داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
غرب؛ فروشنده واکسن امروز، تحریم‌کننده داروی دیروز!/باید کرونای انگلیسی را جدی‌تر بگیریم
کد مطلب: ۷۲۷۶۹
تاریخ انتشار:يکشنبه ۲۱ دی ۱۳۹۹ ساعت ۰۸:۴۱
استاد تمام بیماری‌های عفونی گفت: چگونه باید به غرب اعتماد کنیم؟ در اوج تحریم‌ها مجوز صادرات دارو به ایران ندادند؛ اما پس از شیوع ویروس کرونای انگلیسی، با خرید واکسن کرونا موافقت کردند.به گزارش اوشیدا محمدرضا ناظر، استاد تمام بیماری‌های عفونی در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی شبکه اطلاع رسانی راه دانا، با اشاره به پروتکل‌های بهداشتی مقابله با کرونای انگلیسی، اظهار کرد: برای مقابله با این ویروس باید به همان شیوه و پروتکل‌های بهداشتی گذشته عمل کرد؛ با این تفاوت که به‌صورت جدی محدودیت‌های کرونایی رعایت و اعمال شوند.

وی افزود: تا پیش از ورود کرونای انگلیسی، پروتکل‌ها هر سه ماه تغییر می‌کرد؛ اما در کرونای انگلیسی ممکن است لازم باشد این محدودیت‌ها به‌صورت هفتگی و یا ماهانه تغییر پیدا کند.


متخصص بیماری‌های عفونی، ادامه داد: ما باید بدانیم که واکسن‌های کرونا چه تأثیری در ویروس جدید دارند. درواقع تا زمانی که متخصصان ویروس‌شناس از موضوع کرونای انگلیسی اطلاعاتی نداشته باشند، نمی‌توانند با آن مقابله کنند. بنابراین بهتر است توالی یابی ژن کرونا در انگلیس به دست بیاید و از میزان شدت بیماری و راه مقابله با آن اطلاع حاصل شود.


تلاش مشکوک غرب برای فروش واکسن به ایران در اوج تحریم دارو!

این استاد تمام بیماری‌های عفونی با اشاره به عدم اعتماد به اطلاعات غربی‌ها درباره کرونای انگلیسی، بیان کرد: تمام اطلاعات ما درباره ویروس کرونای انگلیسی همان داده‌های غرب است که نمی‌توان به آن‌ها اعتماد کرد. چگونه باید به غرب اعتماد کنیبم؟ پیش از کرونا مجوز واردات دارو را به ایران را نمی‌دادند؛ اما پس از شیوع ویروس کرونای انگلیسی، با خرید واکسن کرونا موافقت کردند. بنابراین باید پذیرفت که این واکسن‌های های خارجی هیچ تأثیری در کرونا و کرونای انگلیسی ندارند.


پروتکل‌های بهداشتی را هیچ‌گاه جدی نگرفتیم

وی با خطرناک دانستن ویروس کرونای انگلیسی، ادامه داد: ما در مقابله با کرونا در اسفندماه سال گذشته، پروتکل‌های بهداشتی را جدی نگرفتیم؛ چراکه در ویروس اولیه کرونا بسیاری از مردم به نوع خفیف آن دچار شدند. در آن زمان به مبتلایان می‌گفتیم در خانه استراحت کنید؛ چرا که کرونا عوارض ماندگاری دارد که در برخی‌ها، بخشی از ریه را از بین برده و اگر به ویروس جدید انگلیسی مبتلا شوند زندگی آنها درخطر می‌افتد.ناظر، در ادامه تصریح کرد: واقعیت این است که نمی‌توان به موارد خفیف کرونای انگلیسی اعتماد کرد، ما باید بدانیم آیا کسانی که پیش‌تر به کرونا مبتلا شده‌اند، به کرونای انگلیسی نیز مبتلا می‌شوند یا خیر؟


واکسن کرونا توان اثرگذاری بر کرونای آفریقایی را ندارد

وی با اشاره به خبر انتشار کرونای آفریقایی گفت: ویروس آفریقای کرونا در برخی کشورها در جریان است و بنا بر تحقیقات کشورهای خارجی واکسن‌های کرونا نمی‌تواند بر روی این نوع کرونا یعنی نوع آفریقایی آن تأثیر بگذارد.


