داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
سیلاب به شمال استان سیستان و بلوچستان می رسد/ هشدار باش به اعضای ستاد مدیریت بحران
کد مطلب: ۶۹۰۰۸
تاریخ انتشار:دوشنبه ۷ بهمن ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۷
با توجه به بارندگی های اخیر در کشور افغانستان حجم قابل توجهی از سیلاب این کشور وارد منطقه سیستان خواهد شد.
سیلاب به شمال استان سیستان و بلوچستان می رسد/ هشدار باش به اعضای ستاد مدیریت بحران
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ با نزول رحمت الهی، استان سیستان و بلوچستان به یکی از پربارش ترین مناطق کشور تبدیل شده است که با توجه به شغل اصلی مردم که کشاورزی و دامداری است می تواند نوید دهنده سال پر باری برای مردم این استان باشد.
در جریان سیلی که در جنوب استان به وقوع پیوست سازمان هواشناسی کشور اعلام کرده بود که به اندازه یک سال زراعی کامل در ۱۵ نقطه استان سیستان و بلوچستان باران باریده است.
با این حال شمال استان نیز از بارندگی های اخیر بی بهره نماند و در روزهای گذشته آسمان این منطقه نیز شاهد این نعمت الهی بود.
اما بارندگی ها در شمال استان با توجه به رود مشترک هیرمند بین ایران و افغانستان کمی معادلات سیلاب ها را پیچیده می کند.
بارش برف و باران در افغانستان به نفع ایران است، افغان ها در سال های اخیر با توجه به اهمیت آب شیرین رودخانه هیرمند سدها و تالاب هایی احداث کرده اند که بتوانند تا حد امکان مانع ورود آب به ایران شوند.
یکی از دلایل خشکسالی تالاب هامون نیز همین امر است ، احداث سد کجکی و ممانعت از ورود آب به ایران توسط مردم و مقامات افغان باعث شده است تا تالاب هامون تنها در ماه‌های خاصی از سال دوباره مزه آب را بچشد.
بارش های اخیر در استان سیستان و بلوچستان افغانستان را نیز بی بهره نگذاشته است و در این کشور به میزان قابل توجهی بارندگی مشاهده شده ، از طرفی با ذوب شدن حجم های عظیمی از برف قله های مرتفع در این کشور میزان قابل توجهی آب به سوی ایران روانه خواهد شد که مقامات افغانستان هم قادر به کنترل آن نیستند.
در همین رابطه دروهی معاون سیاسی فرماندار زابل با تشکیل جلسه ستاد بحران به طور کل آماده باش را به کلیه دستگاه‌های اجرایی داده است.
درونی در این خصوص به خبرنگار اوشیدا گفت: خطر سیلاب احتمالی در منطقه سیستان وجود دارد و هشدار های لازم به اعضای ستاد مدیریت بحران در این رابطه داده شده است.
وی افزود: همچنین در روزهای جاری با توجه به آب گرفتگی برخی از معابر در شهرستان زابل مقرر شد تا همه دستگاه‌های متولی برای رفع این معضل اقدام کنند.


انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark