داخلی آرشيو خبر صفحه استان
۱
امتیاز مثبت 
۳
 
یادداشت/ معصومه سراجی
نقش هنرمندان در پیروزی انقلاب اسلامی ایران
کد مطلب: ۵۷۲۹۹
تاریخ انتشار:دوشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۵ ساعت ۰۸:۲۱
در پیروزی انقلاب اسلامی این هنرمندان بودند که با هنر خود رشادت مردم و جوانان را به تصویر کشیدند و اکنون آن حماسه‌ها برای ما ماندگار شده است.
نقش هنرمندان در پیروزی انقلاب اسلامی ایران
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ بی تردید انسان، محصول هنرمندی خداوند است و عالم، تجلی هنر حق، بنابراین به هر سو بنگریم، پرتویی از خورشید هنر، در نگاهمان لانه می کند.

هنر، تلفیق کننده انسان با دین و پیونددهنده ظاهر عالم با عالم معناست و هنرمند، پیامبر زمان خویش است که رسالتی جز ترجمه تعهد به زبان بشر ندارد هنرمند، کسی جز باغبان اندیشه های مردم نیست؛ باغبانی که آشنایی دیرینه با باران و فرهنگ آن دارد باغبانی که بیش از هر کس، با عطش درخت ها و تشنگی گل ها آشناست هنرمند دینی، به بلوغ می اندیشد.

حقیقتا هنر در مفهوم کلی تاثیر بسزائی در اشاعه هنر اسلامی و انقلاب اسلامی که همانا نشر و گسترش فرهنگ ناب اسلام محمدی (ص) است ایفا کرده است.

در سرنگونی رژیم طاغوت هم هنرمندان بودند که با ساختن شعر و سرودهای انقلابی و همچنین نقاشی ها، بیانیه ها و خلق آثاری گرانبها، رسالت هنر را به اثبات رساندند.

در پیروزی انقلاب اسلامی این هنرمندان بودند که با هنر خود رشادت مردم و جوانان را به تصویر کشیدند و اکنون آن حماسه‌ها برای ما ماندگار شده است به طوریکه هنرمندان عرصه سینما با خلق آثاری ماندگاری لحظه لحظه انقلاب را به تصویر کشیدند و در یادها ماندگار کردند.

لذا باید گفت هنرمندان نقش ویژه‌ای در انتقال ارزش‌ها و دستاوردهای انقلاب اسلامی به سایر افراد جامعه دارند زیرا آنها با استفاده از هنر و آثار خود می‌توانند ناگفته‌ها را به مردم برسانند پس باید توجه کرد که اگر دشمنان انقلاب با استفاده از موسیقی و فیلم و سایر هنرها سعی می‌کنند چهره ایران اسلامی را در نزد جهانیان مخدوش کنند ما چرا از این هنرها در شناختن چهره واقعی ایران اسلامی و انتقال ارزش‌ها و باورهایمان استفاده نکنیم.

هنرمندان عرصه سینما، موسیقی، کتاب، هنرهای تجسمی، شعر با خلق آثار و فعالیت‌های مختلف فرهنگی و هنری در ایام دهه مبارک فجر می‌توانند اندیشه‌های امام و انقلاب را ماندگار کنند همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند هنر، بهترین وسیله برای انعکاس مفاهیم اسلامی و انسانی است؛ انقلاب و جامعه ‏ی اسلامی برای برقراری ارتباط و ابلاغ مکنونات قلبی خود به مخاطبان خود به هنر فاخر و برجسته نیاز دارد.

دهه فجر فرصتی بی‌نظیر است که هنرمندان میتوانند هنر خود را را با آرمان‌های امام(ره) و مقام معظم رهبری گره بزنند.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی نیز هنر مفهوم واقعی خود را باز یافت و در مسیری متعهدانه قرار گرفت هم انقلاب اسلامی بر رشد و توسعه هنر اسلامی تاثیر گذار بود و هم هنر دینی و متعهدانه در اشاعه اسلام ناب محمدی (ص) و گسترش همه جانبه انقلاب اسلامی به ویژه در شناساندن و صدور انقلاب اسلامی در سطح بین المللی نقشی بی بدیل ایفا نموده است،یقینا با مرور فعالیتهای انجام گرفته در زمینه هنر پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به نقش و تاثیر عمیق آن در رشد و تعالی انقلاب اسلامی پی خواهیم برد آنجا که مردم با رهبری حضرت امام خمینی (ره) به مبارزه با رژیم طاغوت قیام کردند و هنگامی که مردم مبارز در همه صحنه های تداوم و استمرار انقلاب خود به صحنه آمدند هنرمندان متعهد با ثبت و نشر تصاویری از جان فشانیها و رشادتها و حماسه های حضور مردم؛ دین خود را به زیبائی ادا کردند و بر انجام تکلیف خود در تداوم پیروزیهای انقلاب اسلامی همدوش با مردم عزیز صحه گذاشتند.

وجود کتابهای چاپ شده شامل مجموعه های نفیس از روزهای شکوهمند دهه فجر از ۱۲ تا۲۲ بهمن ۵۷؛ حماسه های حضور مردمی اعم از راهپیمائیها و تیربارانها، مسلسلها، شهدا ومبارزات آنان در ثبت و ضبط دستاوردهای انقلاب اسلامی و همراهی هنرمندان متعهد با ولی نعمتان انقلاب اسلامی تاکید دارد.

پس میتوان گفت که هنر متعهد به روح مشتاق و روان های تشنه، باران می دهد؛ زیبایی، راز آفرینش است و رمز هنر؛ و هنر، وقتی در حریر دعا و دین پیچیده می شود، کیمیاگری می کند.

هنر، همیشه متعالی و خدایی است و بی هنری از آنِ ابلیس است که از زیبایی و از عشق، گریزان است.

هنر، در گلدان دین که رشد می کند، شمعدانی های رنگارنگ می دمد و می رویاند و لبخند، کمترین نشانه آن دلی است که با هنر دوست می شود رنگ خدا در چشم های زیبای هنر، میخک های زرد و سفید می سازد.

هنر اسلامی، تقرب تاریخی انسان به حقیقت مطلق است و نسبتی از صور خیالی را ارائه می دهد که بیان گر این است که در این هنر، تمام هستی، مظهر جلوه های وجودی حق است. تا آن جا که جلوه های عادی و طبیعی عالم محسوس نیز به قالبی تبیین می شوند که مکمل آن جهان بینی ملکوتی باشد در واقع هر جاذبه و کشش و امور زیبا و هنری، به ظهور اسم جمیل حق تعالی باز می گردد.

دراینجا جادارد خاطر نشان نمایم که مقام معظم رهبری بارها از تلاش‌های فاخر و ارزشمند هنرمندان توانا تشکر و قدردانی کرده‌اند و فرموده‌اند در پشت هر لحظه این گونه آثار فاخر، دریایی از کار و تلاش و ابتکار و خلاقیت وجود دارد و باید واقعآً قدردان این گونه کارها بود.

در تاریخ روحانیت شیعه، امام تنها فقیهی بود که از یک فیلم و فیلمساز روشنفکر به نیکی یاد کرد، انقلاب راه را برای توسعه هنر در همه لایه‌های اجتماعی فراهم کرد» ما نیز سعی خواهیم کرد همچون رهبر فقیدمان هنر و هنرمند را ارج نهیم و با حمایت که وظیفه اصلی مان است راه را برای هنرمندان هموار کنیم.

در پایان همه ما در حد و توان خود در پیروی از راه شهدا و امام شهدا و مقام معظم رهبری باید تلاش نمائیم و دین خود را در هر مسئولیتی که داریم به نحو شایسته ادا کنیم و یقینا رسالت هنرمندان در این راستا بس خطیر و سنگین است و با توکل بر خدا و احساس تعهد و مسئولیت دینی انشالله بتوانیم گامهای مفید و موثری را در تداوم و استمرار هنر انقلاب اسلامی برداریم.

بستر و زمینه مناسبی برای بروز استعدادها و ارائه آثار هنری متعهدانه فراهم است و با حمایت و پشتیبانی مردم و مسئولین روز به روز شاهد شکوفائی و ارتقا جایگاه هنر در شهرستان زابل خواهیم بود.

انتهای پیام///
Share/Save/Bookmark
زهرا
۱۳۹۵-۱۱-۱۸ ۱۱:۳۷:۴۸
بسیارعالی (13127)