استاد تمام بیماری‌های عفونی در ادامه اضافه کرد: وقتی ویروس از فردی به دیگری منتقل شود، احتمال موتاسیون(جهش ژنتیکی) آن زیاد است؛ این یعنی سرعت انتقال آن دو برابر ویروس فعلی می‌شود، ازاین‌رو موتاسیون در جامعه افزایش پیدا می‌کند و می‌تواند افراد مستعد مانند بیماران دارای دیابت، فشارخون، یا افراد مبتلابه سرطان و... را درگیر و به این ویروس جدید میتلا کند. در این صورت ممکن است میزان کشندگی افراد افزایش پیدا کند.چسبندگی و سرعت انتقال و ماندگاری کرونای انگلیسی بیشتر است

این پزشک متخصص بیماریهای عفونی در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: سرعت انتقال ویروس کرونای انگلیسی و چسبندگی آن بیشتر است و میزان ماندگاری آن نیز می‌تواند افزایش پیدا کند. این ویروس می‌تواند در ریه و روده‌ها ورود پیدا کند و حتی علائم بالینی را نیز تغییر دهد. مثلا ما در آخرین روزهای پیک سوم کرونا، شاهد حالتی یودیم که برخی از بیماران مبتلابه کرونا، پس از بهبودی کامل، در فضاهای آزاد حضور پیدا می کردند و مجددا به کرونا مبتلا می‌شدند.عوارض کرونا هم فرد و هم نسل‌های بعد از او را درگیر خواهد کرد

وی یادآور شد: امروز اعلام کرده‌اند که فردی دریکی از کشورهای خارجی، مدت‌ها پس از کرونا به دلیل عوارض این ویروس از دنیا می‌روند، در ویروس کرونا بسیاری از بیماران ما دچار بیماری‌های عروقی و پس از مدتی دچار سکته‌های مغزی و قلبی می‌شوند.


ناظر با تأکید بر این موضوع که کرونا می‌تواند بر نسل‌های بعدی تأثیر منفی داشته باشد، تصریح کرد: در کتاب هاریسون آمده است که برخی تغییرات ژنتیکی در بدن انسان‌ها به وجود آمده که این تغییرات ژنتیکی به دلیل پاندمی طاعون در چهارصد سال گذشته است. بنابراین در پاندمی‌ها تغییرات ژنتیکی به وجود می‌آید که در نسل‌های بعدی می‌تواند اثراتی را در ژن‌ها به وجود آورد؛ اما امروز کرونا وارد ژن و تمامی دستگاه‌های بدن می‌شود. علاوه بر آنکه تا پایان عمر، عوارض ناشی از آسیب‌های سلولی و مولکولی نه تنها فرد را درگیر خواهد کرد؛ بلکه در نسل‌های بعدی نیز باید منتظر تغییرات ژنتیکی در اثر فشار روی ژنتیک انسان‌ها باشیم.مکان‌های مسقف باید تهویه‌ها را تقویت کنند
استاد تمام بیماری‌های عفونی، در بخش دیگری از این گفت‌وگو، با تأکید بر تقویت تهویه در مکان‌های مسقف، گفت: ادارات و مکان‌های مسقف ما باید تهویه‌های ساختمان‌ها را بهبود ببخشند. چرا که فاصله اجتماعی را نمی‌توان بیش‌ازحد تغییر داد و باید در منازل و مکان‌های مسقف تهویه‌ها را اصلاح کرد.باید از متخصصان عفونی و ویروس‌شناس در مدیریت کرونا بهره برد

وی با انتقاد از اظهارات بدون تخصص برخی‌ از کارشناسان پزشکی درباره کرونا، اظهار کرد: مشکل ما در کشور این است که هرکسی در جایگاه اصلی خود قرار ندارد. در وزارت بهداشت کسانی که در حوزه کرونا اظهارنظر می‌کنند که متخصصان جراحی، داروساز و داندانپزشک هستند و ویروس‌شناس در میان آن‌ها دیده نمی‌شود. کرونای انگلیسی مانند قبلی نیست و اگر بخواهیم در برابر کرونای انگلیسی مقابله کنیم. باید از نظر متخصصان استفاده کنیم. بنابراین باید ویروس‌شناس و متخصصان عفونی را وارد چرخه مدیریت مقابله با کرونا در کشور کنیم.

کرونای انگلیسی را باید جدی‌تر بگیریم

وی در پایان با اشاره به تقویت روحیه کادر درمان در ایام کرونا، خاطرنشان کرد: پرسنل بیمارستان‌ها باید بازسازی روحی و جسمی شوند، آن‌ها بسیار متلاشی‌شده‌اند و بعد ازاین تقویت، برنامه‌ریزی دقیقی برای ویروس کرونای انگلیسی داشته باشند. مانند آن زمانی نباشد که آن مسئولی که در اوایل، ورود کرونا را انکارکرد و پس‌ازآن نیز درباره نحوه تهیه ماسک از پارچه‌های منازل می‌گفت، این در حالی است که نیروهای جهادی ما بهترین ماسک‌های سه لایه را در کشور تولید کردند و حتی امروز ضعیف‌ترین افراد از سطح زندگی، از آن پارچه‌های کهنه برای ماسک استفاده نمی‌کنند و بهترین ماسک‌ها رادارند. این بار بیماری را باید جدی‌تر بگیریم.

انتهای پیام/ا
Share/Save/Bookmark