داخلی آرشيو خبر صفحه اجتماعی
امتیاز مثبت 
۰
 
صنوبرهایی که پیش‌مرگ جنگل‌های زاگرس می‌شوند/ زراعت چوب؛ درآمدزایی از زمین‌های بدون استفاده
کد مطلب: ۷۳۱۸۱
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ ساعت ۱۲:۳۸
استان کردستان سرزمینی است کوهستانی با جنگل های سرفرازی که پوشیده از سرسبزی و درخت هستند؛ استانی مرزی که تار و پود آن با جنگل‌های بلوط در هم‌ آمیخته و زراعت چوب به عنوان درآمد جانبی برای مزرعه‌داران و کشاورزان سودآور و اشتغالزاست.
صنوبرهایی که پیش‌مرگ جنگل‌های زاگرس می‌شوند/ زراعت چوب؛ درآمدزایی از زمین‌های بدون استفاده

به گزارش اوشیدا به نقل از به نقل از کُردتودی، استان کردستان سرزمینی است کوهستانی با جنگل های سرفرازی که پوشیده از سرسبزی و درخت هستند، استانی مرزی که تارو پود آن با جنگل‌های بلوط درهم‌آمیخته است اما زمانی که صدای اره‌برقی‌ها در دل زیستگاه درختان کهن می‌پیچد، ناقوس مرگ نواخته می‌شود.

با استناد به آمار اداره‌کل منابع طبیعی و آبخیزداری، مساحت جنگل‌های استان کردستان ۳۷۳ هزار هکتار است در حالی که مساحت جنگل‌های استان در سال ۱۳۳۲ حدود ۵۰۰ هزار هکتار گزارش شده که  اگر مقایسه ای نسبت به این وضعیت داشته باشیم خواهیم دید که حدود ۲۶ درصد یعنی ۱۳۰ هزار هکتار از مساحت جنگل های استان کردستان کم شده است.

با اجرای طرح تنفس جنگل های شمال متاسفانه سودجویان به جنگل های غرب کشور روی آورده اند و این ثروت های ملی را بر باد می دهند، اما واقعیت این است که نیاز استان و کشورمان به چوب را نمی توان نادیده گرفت چرا که با توسعه زراعت چوب می توان  از حضور سوداگران در جنگل‌ها کاسته شود.

اگر چه در حال حاضر قاچاق چوب از جنگل در بسیاری از استان‌هایی که جنگل‌های البرزی و زاگرسی دارند در حال انجام است اما مجوز رسمی دادن به این نوع بهره‌کشی از محیط زیست، ذخایر و داشته‌های جنگلی را به آستانه بحران می‌رساند چرا که برای کسانی که از جاده های کردستان عبور می کنند دیدن کامیون هایی که تنه درختان را حمل می کنند تصویری تکراری است، اما منابع طبیعی استان کردستان برای مبارزه با این سودجویان و تقویت جنگل، برنامه‌های مختلفی از جمله ترویج طرح زراعت چوب را در دستور کار قرار داده است و بر این گفته اعتقاد دارند که « تا دستی برای کاشت نهال در دل خاک است می توان به آینده زمین امیدوار بود.»

بر همین اساس می‌توان گفت زراعت چوب، سرمایه گذاری کوچک و سود آوری است که هم سبب افزایش سرانه فضای سبز و اشتغالزایی می شود و هم جلوی برداشت بی رویه چوب از جنگل را می گیرد.

طرح زراعت چوب در ۹۰۰ هکتار از جنگل های زاگرس کردستان

طاهر کرمی معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کردستان  در گفتگو با خبرنگار کردتودی می گوید: در اجرای تکالیف قانونی و سیاست‌های سازمان جنگل‌ها مراتع و آبخیزداری در استان کردستان زراعت چوب از سال ۹۸ آغاز شده است و در سال جاری نیز اجرای طرح های جهشی ادامه دارد.

وی گفت: در هر هکتار بسته به نوع چوب مصرفی به لحاظ قطر و ارتفاع از ۲ هزار تا ۲۵۰۰ اصله درخت کاشت می شود.

وی اضافه کرد: یکی از مؤثرترین راه‌ها برای ممانعت از قاچاق چوب و صدمه جبران ناپذیر به طبیعت، ترغیب علاقه‌مندان به زراعت صنوبر و بهره‌برداری از آن در صنعت چوب است چرا که  با زراعت آن می‌توان از راه قانونی و بدون هرگونه تخلف، درآمدزایی داشت و همچنین چوب مورد نیاز بازار را تأمین و برای چند نفر هم اشتغالزایی کرد.

کرمی با بیان اینکه کاشت صنوبر فرصت تازه‌ای برای تنوع‌بخشی به درآمد و تولیدات کشاورزی محسوب می‌شود تاکید کرد: تولید چوب صنعتی و تیری، برآورد نیاز صنایع سلولزی کشور، جلوگیری از قطع درختان جنگلی، افزایش درآمد خانوارهای روستایی، استفاده بهینه از آب های نامتعارف، ایجاد فضای سبز و تثبیت حاشیه رودخانه ها و جلوگیری از سیلاب از مزایای استفاده از طرح زراعت چوب است.

وی یادآور شد: زراعت چوب بعد از چهار سال به ثمر می‌رسد و میزان درآمد ناخالص در یک هکتار هم به ۲۵ میلیون تومان می‌رسد.

کرمی خاطر نشان کرد:  امسال در قالب طرح زراعت چوب در هفته منابع طبیعی ۹۰۰ هکتار در سطح استان نهال‌کاری می‌شود.

معاون فنی اداره کل منابع طبیعی با اشاره به اینکه در هر یک هکتار زراعت چوب، یک نفر اشتغالزایی به صورت مستقیم دارد و در صنایع تبدیلی هم بصورت غیر مستقیم یک نفر اشتغالزایی خواهد داشت که منطقه جعفرآباد از پتانسیل بالایی برخودار است و شهرستان بیجار ظرفیت تولید حداقل پنج هزار تن در سال را دارد.

به گفته ی این مقام مسئول؛ زراعت چوب از لحاظ اقتصادی قطعا برای کشاورزان مزیت های زیادی دارد و تمام سود نهایی برای کشاورزان است. اجرای چنین طرحی در شرایط کنونی که منبع عمده تامین چوب کشور از طریق واردات انجام می شود با توجه به افزایش نرخ ارز یکی دیگر از مصادیق اقتصاد مقاومتی در داخل است.

کوه های زاگرس کردستان که خاستگاه میلیون ها گونه گیاهی و جانوری است و چرای بیش از 50 درصد دام کشور یعنی بیش از 35 میلیون راس دام سبک و سنگین از طریق این مناطق تامین می شود با اجرای طرح زراعت چوب و کاشت صنوبرهایی که در عرض یک سال قد می کشند می تواند در تنفس دوباره جنگل های بلوط مثمر ثمر باشد.

انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark