داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۳
 
همایش بین المللی گوهرشناسی و گوهرتراشی در زابل برگزار شد.
گسترش اشتراکات میان دو کشور ایران و افغانستان در ارتباطات علمی سبب تامین امنیت هر دو کشور می شود
کد مطلب: ۴۴۶۷۰
تاریخ انتشار:سه شنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۰۸:۱۲
نخستین همایش بین المللی گوهرشناسی و گوهرتراشی به همت دانشگاه زابل و دانشگاه قندهار افغانستان در دانشگاه این شهرستان برگزار شد.
گسترش اشتراکات میان دو کشور ایران و افغانستان در ارتباطات علمی سبب تامین امنیت هر دو کشور می شود
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا" دکتر موسئ بهلولی ریس دانشگاه زابل در همایش بین المللی گوهرشناسی و گوهرتراشی گفت:برپایی نمایشگاه، کارآفرینی و توجه به گوهرشناسی و گوهر تراشی و تبدیل آن به فناوری سبب تجاری سازی سنگ های قیمتی میان دو کشور ایران و افغانستان می شود.

وی اظهار کرد: وجود معادن سنگ های قیمتی در کشور افغانستان و ظرفیت سنگ تراشی در ایران فرصتی برای همکاری میان دو کشور را فراهم کرده است.

دکتر شیرشاه رشاد استاد دانشگاه قندهار نیز  در این همایش گفت: با تعامل و استفاده از تجارب و مهارت بین دو کشور برای کیفیت صنعتی شدن سنگ های قیمتی گام های مهمی باید برداشته شود.

استاد دانشگاه قندهار اظهار کرد:افغانستان داراي پيچيده ترين و متنوع ترين سنگ هاي قيمتي مخصوصا در سه بخش لاجورد،لعل بدخشان و زمرد پنج شير مي باشد و بدلیل استخراج نامناسب مردم محلی و استفاده از مواد منفجره قوی بخش زیادی از بین می رود.

دکتر شیرشاه رشادخاطرنشان کرد: یکی از آرزوهای افغانستان ارتباط متقابل میان دانشگاههای هر دو کشور است و این ارتباطات کمک زیادی به دو کشور می کند.
Share/Save/Bookmark