داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
پس از دو دهه خشکسالی؛
دسترسی سیستانیان به آب های زیر زمینی/آب ژرف هیچگاه خشک نمی شود
کد مطلب: ۷۴۰۹۰
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۱۷ شهريور ۱۴۰۰ ساعت ۱۱:۱۵
پروژه آب های ژرف یکی از از پروژه های بزرگی است که چند سال قبل یکی از نمایندان سیستان آن را برای روزهای بحرانی پیش بینی کرده بود.
دسترسی سیستانیان به آب های زیر زمینی/آب ژرف هیچگاه خشک نمی شود
به گزارش اوشیدا؛ پس از خشکسالی بی سابقه در افغانستان و عدم ورود آب به تالاب هامون، تنها دخیرگاه آب شیرین مردم سیستان که به چاه نیمه ها معروف هستند هم در حال خشک شدن است و بزودی شمال استان با مشکل آب شرب مواجه خواهد شد.

در سال های اخیر بسیاری از مسئولان بر این باور بودند که با نزولات آسمانی در افغانستان می توانند آب شرب در سیستان را تامین کنند اما با احداث بند کمال خان در افغانستان رویای خوشبینانه مسئولان نقش برآب شد و اکنون با پالش جدیدی رو به رو شده اند.

پروژه آب های ژرف یکی از از پروژه های بزرگی است که چند سال قبل یکی از نمایندان سیستان آن را برای روزهای بحرانی پیش بینی کرده بود.

حالا با راه اندازی سومین چاه آب ژرف در سیستان کمی امیدها در غیاب حق آبه هیرمند به شمال سیستان و بلوچستان بازگشته است.


آب چاه ژرف خشک نمی شود


محمد جواد بلورچی مدیر پروژه آب ژرف سیستان در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: پس از دو دهه خشکسالی در سیستان و بلوچستان مطظالعات آب ژرف در شمال این استان آغاز شد که منجر به حفر اولین چاه ژرف در شهر سوخته شد.

وی افزود: آزمایشات نشان می دهد که سن آبی که از آبهای ژرف کشف شده است بسیار پایین تر از سن آب های بسیاری از نقاط کشور است.

بلورچی بیان کرد: هیچ آلودگی در آب ژرف سیستان وجود ندارد و بدون هیچ آلایندگی قابل استفاده و شرب است.

مدیر پروژه آب های ژرف سیستان خاطرنشان کرد: این چاه ها حجم آب بسیار زیادی دارد که برای تامین آب شرب تمام مردم سیستان کافی است.

وی تصریح کرد: سومین چاه آب ژرف در منطقه ادیمی حفاری شده است که امیدوار هستیم تا کیفیت این آب به مراتب از دو چاه دیگر بیشتر باشد.

بلورچی تصریح کرد: بار هر بار استخراج آب از این چاه ها سه روز بعد میزان آب درون چاه به حالت قبلی خود باز می گردد و همواره دارای آب هستند.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark