داخلی آرشيو خبر صفحه استان
امتیاز مثبت 
۲
 
یادداشت/ عباس نورزایی
ناکارآمدی اوسط هاشمی به عنوان والی سیستان و بلوچستان/ از وعده های زیبا تا به کار گماشتن مدیران ناکارآمد
کد مطلب: ۶۱۲۷۹
تاریخ انتشار:چهارشنبه ۲۹ شهريور ۱۳۹۶ ساعت ۰۷:۲۹
در حال و هوای انتقال دولت در سال ۱۳۹۲، اسم اوسط هاشمی بر زبان ها افتاد.
ناکارآمدی اوسط هاشمی به عنوان والی سیستان و بلوچستان/ از وعده های زیبا تا به کار گماشتن مدیران ناکارآمد
به گزارش پایگاه خبری اوشیدا؛ بعضی از سایت های استان کرمانشاه در مذمت عملکردش مطالبی نوشته بودند، عده ای از فرماندار تهران بودنش، در فتنه ی ۸۸ و عکسش در کنار ابراهیم یزدی، نگران بودند، عده ای هم او را به دلیل جایگاهش بین اصلاح طلبان، برای رسیدگی به عقب ماندگی های استان، مفید می دانستند.

با هر تعبیر مثبت یا منفی، او را هیئت وزیران برای صدارت عالی استان سیستان و بلوچستان، برگزید و روانه ی این استان نمود.

در طول حضورش در استان، در شرایط عادی و غیرعادی استان، عده ای مَدحَش گفتند، عده ای به آرامی منتقدش بودند و عده ای هم با تمام الفاظ تند، متنفر.

اما با همه ی فراز و نشیب ها، فرمان خودروی زمان توسعه ی استان، به مدت ۱۴۰۴ روز یعنی ۳۵،۰۴۰ ساعت، یعنی ۱۲۶،۱۴۴،۰۰۰ ثانیه از چرخش ایام برای بهبود یا عقبگرد یا درجا زدن استان، دست ایشان بود.

چگونه براند؟، با چه سرعتی؟، چه کسانی را سوار کند؟، چه کسانی را پیاده کند؟، چه کسانی را زیر بگیرد؟، از کنار چه کسانی با سرعت و ویراژ عبور کند؟، به چه کسانی نزدیک که شد، سرعتش را کم کند و برایشان دست بالا کند؟، هنگام رانندگی چه لباسی را بپوشد؟، چقدر به مقررات رانندگی توجه کند؟، به چه میزانی در جاده های «عبورممنوع» براند؟، همه و همه در ید او بود و حالا وقت آن است که باید در مورد عملکردش قضاوت کرد.

از دیدگاه امنیت، ابتکار عملی که نظام از لحظات آغازین پیروزی انقلاب در استان توسط نهاد ارزشی سپاه شروع کرده بود، با نگاه های سیاست زده به امنیت، سعی کرد تا به نام خود و دولت اصلاحات، مصادره کند.

اما مردم استان بهتر از هر کسی، به نیکی با این روند آشنا بودند و تحرکاتی از این دست، نتوانست ره به جایی ببرد و عمدتاً این امنیت، توسط نیروهای اطلاعاتی، امنیتی، انتظامی و با همکاری مردم و بسیجیان بلوچستانی و سیستانی، انجام شده نه رایزنی عده ای خواص.

بی توجهی به مطالبات ارزشی، عدم رعایت برخی مصالح عالیه ی نظام، بی نیاز دیدن خود از مشورت خواهی، نگاه بالا به پایین به مردم منتقد، تلاش برای انزوای جناح مؤمن در سیستان و بلوچستان، بخشی از کارنامه ی ناامید کننده ی تیم ارشد سیاسی، آقای اوسط هاشمی در این استان است.

