داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۴
 
دولت با حذف یارانه ها قدرت خرید و سطح اشتغال را افزایش دهد/ کشور نیازمند برنامه اقتصادی مدون است
کد مطلب: ۴۵۴۹۹
تاریخ انتشار:شنبه ۲۱ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۱۰:۰۴
در روزهای اخیر صحبت هایی مبنی بر حذف یارانه ۲۴ میلیون نفر که از درآمد بالایی برخوردار هستند بر سر زبان هاست
دولت با حذف یارانه ها قدرت خرید و سطح اشتغال را افزایش دهد/ کشور نیازمند برنامه اقتصادی مدون است
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا:حذف یارانه ۳۰ درصد مردم بعضا در کمیسیون تلفیق و بودجه مشخص شده و بعضی از آن ها نیز در اختیار دولت قرار گرفته تا محاسبات را بر طبق آن انجام دهند.

در صورت تصویب در صحن علنی و تایید شورای نگهبان با اجرای قانون بودجه ، یارانه ۳۰ درصد مردم حذف و منابع حاصل از آن نیز صرف اشتغالزایی خواهد شد.

دولت قدرت خرید مردم را افزایش دهد

استاد دانشگاه سیستان و بلوچستان عنوان کرد: با حذف یارانه ها دولت باید قدرت خرید مردم و سطح اشتغال را افزایش و تورم را کنترل کند.

 دکتر عباسعلی نورا به خبرنگار ما گفت: یارانه با ایجاد تبعات منفی اصطلاح خوبی در جامعه نبوده هرچند این تبعات توسط تورم از بین می رود.

وی افزود: به منظور دستیابی به موفقیت در کشورها، باید درامد افراد منفی یارانه به سطح کافی زندگی برسد به طوریکه کارمند یا کارگر با داشتن حقوق کافی نیازمند یارانه نباشد.

وی با بیان، به جای پرداخت یارانه به کارمندان حقوق آنان را باید افزایش داد در مجلس مطرح شده بود افزود: معمولا یارانه به بیکاران، درماندگان، بی سرپرستان و افراد ضعیف جامعه تعلق می گیرد و از اعطای آن به باقی آحاد جامعه خودداری می شود.

وی در این راستا گفت: پرداخت یارانه آسیب زاست چرا که کشور دارای درآمد مازاد جهت پرداخت یارانه نیست بلکه باید در پرداخت دستمزدها تغییر ایجاد کرد.


درآمد سرانه کشور پایین است

نماینده اسبق ادورا زابل و زاهدان در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: متاسفانه اصطلاح نادرست پولدار بودن کشور ایران در بین مردم رواج یافته در حالیکه درآمد سرانه کشور نسبت به کشورهای توسعه یافته بسیار پایین است.

نورا ادامه داد: متاسفانه وجود نفت باعث شده مردم و حتی تحصیلکردگان باوری مبنی بر ثروتمند بودن کشور داشته باشند در حالی که درآمد سرانه کشور نسبت به جمعیت آن پایین است.

وی با بیان اینکه باید تولید ثروت توسط ملت را به مردم القا کرد تصریح کرد: دولت با اعطای یارانه تنها به سه دهک مشخص جامعه و تخصیص ۷۰ درصد یارانه به توسعه اقتصادی کشور که سالیانه ۴۰ هزار میلیارد تومان می باشد شرایط تولید ثروت را برای مردم فراهم کند تا مشکل بیکاری حل و Gdp افزایش یابد.

تاکنون ۴۰۰ هزار میلیارد تومان صرف پرداخت یارانه در کشور شده است

دکترای ریاضیات با گرایش کاربردهای اقتصادی بیان داشت: از سال ۸۹ تاکنون ۴۰۰ هزار میلیارد تومان صرف پرداخت یارانه شده در حالی که اگر تنها ۱۰۰ هزار میلیارد تومان آن صرف توسعه کشور می شد اقتصاد کشور دگرگون و به یک کشور توسعه یافته مبدل می شد.

نورا خاطرنشان کرد: دولت با پرداخت یارانه پول نفت را در بین مردم توزیع کرد و متاسفانه مردم این پول را صرف خرید کالاهای خارجی کردند.


پرداخت یارانه کاری اشتباه بود


نماینده اسبق زابل با بیان اینکه، با نگاه اقتصادی به کشور باید در آن تحول ایجاد کرد اذعان داشت: پرداخت یارانه از ابتدا اشتباه بوده و در حال حاضر نیز سیاسیون جرات بازنگری در مسیله یارانه را نداشته و در این راستا به صورت غیر شفاف عده ای را حذف می کنند.
نورا ادامه داد: دولت به دلیل بازتاب های سیاسی از عنوان تعداد واقعی حذف شدگان یارانه خودداری می کند.

وی با عنوان، کشور نیازمند برنامه مدون اقتصادی است افزود: دولت راهبردها و استراتژی های درست اقتصادی را حتی اگر به ضرر آن می باشد در پیش گیرد چرا که در درازمدت نتایج مطلوبی دربردارد.
وی تاکید کرد: باید سطح اطلاعات و آگاهی مردم را افزایش داد چرا که وقتی دولت و مجلس تصمیمی که در کوتاه مدت به ضرر مردم می باشد را اتخاذ می کند این تصمیم در دراز مدت نتایج خوبی را دربردارد.

وی با بیان، متاسفانه دولت یک برنامه مدون اقتصادی را اعلام نکرده است افزود: در یک مقطع زمانی برنامه دولت حذف افرادی بود که درامد دو میلیون تومانی در ماه داشتند در حالی که در کشور هنوز درآمدها ضابطه مند نشده است.

انتهای پیام/۱۴۵۷
Share/Save/Bookmark