داخلی آرشيو خبر صفحه فناوری اطلاعات
امتیاز مثبت 
۱
 
ایران حداقل به 100 ایستگاه لرزه نگاری باند پهن نیاز دارد
کد مطلب: ۱۸۱۹۱
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۲۲:۱۴
اوشیدا: مدیر شبکه ملی لرزه نگاری باند پهن پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت : ایران حداقل نیازمند 100 ایستگاه لرزه نگاری باند پهن است.هم اکنون 25 ایستگاه لرزه نگاری باند پهن در کشور وجود دارد.
ایران حداقل به 100 ایستگاه لرزه نگاری باند پهن نیاز دارد
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا:دکتر انوشیروان انصاری تاکید کرد که ایران یک کشور زلزله خیز است و نداشتن تعداد ایستگاه های کافی به معنای نداشتن مطالعات لازم بر روی صفحه های تکتونیکی و به وجود آمدن نقاط کور اطلاعاتی است.

وی افزود: شبکه های لرزه نگاری پایه ای ترین زیر ساخت مطالعات زلزله شناسی به منظور کاهش خطر پذیری زلزله است که توجه به این شبکه ها توانمندی جامعه را در مقابل زلزله افزایش می دهد.

انصاری با یادآوری زلزله ۷/۵ ریشتری برازجان گفت : هشت کشته ناشی از این زلزله و سطح زیاد آسیب پذیری در یک چنین زلزله کوچکی، توجه جدی به زیرساخت های مطالعات زلزله شناسی را تایید می کند.

وی ادامه داد : در تمامی دنیا شبکه های ملی لرزه نگاری با استفاده از بودجه دولتی ایجاد می شوندو با توجه به این که تمام کارهای پژوهشی در حوزه زمین شناسی و ساخت و ساز براساس داده های این شبکه صورت می گیرد، احداث این شبکه ها از اولویت های دولت هاست .

انصاری ادامه داد : به عنوان مثال در کشور ترکیه که کشور همسایه ایران است و از نظر زلزله خیزی تقریبا همچون ایران است ، تعداد ایستگاه های باند پهن لرزه نگار در ترکیه قبل از زلزله ازمیر در سال ۱۹۹۹ کمتر از ۱۰ ایستگاه بود اما امروز همین کشور با یک سوم مساحت ایران ۳۵۰ ایستگاه باند پهن لرزه نگاری و بالای ۵۰۰ دستگاه شتاب نگاری زلزله دارد.

وی گفت : حتی عربستان که اصولا کشور زلزله خیزی محسوب نمی شود ۵۰ ایستگاه باند پهن لرزه نگاری دارد .

وی خاطرنشان کرد: مطالعات و پژوهش های زلزله زمانبر است و هر چقدر تجهیزات این مطالعات دیرتر فراهم شود به همان اندازه این مطالعات دیرتر آغاز می شود و نتایج آن دیرتر به بار می نشیند .

عضو هیات علمی پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی و مهندسی زلزله گفت : در ایران به جز منطقه کوچکی از کویر تمام نقاط دارای پتانسیل زمین لرزه است و به طور متوسط روزانه بین ۳ تا ۴ زمین لرزه بالاتر از ۵/۲ ریشتر در آن ثبت می شود .
Share/Save/Bookmark
    عکاس :