داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۰
 
پای دی جی های خانم به زابل هم باز شد/رقص شمشیر فراموش می شود؟
کد مطلب: ۶۶۸۳۰
تاریخ انتشار:سه شنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۵۹
فرهنگ غربی استفاده از دی جی های خانم در جشن های عروسی که در ماه های اخیر از شهر زاهدان وارد استان سیستان و بلوچستان شده به شهرستان زابل نیز کشانده شده است.
پای دی جی های خانم به زابل هم باز شد/رقص شمشیر فراموش می شود؟
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا ؛ این روزها تالار های برگزار کننده جشن های عروسی و تولد در شهرستان زابل که اکثر آنها نیز خصوصی هستند به فرهنگ غربی استفاده از دی جی های خانم روی آورده اند.
سیستان که سال هاست از فرهنگ غنی خود فاصله گرفته ، و در بسیاری از موارد حتی در مراسمات و جشن های عروسی از ساز و دهل سیستانی یادی نمی شود با چالش جدیدی رو به رو شده است.
با این حال این فرهنگ که در ماه های اخیر از شهر زاهدان وارد استان سیستان و بلوچستان شده به شهرستان زابل نیز کشانده شده است.
حضور دی جی های خانم در سیستان و بلوچستان که مهد تمدن، فرهنگ و همچنین تاریخ کشور است ، باعث نگرانی برخی از فعالین اجتماعی نیز شده است.
عباس نورزائی فعال اجتماعی در این خصوص گفت: اخیراً در مجالس شادی مردانه و زنانه، سروکله‌ی «دی‌جی»ها پیدا شده و این میکروب به سرعت در حال تکثیر است و اخیراً از سوراخ ضعف وزارت آموزش و پرورش نفوذ کرده، مثل خوره به جان کودکان و نوجوانان ما افتاده است.

وی افزود: در موالید ائمه و به بهانه‌ی آن، مراسم نواختن اُرگ، دهل و ساز و اجرای انواع رقص بدون رعایت کم ترین آداب و اصول ارزشی، در میادین و معابر برپا می شود و هیچ نظارتی بر آن نیست.
نورزائی بیان داشت: اخیراً در استان ما نیز گروه‌های مختلط نوظهوری در موسیقی و رقص از انواعی که بیان شد در قالب سنتی و اصیل، در حال تبلیغ و تثبیت خود هستند که اگر درست هدایت نشوند، یا به گروه خوانندگان زیرزمینی خواهند پیوست، یا به دامن ام‌افساد قرن، پناه خواهند برد.
وی گفت: ایجاد نشاط در جامعه و در بین اقشار مختلف، حد و حصری دارد، اگر ناموزون با سایر مؤلفه‌های فرهنگی جامعه رشد کند، سرطانی است که به جان جامعه خواهد افتاد و باید بهوش بود.
انتهای پیام/
Share/Save/Bookmark