داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
اوشیدا گزارش می دهد؛
اعتیاد، مهمترین معضل بیکاری در سیستان
کد مطلب: ۶۵۶۱۳
تاریخ انتشار:شنبه ۱ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۴۵
یکی از مهمترین عوامل گرایش جوانان به مواد مخدر را می توان معضل بیکاری دانست.
اعتیاد، مهمترین معضل بیکاری در سیستان
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ بیکاری در منطقه سیستان یکی از مهمترین معضلات اجتماعی به شمار می رود، مشکلی که اکثر جوانان تحصیلکرده و حتی کم سواد با آن دست و پنجه نرم می کنند، و جهت یافتن شغل به اجبار ترک استان را پیش روی خود می بینند.

با این حال برخی از کارشناسان بر این باورند که کارخانه های تولیدی می تواند زمینه ساز برای ایجاد اشتغال در سیستان باشد، کارخانه های نظیر آویسا پارسه که تولید لوله های طرح 46 هزار هکتار منطقه سیستان را برعهده دارد دستکم صدها نفر از جوانان جویای کار را مشغول به کار در این کارخانه کرده است.

همچنین احداث کامل کارخانه لاستیک سازی در سیستان نیز می تواند موج جدید ی از استخدامی ها در این کارخانه را راه اندازی کند ، که این امر باعث می شود تا بخشی از جوانان این منطقه بتوانند بدون دغدغه یک شغل پایدار را تجربه کنند.

اما مهمترین مسئله در بیکاری جوانان ، اعتیاد است معضلی که این روزها با توجه به هم مرز بودن سیستان با کشور افغانستان به طور جدی در حال گسترش است و یکی از مهمترین عوامل گرایش جوانان به این مواد را می توان معضل بیکاری دانست.

عمدتا جوانان پس طی دوران خدمت سربازی به فکر اشتغال و کار فرو می روند، در بسیاری از شهرهای بزرگ ایران پیدا کردن شغل از طریق رسانه ها و همچنین آگهی های درج شده در روزنامه ها می تواند کار آسان و راحتی به نظر برسد اما در منطقه سیستان ، بزرگترین مشکل مردم خشکسالی است.

خشکسالی باعث شده است تا هزاران هکتار زمین کشاورزی با خاک مرغوب در سیستان بلااستفاده بماند و بسیاری از فرصت های شغلی که می توانست برخی از جوانان را برای سالها مشغول فعالیت گرداند از آنها سلب کرده است.

احمد ملاشاهی کارشناس مسائل اجتماعی در این خصوص گفت: کارخانه در سیستان توجیه اقتصادی ندارد جمله اشتباهی است که متاسفانه فرهنگ شده و هیچ وقت هم پاسخ داده نشده است.

وی افزود: کارخانه در سیستان توجیه اقتصادی دارد چرا که از مهاجرت، حاشیه نشینی جلوگیری می کند و همچنین درآمد مردم در منطقه را افزایش می دهد.

ملاشاهی خاطرنشان کرد: اگر تا کنون بخش دولتی نتوانسته است در بحث ایجاد کارخانه در سیستان موفق شود باید منتظر ورود بخش های خصوصی در این منطقه بود.
انتهای پیام/

Share/Save/Bookmark