یکی از نمایش های سیاسی صورت گرفته، القاء اینکه در این دولت به بلوچ ها پست های بیشتری داده شده، می باشد، در خصوص انتصابات صورت گرفته و سهم بلوچ ها، نکته ی قابل توجه این است که بعد از انقلاب اسلامی، البته به جز چند سال اول انقلاب، به لحاظ عددی بیشترین رشد در دولت های نهم و دهم صورت گرفته که بلوچ ها به صورت قابل توجهی در مقام بخشدار، فرماندار، معاون استاندار و مدیر کل ظاهر شدند.

مسئله ی دیگر انتصاب مدیران ناکارآمد و جناحی است که بازخورد انتصاب آنان به پست ها، قاعدتاً باید تغییری در شرایط توسعه ی استان ایجاد می کرد، اما ظاهراً جای وسیله و هدف، عوض شده است.

در واقع مسئله ی اصلی در استان این نیست که چند نفر اداری پست بگیرند، بلکه هدف آن است که رشد و توسعه ای بوجود آید که منجر به بهبود زندگی مردم محروم و عادی شود که اصلاً برای آنها مهم نیست که شخص خاصی مسئول شان باشد؛ مهم این است که افرادی به عنوان مسئول به کار گمارده شوند که از توانایی و تخصص آن کار بر آیند نه اینکه مورد تایید و وثوق این و یا آن صاحب قدرت محلی باشند! هر چند که مسلم است برای مهار تنش های قومی و مذهبی ضروری است همه ی اقوام و مذاهب، سهم عادلانه ای در عرصه ی رسمی قدرت داشته باشند؛ اما این هدف نهایی نیست.

سخنان، سیاست ها، جهت دهی ها، نسبت به اقوام ساکن در استان، همواره به گونه ای رقم خورده است که قومی را در مقابل قوم دیگر، برجسته کنند، قومی را بکوبند و تحقیر کنند، حتی گروهی را در داخل یک قوم، تشکیل داده و حمایت کنند و در مقابل سایر افراد یا نخبگان همان قوم قرار دهند و با این انسجام شکنی در جامعه، عملاً استراتژی «تفرقه بینداز و حکومت کن» را عامل باشند.

یکی از ویژگی های مدیریتی ایشان، وعده های به ظاهر زیبایی بود که دادند اما عملی نشدند. حتی این بدعهدی ها کار را به جایی رساند که لقب بدقول‌ترین مدیر دولتی از طرف رسانه ی ملی به آقای اوسط هاشمی استاندار سیستان و بلوچستان تعلق گرفت.

اما نقش او را در توسعه یافتگی استان، فقط به طور اجمالی به زبان شاخص های اساسی و رتبه های استان، اشاره می کنیم:

- رتبه ی اول توسعه‌نیافتگی کشور

- بالاترین نرخ بیسوادی در جمعیت ۶ سال به بالا

- بالاترین نرخ بیکاری

- فقیرترین استان به لحاظ درآمدسرانه‌ی شهری و روستایی

- آلوده‌ترین شهرهای جهان

- رکورددار بیماری سل در کشور

- رکورددار حاشیه‌نشینی کشور

- رتبه‌ی نخس

ت ازدواج زنان با اتباع بیگانه

- بیشترین آمار مهاجرفرستی کشور

دولت روحانی در رقابت های انتخاباتی نیز، سنگینی تاوان عملکرد ضعیف اوسط هاشمی در این استان را به وضوح، احساس و ادراک کرده است.

بنابراین وقت آن است تا «قوی ترین نیروی اجرایی و امنیتی» خود را برای ساختن جهشی استان سیستان و بلوچستان بگمارد، با ایجاد شرایط مقبول و در شأن نظامی که قیامش برای رسیدن به هدفِ رفع محرومیت ها و فقرزدایی بوده است، دل مردم استان را، صرف نظر از قومیت های متنوع، به دست آورد و رضایت خداوند را کسب کند.

انتهای پیام
Share/Save/Bookmark