کاهش بیماری های مضمن و پیشگیری از آن ها مفید است. از نتایج مفید دیگر این تحقیقات ۱۰ سال افزایش عمر و پاسخگویی به نیازهای بخش سلامت است.

نتیجه مطالعات کوهورت در گلستان افزایش طول عمر و کاهش بیماری های مزمن است. این مطالعه نوعی مطالعات طولی و مشاهده ای است و کاهش ۸۰ درصدی ابتلا به بیماری های مزمن و افزایش طول عمر به میزان ۱۰ سال از نتایج آن است. این مطالعات توسط سازمان بهداشت جهانی به رسمیت شناخته شده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : دریچه
    عکاس :