داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۲
 
عضو هیئت علمی دانشگاه زابل و رئیس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون مطرح کرد؛
کاهش تبخیر آب و افزایش راندمان عملکرد آب مهم ترین هدف پژوهشکده تالاب هامون
کد مطلب: ۶۲۴۴۶
تاریخ انتشار:يکشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۳۴
عضو هیئت علمی دانشگاه زابل و رئیس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون گفت: کاهش تبخیر آب و افزایش راندمان عملکرد آب از جمله مهم ترین اهداف پژوهشکده تالاب بین المللی هامون به شمار می رود.
کاهش تبخیر آب و افزایش راندمان عملکرد آب مهم ترین هدف پژوهشکده تالاب هامون
احمد قرائی در گفت گو با خبرنگار اوشیدا ابراز کرد: مسئولین از وزارت علوم تا روسای دانشگاه‌ها تاکید بسیار بر به سمت کاربردی و تقاضا محور شدن پروژه ها دارند تا از این طریق بتوانند مشکلات منطقه را تا حدودی رفع کنند.

وی افزود: دانشگاه زابل امسال فعالیت هایی را به منظور رفع مشکلات منطقه شروع کرده و در حال حاضر به مرحله اجرا رسانیده که در این راستا کاهش تبخیر آب به صورت جدی در دستور کار قرار گرفته است.

قرائی ادامه داد: با توجه به شدت تبخیر در منطقه اگر میزان آن ۴۰ تا ۵۰ درصد کاهش یابد کمک شایانی در حفظ منابع آبی در منطقه خواهد داشت.

وی بیان داشت: بالابردن راندمان عملکرد آب از دیگر طرح های در دست اجرا به منظور پرورش آبزیان توسط پژوهشکده و تیم دانشگاه زابل به شمار می رود که با همکاری اداره کل شیلات سیستان به مرحله اجرا خواهد رفت بنابراین اگر طرح پایلوت و الگوی آن موفق و سبب بهبود عملکرد تولیدات شود درسطح منطقه توسعه پیدا خواهد کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه زابل و رئیس پژوهشکده تالاب بین المللی هامون تصریح کرد: احیا تالاب هامون در نقاط محدود به منظور نگهداری آب از دیگر طرح های در دست اجراست که در حال حاضر کارهای علمی آن انجام و نتایج به استان ارسال شده که امید می رود در استانداری و ستاد احیا به بحث گذاشته و موافقت های لازم برای اجرا انجام گیرد.

قرائی تاکید کرد: کارهای علمی لازم در این راستا انجام و تنها منتظر اجرا است تا سود و مزایای آن را مردم منطقه حس کنند بنابراین امیدواریم در آینده نزدیک بتوان گام کوچکی در راستای حل مشکلات مردم منطقه برداشته شود.

انتهای پیام/ ف ب
Share/Save/Bookmark