داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۱
 
یادداشت/ عباس نورزایی
فرهنگ عاشورایی در شرقی ترین نقطه ی ایران اسلامی/ طبخ بیش از یک میلیون غذای نذری در روز عاشورا
کد مطلب: ۶۱۴۳۸
تاریخ انتشار:يکشنبه ۹ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۳
سیستان، مفتخر است که اولین قیام برای خونخواهی امام حسین(ع) به نام مردم ولایی آن، در تاریخ ثبت شده است.
فرهنگ عاشورایی در شرقی ترین نقطه ی ایران اسلامی/ طبخ بیش از یک میلیون غذای نذری در روز عاشورا
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ فرزندان سیستان، با الگوگیری از پیام های عاشورا، جانانه در میادین نبرد با ظالمان و ستمگران و جانیان مأمور از جانب خون آشامان جهانی، عاشورا هایی در دفاع مقدس و دفاع از حریم ولایت در داخل استان سیستان و بلوچستان و دفاع از حرم های ائمه و امامزادگان در سوریه و عراق، آفریدند.

گلزار شهدای شهرها و روستاهای سیستان، در روز عاشورا میقات عزادارن حسینی است و در جای جای سیستان، با مراسم خاصی، بر پیوند فلسفه ی عاشورا با اهداف شهدای گرانقدر، تأکید می شود.

در این ایام، سیستانیان از نقاط مختلف کشور به زادگاه و سرزمین مادری خود عزیمت می نمایند و در جوار سایر اقوام و بستگان و هم اندیشان خود به عزاداری سرور و سالار شهیدان کربلا و کربلاهای زمان می پردازند و علاوه بر دسته روی، سینه زنی، زنجیرزنی، نمایش های تعزیه، انواع غذای نذری عرضه می شود که معروف ترین آنها «غلورِ خیرات» نامیده می شود.

در این ایام، تک تک خانوار های سیستانی به اندازه ی جمعیت خود و گاه بیش از آن، پذیرای مهمانانی هستند که از زاهدان و سایر شهرستان ها به سیستان می آیند.

مردم سیستان، این مهمانان را خادمینی می دانند که جهت برگزاری هر چه با شکوه تر مراسم عاشورا ایفای نقش می کنند، بنابراین از جان و دل و با قصد قربت، از آنان پذیرایی می کنند.

اگر جمعیت سیستان را ۶۰۰ هزار نفر فرض کنیم، قریب به ۴۰۰ هزار نفر هم مهمان دارند، بنابراین نتیجه گیری می شود که امروز بیش از یک میلیون وعده غذا در عاشورای حسینی در سیستان طبخ می شود.


انتهای پیام
Share/Save/Bookmark