داخلی آرشيو خبر صفحه اقتصادی
امتیاز مثبت 
۰
 
عودت12 میلیون لیتر بنزین بی‌کیفیت/ استانداردهای اجباری خودرو ارتقا می یابد
کد مطلب: ۴۴۳۴۴
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۴:۲۷
رئیس سازمان استاندارد با اشاره به انجام بیش از 150مورد نمونه برداری از بنزین توزیعی در 8کلان‌شهر، گفت: نتایج این آزمون‌ها فروردین 95اعلام می‌شود.
عودت12 میلیون لیتر بنزین بی‌کیفیت/ استانداردهای اجباری خودرو ارتقا می یابد
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا" نیره پیروز بخت در نشست خبری با بیان اینکه بعد از انعقاد قرارداد جدید پژو و ایران خودرو موضوع مقررات و استانداردهای اجباری محصولات جدید پژو در ایران مطرح شد، اظهار داشت: قرار شده در قالب یک کارگروه که اعضای آن نمایندگان سازمان استاندارد، وزارت صنعت، خودروساز داخلی و خارجی است، کیفیت و استاندارد خودروهای جدید پژو که قرار است در ایران تولید شود بررسی گردد.

 

 

وی در خصوص نتایج ارزیابی کیفیت بنزین وارداتی و داخلی نیز با اعلام اینکه ما چیزی به نام محرمانه نداریم در واکنش به انتقاد خبرنگاران مبنی بر اینکه شما قبلا اعلام کرده بودید این قرارداد محرمانه است، افزود: یک سری برنامه ریزی‌ها و نمونه‌برداری‌هایی باید از کلان شهرها برای ارزیابی کیفیت بنزین انجام می‌شد اما این موضوع محرمانه بودن نتایج را اعلام نمی‌کند بلکه بنده به محض کسب نتایج نهایی آنها را اعلام خواهم کرد.

 

رئیس سازمان ملی استاندارد گفت: ما بیشتر به دنبال مقایسه وضعیت عرضه بنزین در داخل کشور هستیم و این موضوع را می‌خواهیم به صورت ریشه‌ای و تحلیلی ارزیابی و نتایج را حتماً اعلام خواهیم کرد.

درباره وضعیت نمونه برداری از بنزین توزیعی در کشور اظهارداشت: بیش از 150 مورد نمونه‌برداری از بنزین توزیعی در 8 کلان‌شهر شامل تهران، تبریز، مشهد، اراک، البرز، اهواز، شیراز و اصفهان انجام شده و این نمونه‌ها برای آزمون به آزمایشگاه استان هرمزگان فرستاده شده است.

 

وی با اشاره به افتتاح آزمایشگاه بنزین در بندرعباس در سال جاری گفت: نمونه برداری‌های مورد نظر مربوط به ماه‌های دی و بهمن امسال هستند که نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد.

 

به گفته پیروز بخت، نمونه‌های بنزین از بنزین معمولی، سوپر و یورو4 برداشت شده واین نمونه‌ها از محل‌هایی که در دوره قبل مورد نمونه برداری قرار داشته‌اند، انتخاب شده‌اند.

 

وی با بیان اینکه در نمونه برداری از بنزین بیشتر به دنبال مقایسه وضعیت بودیم، افزود: از سال آینده تعداد نمونه برداری‌ها بیشتر خواهد شد و تعداد شهرهای مورد نمونه برداری نیز افزایش خواهد یافت.

 

رئیس سازمان ملی استاندارد با تاکید دوباره بر اینکه نتایج آزمون بنزین محرمانه نیست، گفت: فقط برنامه‌ریزی اعلام شده ما به دولت در مورد اینکه نمونه برداری‌ها با چه وضعیتی و در چه شهرهایی انجام شود اعلام عمومی نشد اما نتایج آزمون بنزین محرمانه نیست و نخواهد بود.

 

وی همچنین با اشاره به کنترل بنزین وارداتی به کشور گفت: بنزین وارداتی علاوه بر آزمایشگاه بندرعباس در یک آزمایشگاه در خوزستان نیز کنترل می‌شود و در حال حاضر مشکل خاصی در کیفیت بنزین وارداتی نداریم.

 

وی تاکید کرد: تقریباً تمام محموله‌های بنزین وارداتی در سال 94 مطابق با استانداردهای ملی بوده بجز تعدادی از محموله‌های وارداتی از بنادر شمالی کشور که این محموله‌ها مرجوع شوند.

 

پیروز بخت با بیان اینکه در بندرعباس و خوزستان نیز 3 یا 4 محموله بنزین وارداتی با مشکل عدم انطباق با استانداردها روبرو بوده است، گفت: البته مشکل حادی که باعث آلودگی شدید هوای کشور شود، نداشته‌ایم.

 

به گفته وی، در مهر و آبان امسال محموله‌هایی از بنزین به کشور وارد شده که اصلاح شدند و بعد از آن نیز واردات محموله‌های مغایر استانداردهای ملی یورو 4 نداشته‌ایم.

 

پیروز بخت با بیان اینکه 12 میلیون لیتر بنزین وارداتی به کشور از کشورهایCIS مغایر با استانداردها بوده است، گفت: این بنزین‌ها مرجوع شده‌اند و در حال حاضر واردات بنزین از بنادر شمالی کشور متوقف است.

 

وی در رابطه با استاندارد کالاهای وارداتی که امروز شاهد حضور گسترده آنها در سطح بازار هستیم نیز گفت: کلاً تمام کالاهایی که مشمول استاندارد اجباری است باید استانداردها را رعایت کند. حال این موضوع هم برای تولیدات داخل و چه وارداتی‌ها باید اجرایی شود. سازمان استاندارد به مسئولان تأکید کرده که باید پیوست استاندارد بر روی کالاها درج شود. برای گسترش این موضوع به وزارت صنعت پیشنهاد کرده‌ایم تولید و عرضه هر خدمتی در بازار با پیوست استاندارد باشد. البته این موضوع قرار است به کمیسیون زیربنایی رفته و در آنجا به تصویب برسد.

 

 

وی بیان کرد: باید بحث ارتقای استاندارد خودرو در شورای عالی استاندارد تصویب شود اما باید بگویم این موضوع نباید تأثیری در قیمت خودرو داشته باشد.

 

پیروزبخت در رابطه با واردات خودرو نیز گفت: واردات خودرو تابع مقررات داخلی است اما ارتقا آن تابع مقررات داخلی نیست. اگر لازم بدانیم استانداردهای خودروهای وارداتی را نیز افزایش می‌دهیم.

 

وی اضافه کرد: احتمالا سال 95 با تفاهم نامه‌ای که با وزارت صنعت انجام می‌دهیم استاندارد ملی را برای خودروهای وارداتی بالای 80 مورد اجرایی خواهیم کرد.

 

 

 

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
مرجع : باشگاه خبرنگاران
    عکاس :